W Sali „Jordanki” - Centrum Kulturalno-Kongresowym w Toruniu w obiekcie nagrodzony przez Dziennik Rzeczpospolita w Konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w." odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage”, główną nagrodą festiwalu, są „Złote Żaby” – których twórcą jest Aleksander Dętkoś, artysta, rzeźbiarz twórca nagrody specjalnej w Ogólnopolskim Konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” – Modulora wręczanego z okazji 25 lat, szczególnie zasłużonym w dziedzinie rewitalizacji instytucjom, firmom i osobom . W 28 letniej historii Konkursu statuetkę wręczono cztery razy: dla Miasta Bielsko-Biała, dla Miasta Wejherowa, Grupy Arche oraz Zbigniewa Cierniaka Dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny .
„Złote Żaby” to rozpoznawalny na całym świecie symbol, którymi od lat nagradzani są mistrzowie obrazu ruchomego. Otrzymali je m.in. Vittorio Storaro, Roman Polański, Làszlò Kovács, David Lynch, Ed Lachman, Łukasz Żal, Witold Sobociński, Jolanta Dylewska, Marcel Łoziński, Jerzy Stuhr i wielu innych. W ten sposób rzeźba artysty z Bydgoszczy, nagradzając dokonania twórców filmowych, wchodzi w obieg współczesnej kultury światowej – staje się jej uhonorowaniem i jej składnikiem.”
Urodzony 2 lipca 1939 roku w Gorlicach. Absolwent Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem (1960). Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku; studiował na Wydziale Rzeźby (1960-1966); specjalność w zakresie ceramiki artystycznej. Ukończył studium pedagogiczne w latach 1966-1969 i pracował na Wybrzeżu jako artysta-pedagog. W latach 1972-1980 członek Zarządu Sekcji Rzeźby oraz członek Rady Artystycznej Okręgu Bydgoskiego. Od 1978 roku rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Sztuki przy PSP i ART w Bydgoszczy „Sztuka polska”.
Swoje prace prezentował na ponad 130 wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Madrycie (1977), w Barcelonie (1979 i 1986), w Ravennie (1988), w Stuttgardzie (1990) i w Nowym Jorku (1990). Brał udział w wystawach sztuki polskiej w Moskwie (1976), Düsseldorfie (1982), Hannowerze (1983), Oslo (1991). Uczestniczył w plenerach lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. w Inowrocławiu, Ciechocinku, Tucholi, Biskupinie, Wenecji, Żninie, Janikowie, Gostycynie i Bydgoszczy.
Laureat wielu nagród artystycznych. W 2000 roku byt nominowany przez ABI (Amerykański Instytut Biograficzny) do nagrody „Człowieka Roku USA” za całokształt osiągnięć artystycznych. W 2004 za osiągnięcia artystyczne uhonorowany przez włoską Akademię Sztuki Greci Marino - Międzynarodowy Instytut Sztuki tytułem „Honorowego Narodowego Doradcy na Polskę”. Jego nazwisko znajduje się w angielskiej edycji biografii artystów współczesnych „Who is who”. Od 1999 roku należy do Accademia Internazionale Greci - Marino - Italia z tytułem członka Akademii Sztuki.
Żródło: Aleksander Dętkoś, Piort Siemaszko, Drewno Kamień Brąz, Bydgoszcz 2020.