Rewitalizacja zabytkowej Willi Teodora Sixta przy ulicy Mickiewicza 24 w miejscowości Bielsko-Biała
0
Głosów
Willa Teodora Sixta jest jednym z najpiękniejszych budynków w Bielsku-Białej, powstałym w 1883 roku dla bogatego przemysłowca pochodzącego z Niemiec, Theodora Sixta, i jego żony bielszczanki Johanny z Weichów. Projekt najlepszego bielskiego architekta Karola Korna odwoływał się do nie byle jakiego wzorca, bo do Willi Wartholtz w Reichenau an der Rax w Dolnej Austrii, zbudowanej 11 lat wcześniej letniej rezydencji arcyksięcia Karola Ludwika, młodszego brata cesarza Austrii Franciszka Józefa.
Piękna neorenesansowa willa podkreślała wysoki status właściciela. Przy gęsto zabudowanej wysokimi kamienicami Elisabethstrasse (obecnie ul. Adama Mickiewicza) dawała oddech i tworzyła miłą dla oka przestrzeń ładnego w proporcjach pałacyku z wieżyczką oraz zielonego ogrodu. Niestety Teodor Sixt nie doczekał się potomstwa i w testamencie zapisał cały swój majątek na cele charytatywne, a Willę – miastu, pod warunkiem, że nigdy nie zostanie sprzedana. Po śmierci Sixta w 1897 roku willa łączyła funkcje mieszkalne z reprezentacyjnymi. Do 1918 roku mieszkał tu ze swoją rodziną Gustaw Josephy, Niemiec, jeden z najbogatszych bielskich fabrykantów, który miał tu także swoje biuro poselskie, a po odzyskaniu niepodległości willę przeznaczono na mieszkanie bielskich burmistrzów oraz kancelarie adwokackie. Również po wojnie w Willi mieściły się różne urzędy, Wydział Kultury, Wojewódzki Konserwator Zabytków, a na początku XXI wieku – Rektorat Akademii Techniczno-Humanistycznej, jedynej publicznej uczelni w Bielsku-Białej.
Mimo tak różnych lokatorów budynek specjalnie nie ucierpiał, jego struktura nie została poważnie zmieniona, w XX wieku jedynie przebudowano wejście główne. Ze swoją historią i niezwykłą architekturą stał się naturalnym kandydatem do rewitalizacji – przywrócenia czy też nadania mu ważnych funkcji społecznych oraz dostosowania budynku do współczesnych wymogów, w tym dostępności. Zadanie przeprowadzenia rewitalizacji spoczęło na Galerii Bielskiej BWA, która w latach 2017–2020 zrealizowała projekt współfinansowany przez Unię Europejską, skarb państwa i Gminę Bielsko-Biała. Cały koszt wyniósł ponad 11 mln złotych, z czego dofinasowanie zewnętrzne przekroczyło 6 mln złotych. W ramach projektu przeprowadzono remont zabytkowego budynku Willi, o powierzchni użytkowej 992 m2: wykonano nowe pokrycie dachowe, nowe tynki zewnętrzne i wewnętrzne, drenaż opaskowy, nowe instalacje sanitarne, co, elektryczne, wentylacji i klimatyzacji, telewizji dozorowej i systemu sygnalizacji włamań i napadu SSWiN, przeprowadzono remont schodów zewnętrznych, renowację stolarki drzwiowej i okiennej. Zaadaptowano piwnice na potrzeby recepcji i sal spotkań, wyremontowano łazienki, obiekt wyposażono w windę dostosowując go do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Wyremontowano także budynek Wozowni o powierzchni 117 m2 oraz ogrodzenie, zagospodarowano teren i parkingi. Wyposażono pomieszczenia w system nagłośnieniowy, urządzenia biurowe i konferencyjne oraz sprzęt AGD.
Obecnie w Willi Sixta, w części południowej, odbywają się zajęcia dla seniorów i dla dzieci i młodzieży, prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu Sixt WAM. W części północnej i wschodniej prezentowane są wystawy sztuki współczesnej z Kolekcji Galerii Bielskiej BWA oraz wystawy czasowe. W 2021 roku są to: „Dla Johanne i Anny” – wystawa kolekcji dedykowana pierwszym mieszkankom Willi oraz „Nasienie” – Sławomira Rumiaka i Kanon Myokoin, poświęcona Teodorowi Sixtowi.