Ośrodek Edukacji Przyrodniczej "Młynarzówka" Kurowo
0
Głosów
Narwiański Park Narodowy dokonał adaptacji i rozbudowy istniejącego budynku „Młynarzówki” na potrzeby Ośrodka Edukacji Przyrodniczej. Budynek pochodzi z lat 20 – XX wieku, jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków. Ośrodek składa się z dwóch połączonych budynków: część zabytkowa oraz część nowo dobudowana. „Młynarzówka” składa się z części dydaktycznej oraz centrum zarządzania obszarami chronionymi (Park Narodowy i obszary Natura 2000). W ośrodku znajduje się również część ekspozycyjna i konferencyjna, która znajduje się w budynku nowo wybudowanym, oba budynki połączone są łącznikiem. Budynek jest zasilany przez pompy ciepła oraz ogniwa fotowoltaiczne. Teren wokół Ośrodka jest zagospodarowany: utwardzone podjazdy, parkingi, wiaty i plac zabaw dla dzieci.
Budynek powstał w celu wzmocnienia mechanizmów służących ochronie przyrody poprzez edukację ekologiczną. Budowa Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Młynarzówka” przyczyni się do zwiększenia ilości osób odwiedzających region, co pobudzi popyt na usługi turystyczne.
Narwiański Park Narodowy przez ponad 20 lat swego istnienia miał do dyspozycji tylko jeden budynek – zabytkowy XIX - wieczny Dworek, w którym znajdowała się Dyrekcja Parku. W Dworku było zbyt mało miejsca do prowadzenia skutecznej i całorocznej edukacji ekologicznej, w związku z tym działalność Parku opierała się głównie na prowadzeniu zajęć terenowych w okresie letnim. Ośrodek jest odpowiedzią na potrzebę ograniczenia sezonowości oraz uatrakcyjnieniem oferty edukacyjnej Parku.
„Młynarzówka” przyczyni się do zachowania i wzrostu bioróżnorodności obszarów chronionych poprzez zwiększenie efektywności działań edukacyjnych. Ośrodek jest oparty na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu odwiedzający zdobywają wiedzę na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii.