Budowa demonstracyjnego budynku pasywnego siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie
0
Głosów
Nowy budynek pasywny wybudowany dla potrzeb siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie jest unikalnym obiektem pod względem ekologicznych rozwiązań oraz efektywności energetycznej. Spełnia on standard pasywnego wznoszenia obiektów budowlanych, który wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji budynku. Otrzymał prestiżowy certyfikat budynku pasywnego Passivhaus Institut w Darmstadt. Jest największym budynkiem w Polsce, który otrzymał ten certyfikat i należy do wąskiej grupy największych takich budynków w Europie. Zużywa osiem razy mniej energii na ogrzewanie niż typowy budynek biurowy. To pierwszy w Polsce pasywny obiekt siedziby administracji samorządowej tej wielkości. W niedługim czasie zakończymy również procedurę otrzymania dla budynku certyfikatu systemu budownictwa zrównoważonego i ekologicznego BREEAM.
W skład siedziby urzędu wchodzi również zlokalizowany w sąsiedztwie gruntownie zmodernizowany w standardzie niskoenergetycznym budynek dawnej przychodni, połączony podziemnym przejściem z budynkiem pasywnym.
Siedziba UMWZ w nowym budynku pasywnym pomieści ponad 430 pracowników. Budynek posiada powierzchnię ok. 13,9 tys. m kw. Do dyspozycji jest kilkaset pomieszczeń, dwupoziomowy podziemny parking na 120 miejsc, windy osobowe, zielony ogród oraz taras widokowy na poziomie dachu. Budynek ma spełniać również funkcję demonstracyjną w zakresie zastosowanych rozwiązań niskoenergetycznych i ekologicznych. W obiekcie zainstalowano system BMS (Building Management System) mający na celu efektywne zarządzanie energetyczne, przy zapewnieniu wysokiej jakości powietrza, komfortu termicznego oraz odpowiedniego natężenia oświetlenia. Np. nowoczesna automatyka steruje elektrycznie zwijanymi roletami nad przeszklonym atrium, czy żaluzjami okiennymi. Przestronne wnętrze wypełnia zieleń. Nawadniania roślin, temperatury i wilgotności pilnuje komputer. System pomp ciepła sprzężony z ogniwami fotowoltaicznymi powoduje, że budynek jest samowystarczalny, jeśli chodzi o ogrzewanie. Jest też przyłącze do miejskiej sieci cieplnej o mocy 90 kW, ale jest traktowane jako rezerwowe.
W maszynowni zainstalowano dwie gruntowe pompy ciepła o łącznej mocy grzewczej 225 kW i chłodzącej 180 kW. Dolne źródło ciepła stanowi zestaw 26 odwiertów o długości 200 m każdy. Ogrzewanie pomieszczeń odbywa się poprzez klimakonwektory. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w urządzenia i systemy redukujące zużycie prądu, oświetlenie energooszczędne LED.
Kolejnym priorytetem jest oszczędzanie wody. Instalacja wodno-kanalizacyjna jest wyposażona w system wykrywania wycieków. Do spłukiwania toalet i pisuarów wykorzystywana jest podczyszczona woda deszczowa, gromadzona w podziemnym zbiorniku o pojemności 81 m sześć. W przypadku ponadnormatywnych opadów i problemów z przyjęciem wody opadowej przez kanalizację miejską, zbiorniki retencyjne o pojemności 116 metrów sześciennych pozwolą przejąć wodę nawet z intensywnej ulewy trwającej 40 minut. Po ustaniu opadów i udrożnieniu miejskiej sieci kanalizacji deszczowej, woda ze zbiorników będzie odpompowana.
Urząd dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: w obiekcie znajdują się trzy windy osobowe, przy budynku – podjazdy, wewnątrz budynku - urządzenia i oznaczenia ułatwiające poruszanie się. Na dziedzińcu są zielone miejsca odpoczynku, a na dachu - łąka kwietna z budkami dla owadów.
Zgodnie z przepisami ustawy o elektromobilności przygotowano również 13 stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych. Dla rowerzystów wyodrębniono na podziemnym parkingu rowerownię na 50 rowerów, w skład której wchodzi zespół szatniowy z natryskami oraz suszarnia odzieży wierzchniej. Sama lokalizacja budynku w centrum miasta umożliwia pracownikom i klientom Urzędu pełne wykorzystanie środków komunikacji miejskiej.
„Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu jej przez Unię Europejską”