Pasywny budynek użyteczności publicznej przeznaczony na cele dydaktyczne Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ul. Szkolna 1-3 w Wieruszowie
0
Głosów
Budynek pasywny zapewnia użytkownikom wysoki komfort cieplny przez cały rok bez konieczności zastosowania tradycyjnego ogrzewania.
Standard budynku pasywnego uzyskany został poprzez zastosowanie kilku systemów instalacji oraz spełnieniu warunków dotyczących samej architektury budynku. W budynku zastosowano wiele rozwiązań innowacyjnych mających na celu uzyskanie wysokiej energooszczędności. Wszystkie zastosowane rozwiązania technologiczne skutecznie podwyższają w tym przypadku parametry cieplne i komfort użytkowania budynku.
Do budowy użyto materiałów o bardzo wysokiej jakości i doskonałych współczynnikach przenikania ciepła. Dotyczy to zarówno materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych, jak i przeszkleń, stolarki okiennej i drzwiowej oraz elementów dachu. Współczynnik przenikania ciepła przez okna nie mógł przekraczać wartości 0,8W/m2K. Standard pasywny budynku został osiągnięty również dzięki minimalizacji mostków cieplnych oraz zapewnieniu wysokiej szczelności powietrznej budynku wpływającej na niskie koszty eksploatacji.
Szczególne wymagania dotyczyły również bryły budynku, która ze względu na założenia energetyczne musiała być zwarta i kompaktowa. Niezmiernie istotnym elementem budynku była wielkość i rozmieszczenie otworów okiennych, które od strony południowej są największe. Minimalistyczna forma budynku jest ukierunkowana na maksymalizację zysków cieplnych oraz dobre oświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym. Temu układowi sprzyjają również otwarte wnętrza ułatwiające wentylację.
Zrealizowany projekt budynku pasywnego jest przykładem wzorcowym zastosowania wszystkich wymienionych elementów. Zrealizowany projekt uzyskał niezbędne certyfikaty potwierdzające jego pasywność i związane z tym ograniczenie emisji gazów cieplarnianych CO2 na poziomie 12,19 Mg/rok.