Modernizacja Czytelni Biblioteki Narodowej al. Niepodległości 213 Warszawa
0
Głosów
Główną ideą projektu przebudowy gmachu Biblioteki Narodowej było zachowanie modernistycznego charakteru przy jednoczesnym dostosowaniu go do współczesnych potrzeb tak aby stał się bardziej intuicyjny, ergonomiczny i ekologiczny. Wnętrzom czytelni nadano nową, właściwą hierarchię i funkcję a poprzez użyte naturalne materiały podkreślono ich rangę. Kamienne posadzki i okładziny w miejscu ingerencji uzupełniono terazzo i drewnianymi panelami akustycznymi a na suficie zastosowano panele z miedzianej siatki. Najważniejszym miejscem nowych czytelni jest centralna przestrzeń umieszczona na przecięciu osi wejścia głównego oraz osi czytelń. Składają się na nią trzy kluczowe elementy. Centralna lada wykonana z mosiądzu, która łączy w sobie najważniejsze funkcje obsługi czytelnika stając się procesorem całej biblioteki. Spiralne, stalowe schody łączące wszystkie poziomy nowych czytelń oraz charakterystyczny świetlik nad nowo wykreowaną dwukondygnacyjną czytelnią otwartą. W efekcie uzyskano nobilitującą, wysoką i rozświetloną światłem naturalnym przestrzeń, która nie tylko wyznacza nowe funkcje i określa atmosferę wnętrz, ale staje się też głównym punktem odniesienia. Biblioteka Narodowa poza skarbnicą naszej wiedzy i tożsamości jest miejscem pracy czytelnika ze zbiorami. Priorytetem stało się spełnienie najwyższych parametrów akustycznych, oświetleniowych i ergonomicznych. Kluczowym aspektem budującym poczucie komfortu jest również nowa aranżacja wewnętrznych patiów i otwarcie ich dla czytelników. Całości dopełniają cztery wewnętrzne ogrody, każde o odmiennej stylistyce – ze specjalnie dobraną roślinnością zmieniającą się wraz z porami roku. Jednym z nich jest sad. Po remoncie czytelnie są ą trzykrotnie większe i obecnie dysponują prawie 400 miejscami siedzącymi dla czytelników. W nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeniach BN będzie udostępniała 10 mln woluminów ze swoich magazynów oraz 3,5 miliona obiektów cyfrowych z polona.pl. W czytelniach stanie czterokrotnie więcej książek z wolnym dostępem dla czytelników. Zostały zapewnione również czytelnie mniejsze, specjalistyczne, dla zespołów badawczych. Część przestrzeni jest zupełnie nowa. Architekci z Konior Studio zaprojektowali między innymi trzykondygnacyjne atrium z przeszklonym zadaszeniem (świetlik widać na zdjęciach) oraz trzykondygnacyjna czytelnia Załuskich. Pozostałe przestrzenie zostały przebudowane i zmodernizowane według projektu Konior Studio.
Zaprojektowano przestrzeń bez barier architektonicznych, aby każdy mógł z niej swobodnie korzystać, bez względu na stopień niepełnosprawności.
Autorzy: Konior Studio, Tomasz Konior
Współpraca autorska: Dominik Koroś, Marcin Piotrowski, Wojciech Przywecki, Michał Lipiec, Angelika Drozd, Mikołaj Zdanowski, Piotr Straszak, SOKKA: Katarzyna Sokołowska, Wojciech Sokołowski, Ewelina Bidzińska, Michał Latko, Marcin Maciejewski.
Generalny wykonawca: Prochem S.A.
Konstrukcja: MES Arkadiusz Jakubowski, PKBI
Instalacje: WhiteMoose, Eltrim Projekt.
Pow. użytkowa: 9 484 m2
Kubatura: 41 600 m3
Projekt konkursowy: 2015
Projekt budowlany i wykonawczy: 2016
Realizacja: 2022