Modernizacja elewacji Pałacu Branickich - siedziby Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
0
Głosów
Modernizacji został poddany budynek Letniego Pałacu Branickich w Choroszczy k/Białegostoku. Obiekt zlokalizowany jest na części działki o nr ewid. geod. 101/4 obręb Choroszcz na prostokątnym terenie otoczonym fosą, barokowego założenia parkowego o pow. 2 021 m. kw. W budynku mieści się Muzeum Wnętrz Pałacowych. Obiekt o tradycyjnie murowanej konstrukcji z cegły ceramicznej z dachem o konstrukcji drewnianej, mansardowym, czterospadowym z lukarnami - z bogactwem detali architektonicznych i elementów rzeźbiarskich na elewacji.
Dzieje Pałacu w Choroszczy
Pałac w Choroszczy był letnią rezydencją hetmana koronnego i kasztelana krakowskiego, Jana Klemensa Branickiego, magnata wychowanego w kręgu kultury francuskiej epoki baroku. Oryginalny pałac zbudowany w latach 20-tych XVIII wieku, na skutek zawilgocenia rozebrany do fundamentów i odbudowany w tym samym kształcie przez hetmana Jana Klemensa Branickiego w latach 1757-59, znacznie przebudowany i rozbudowany w XIX wieku przez właścicieli z rodu fabrykantów Moesów. Zniszczony przez pożar w trakcie I wojny światowej w 1915 r. W 1956 r. ruiny pałacu wraz z parkiem zostały wpisane do rejestru zabytków pod numerem dec. kult. V-2b/8/47/56 z dn. 24.03.1956 r. nr rej. 41, po czym przystąpiono do jego odbudowy. Pałac został zrekonstruowany w swojej pierwotnej formie barokowej w latach 1961-1973.