Modernizacja budynku Żłobka nr 31 przy ul. Motorowej 5 w Warszawie


0
Głosów
W dobie stale rosnącego konsumpcjonizmu coraz częściej okazuje się, że tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest wyrzucić zużyty lub uszkodzony przedmiot, zamiast podjąć próbę jego naprawy. Taka postawa prowadzi do zwiększonej produkcji odpadów i niepotrzebnego zużycia zasobów naturalnych. Jako społeczeństwo mierzące się z gwałtownym postępem zmian klimatycznych, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by odwrócić ten trend.
Obecnie możemy śmiało stwierdzić, że "innowacyjnym" podejściem do niemal każdej dziedziny naszego życia staje się naprawianie i przekształcanie tego, co już istnieje, w sposób przemyślany i zrównoważony, z uwzględnieniem idei cyrkularności materiałów. Świadome gospodarowanie zasobami i dążenie do przedłużania ich żywotności stanowi klucz do zrównoważonej przyszłości.
W dziedzinie architektury nie jest inaczej. Okazuje się, że najbardziej ekologiczne w perspektywie czasu są te budynki, które istnieją długo i przechodzą adaptacyjne modernizacje. Dlatego jako architekci i urbaniści coraz częściej stawiamy na nadawanie drugiego życia obiektom, zamiast ich destrukcji i wyburzania. Takie podejście pozwala nie tylko ograniczyć emisję CO₂, związaną z produkcją nowych materiałów budowlanych, ale także zachować historyczny i urbanistyczny kontekst miejsca.
Działamy z szacunkiem dla tego, co zastaliśmy – nie agresywnie, lecz z pokorą wobec istniejącej struktury. W projekcie wzmocniliśmy pierwotną bryłę budynku, nie zmieniając tym samym charakteru okolicy. Kluczowe było zachowanie pierwotnych wartości przestrzennych i urbanistycznych, które budynek kształtował przez lata swojego istnienia. Miarą sukcesu naszego działania jest to, że mieszkańcy okolicznych budynków pytani, który obiekt został zmodernizowany, nie zauważali zmiany – to dla nas najlepszy dowód na to, że działamy we właściwy sposób.
Projekt rozbudowy i modernizacji powstał z myślą o kompleksowym podniesieniu standardów funkcjonowania placówki oraz przystosowaniu jej do współczesnych potrzeb edukacyjno-wychowawczych. Dzięki jego realizacji liczba miejsc dla dzieci wzrosła, przy jednoczesnym zachowaniu komfortowych warunków.
Istniejąca bryła budynku została rozwinięta i wzmocniona, układ krzyża widoczny na rzucie umożliwia optymalne wykorzystanie przestrzeni, zapewniając każdej grupie dziecięcej dostęp do przestronnych, dobrze doświetlonych i przewietrzanych sal wielofunkcyjnych. Elewacje budynku zostały zunifikowane, dzięki czemu uzyskano spójny, prosty wygląd, nawiązujący do formy dziecięcych zabawek, klocków.
Modernizacja układu funkcjonalnego budynku umożliwiła stworzenie nowoczesnego zaplecza technicznego, szatni dla pracowników oraz pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Parter i piętro, poza salami grup dziecięcych, obejmują strefy administracyjne, kuchenne oraz przestrzenie wspólne. Komfort korzystania z obiektu podnoszą dedykowane pomieszczenia, w tym pokój dla matek karmiących.
Z uwagi na ukształtowanie budynku i jego naturalne przewietrzanie możliwa była minimalna wymiana instalacji technicznych na energooszczędne. Dostosowaliśmy także budynek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Układ komunikacyjny obejmuje szerokie korytarze i dwa niezależne kierunki ewakuacji.
Przestrzeń wokół żłobka harmonijnie łączy istniejącą infrastrukturę z projektowanymi elementami. W północnej części działki powstało zaplecze logistyczne, natomiast południowa część terenu została przeznaczona na strefę rekreacyjną z wydzielonymi ogródkami oraz placami zabaw dla dzieci w różnym wieku. Na obszarze znalazły się również zadaszone stojaki rowerowe.
Istniejąca zieleń została starannie zachowana i wzbogacona o nowe nasadzenia. Na terenie umieszczono naturalne „górki” pokryte trawą oraz małą architekturę. Przebudowa i rozbudowa Żłobka nr 31 umożliwiła stworzenie nowoczesnej i bezpiecznej przestrzeni dla dzieci, która wspiera ich rozwój fizyczny i społeczny, i stanowi dowód zaangażowania w tworzenie lepszej przyszłości dla najmłodszych mieszkańców Warszawy.