Budowa instalacji farmy fotowoltaicznej na terenie lagun wyłączonych z eksploatacji Grodzisk Mazowiecki
0
Głosów
Zadanie wchodzi w skład realizowanego przez ZWiK Projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020 działanie 2.3 „Gospodarka wodno – ściekowa w aglomeracjach”. Koszt całkowity netto inwestycji wynosił 2.926.000,00 zł, a środki z Unii Europejskiej wynosiły 2.471.422,35 zł.
Farma fotowoltaiczna powstała na terenie dawnych lagun, w których w ubiegłym wieku deponowane były osady ściekowe. Zdeponowane na szczelnych lagunach osady ulegały zagęszczeniu, a po ich wypełnieniu przeznaczone były do rekultywacji poprzez nasadzenie zieleni. W związku ze zmianą technologii laguny założone na powierzchni ok. 1,0 ha stały się zbędne i ich eksploatacja ustała po roku 2000. Obecnie osady są odwadniane po procesie fermentacji i suszone. Składowane osady nie spowodowały zanieczyszczenie ziemi i wód podziemnych, w związku z tym zakres rekultywacji ograniczony był do uregulowania stosunków wodnych tj. wykonania drenażu oraz wypełnienia tzw. lagun ziemią. W miejscu zrekultywowanego obszaru powstała dzisiejsza Farma fotowoltaiczna wraz ze ścieżką edukacyjną zajmują ce łącznie powierzchnię ok. 0,5 hektara.
Celem inwestycji jest pozyskanie energii odnawialnej, tj. energii elektrycznej pochodzącej z konwersji energii słonecznej w ogniwach fotowoltaicznych. Farma fotowoltaiczna została wybudowana z myślą o pozyskiwaniu energii Słońca dla potrzeb oczyszczalni ścieków. Moc wybudowanej farmy wynosi 300 kW.
Wykorzystanie tego odnawialnego źródła energii zmniejszy koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej na oczyszczalni ścieków w Chrzanowie Dużym i wpłynie pozytywnie na ochronę środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie nadmiernej emisji dwutlenku węgla, powstającego podczas produkcji energii elektrycznej w elektrowniach opalanych paliwem kopalnianym.
Podstawowe zalety zastosowania fotowoltaiki to : bezobsługowość systemu, redukcja emisji CO2, korzyści finansowe.