Kościół pw. Świętego Krzyża w Łowiczku
0
Głosów
Pierwsza wzmianka o kościele drewnianym pochodzi z 1582 r. Murowane zakrystia i kaplica powstały w 1626 r. Pod koniec XVII w. kościół spłonął, pozostały jedynie części murowane. W 1711 r. kościół odbudowano z drewna zachowując części murowane. Odbudowę finansowała Fundacja Chryzostoma Słubickiego – dziedzica wsi. Drewniany kościół pw. Świętego Krzyża konsekrowany był w 1757 r. przez sufragana włocławskiego biskupa Franciszka Kanigowskiego. Kościół jest jednonawowy o konstrukcji zrębowej. Prezbiterium jest mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z murowaną zakrystią. Wieża od frontu konstrukcji słupowej z bocznymi przybudówkami zwieńczona cebulastym hełmem blaszanym. Dach dwukalenicowy, kryty blachą ocynkowaną z wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną baniastym hełmem. Wewnątrz stropy płaskie. Chór wsparty na dwóch słupach, pierwotnie podwieszony. Organy na chórze z 1895 r. zbudowane przez Stanisława Krukowskiego. Belka tęczowa z późnobarokową Grupą Ukrzyżowania. Ołtarz główny późnobarokowy z pierwszej połowy XVIII w., którego podstawa obita jest kurdybanem. Dwa ołtarze boczne z początku XVIII w., trzeci rokokowy. Ambona barokowa z ok. połowy XVIII w., kropielnica granitowa. Dzwonnica drewniana z drugiej połowy XIX w.
Kościół był w bardzo złym stanie ponieważ od kilkudziesięciu lat nie wykonywano tam żadnych prac remontowych a fundamenty i główna konstrukcja drewniana kościoła nie remontowane były nigdy od ponad 300 lat
Dopiero w okresie od lipca do listopada 2020 r. dzięki pozyskanym środkom finansowym z MKiDN, MSWiA, Woj. Konserwatora Zabytków, Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz Urzędu Gminny w Bądkowie wykonaliśmy kapitalne prace naprawcze: fundamentów i konstrukcji dachu oraz orynnowanie. Wymieniliśmy też pokrycie dachowe nad prezbiterium oraz nad nawą główną - dach pokryto gontem a wieżyczkę blachą miedzianą.
Obecnie ubiegamy się o środki finansowe na II etap prac remontowych.
https://www.facebook.com/parafia.lowiczek