Nagroda im. prof. Wiktora Zina

Nagroda Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego

im. prof. Wiktora Zina

Wiktor Zin ukończył studia architektoniczne w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1952 uzyskał stopień doktora, w 1959 doktora habilitowanego, w 1967 tytuł  nadzwyczajnego, w 1979 profesora zwyczajnego.
Architekt, naukowiec, popularyzator wiedzy o historii polskiej sztuki, a dla rzeszy Polaków – autor legendarnego programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”, który przez prawie trzydzieści lat (od roku 1963) gromadził przed odbiornikami setki tysięcy, jeśli nie miliony, widzów.
Profesor odkrywał przed nimi tajemnice architektury. Rysował (piórkiem i węglem właśnie), opowiadając przy tym nie tylko historie przedstawianych obiektów, ale odwołując się także nader często do szeroko pojętej kultury.

W 2007 roku pierwszy raz nagroda przyznawana przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego nosi imię prof. Wiktora Zina wybitnego polskiego architekta , konserwatora zabytków i popularyzatora idei zachowania dla potomnych tego co w architekturze piękne i wartościowe. Właśnie dla narodowego dziedzictwa! 

Pierwsze nagrody otrzymali:

- Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47, 80-831 Gdańsk za: "Rewaloryzacja Zespołu Przedbramia Muzeum Bursztynu, ul. Długa 46/47 w Gdańsku"

- Koncer Energetyczny "ENERGA" S.A. Oddział w Toruniu, ul. Gen. Bema 128, 87-100 Toruń "Renowacja budynku Wydziału Marketingu, ul. Szczytna 15 w Toruniu"

Podczas Spotkaniu Kapituły Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku”, które odbyło się 13-14 stycznia 2011 r. w Pałacu Wiejce gm. Skwierzyna jedną z ważnych uchwał było przyznanie Honorowego Członkostwa w Kapitule Pani Aleksandrze Zin żonie prof. Wiktora Zina dzięki, której od kilu lat obiekty odrestaurowane szczególnie cenne architektonicznie otrzymują nagrodę im. prof. Wiktora Zina wręczaną na Zamku Królewskim w Warszawie. W imieniu Stowarzyszenia Nagrodę wręcza wiceprezes Stowarzyszenia Piotr Kubańda inżynier, architekt, przez wiele lat pełnił funkcje Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bielsku-Białej,  Ambasador Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacji Roku & Budowa XXI w.”.Zmarły profesor miał niezwykłą umiejętność mówienia w prosty sposób i piękną polszczyzną o wielkich budowlach i małych kapliczkach. Podkreślał przy tym pomysłowość, zmysł artystyczny i niezwykłe umiejętności tych, którzy je tworzyli. Chcielibyśmy, żeby nagrody Stowarzyszenia firmowane jego imieniem były dla ludzi, którzy przywracają zabytkom dawny blask i świetność, powodem do największej satysfakcji i dumy, że polskie naprawdę może być najlepsze.