Miejskie Centrum Integracji Transportu z integracją dróg dla rowerów i systemem roweru miejskiego w Jaworznie


Miejskie Centrum Integracji Transportu jest jedną z najdroższych, ale również najbardziej efektownych, a zarazem funkcjonalnych inwestycji w Jaworznie ostatnich lat. Jej wartość stanowi ponad 5 procent całorocznego budżetu miasta, jednak zrealizowana została z wykorzystaniem unijnego wsparcia na poziomie przekraczającym 60 procent. Swoim zasięgiem obejmuje nie tylko centrum Jaworzna, ale również najważniejsze osiedla.
Dzięki niej dzielnice miasta zostały połączone systemem dróg dla rowerów, a w Śródmieściu zlokalizowane zostało duże centrum przesiadkowe, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli przesiąść się z jednośladów oraz samochodów do komunikacji miejskiej, żeby kontynuować podróż np do sąsiednich miast. Inwestycja prezentuje wyjątkowo ciekawe walory estetyczne. Komponuje się z pozostałymi, prowadzonymi obecnie lub zakończonymi inwestycjami w Centrum miasta. Projekt jest nowoczesny, a zarazem wyjątkowo funkcjonalny i przyjazny dla mieszkańców. Poszczególne elementy inwestycji stworzone zostały przede wszystkim z myślą, by ułatwić podróżowanie rowerem oraz komunikacją miejską. Tak by zarówno transport zbiorowy jak i rowerowy był realną alternatywą dla samochodów osobowych. W Jaworznie widać już, że mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z tej możliwości. W MCIT pojawiły się też ciekawe akcenty estetyczne, jak m.in. membranowy dach nad parkingiem rowerowym, czy piękny neon z nazwą miasta na jednej z wiat przystankowych.
W inwestycji zrealizowano wiele ciekawych, nowoczesnych i praktycznych oraz innowacyjnych na ogólnopolska skalę rozwiązań czego przykładem jest m.in. lodowisko, które powstaje w miejscu parkingu rowerowego w okresie zimowym.
Projekt był też bardzo szeroko konsultowany z lokalną społecznością. Sama Velostrada, będąca pierwszym takim rozwiązaniem w kraju, jest realizacją oddolnej inicjatywy - to pomysł jaworznian. Od momentu jej oddania do użytkowania cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców.
Inwestycja została zrealizowana z wykorzystaniem środków unijnych – zaangażowanie środków z budżetu miasta stanowiło mniej niż 40 procent wartości.
Miejskie Centrum Integracji Transportu – to czteroelementowa inwestycja, obejmująca zasięgiem centrum Jaworzna i przebiegająca wzdłuż najbardziej zaludnionych dzielnic miasta.
Na MCIT składają się:
– Velostrada
pierwsza w Polsce ekspresowa droga dla rowerów. Wybudowano trzy odcinki dróg dla rowerów doprowadzające ruch rowerowy do MCIT. Odcinek 1 - droga klasy D (Velostrada rowerowa) od skrzyżowania ul. Aleksandra Puszkina z ul. Wita Stwosza do ronda Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odcinek 2 - Od MCIT do Osiedla Skałka i dalej do osiedli Jeziorki i Ciężkowice. Odcinek 3 - w ciągu ul. Krakowskiej łączący Odcinek II z dotychczas zbudowanymi DDR - wzdłuż Obwodnicy Północnej, DK79 i DW903. Odcinki DDR będą oświetlone. To duża inwestycja, która ułatwia mieszkańcom korzystającym z rowerów i wielbicielom spacerów spędzenie aktywnego czasu. Velostrada (odcinek 1) jest bezkolizyjna, posiada dwie jezdnie i chodnik dla pieszych, którzy chcieliby wzdłuż trasy rowerowej poruszać się między dzielnicami. Na trasie między Osiedlem Stałym a Centrum znajdą się dwie kładki i jeden tunel.
– budowa wiat przystankowych wraz z infrastrukturą na przystanku Centrum
W ramach projektu został zbudowany kompleks obiektów: dwóch wiat-zadaszeń oraz infrastruktury służącej obsłudze ruchu podróżnych. Oba obiekty mają kubaturę ponad 3 tys. m3 przestrzeni pod zadaszeniem, stanowiącej ochronę pasażerów przed deszczem, słońcem i wiatrem, również podczas wsiadania do autobusów. Wybudowano toaletę publiczną oraz klimatyzowane lokale przeznaczone na działalność gospodarczą (np. saloniki prasowe). Wyremontowano odcinek drogi i chodnika od ronda WOŚP do skrzyżowania z ul. Mickiewicza oraz odcinki kanalizacji deszczowej i sanitarnej, tablice informacji pasażerskiej, kanał kablowy.
– budowa parkingu i kładki dla pieszych
Bezpośrednio przy kompleksie przesiadkowym przy Hali Widowiskowo - Sportowej został zbudowany zadaszony, żelbetonowy parking dla 94 samochodów z zatoką dla taksówek. Strop parkingu został zagospodarowany jako przestrzeń publiczna oraz ciąg komunikacyjny dla pieszych i rowerzystów, umożliwiający podróże między dolnym a górnym tarasem miasta. W tym celu powstały dwa odcinki kładki o konstrukcji płytowej, wieloprzęsłowej, umożliwiające pokonanie wysokości między poziomami terenu a stropem parkingu. Stworzono elektroniczny system parkingowy. Obiekt jest oświetlony i monitorowany zarówno w jego górnej jak i w dolnej części. Powstał zbiornik retencyjny i kanalizacja deszczowa.
– budowa parkingu rowerowego
Plac Górników został przekształcony w strefę zamieszkania - plac publiczny z dopuszczeniem ruchu pojazdów i zielonymi miejscami parkingowymi. W miejscu dotychczasowego parkingu powstał zadaszony przykryciem membranowym rozpiętym na konstrukcji stalowej, monitorowany parking rowerowy na 300 rowerów, umożliwiający podróże typu bike&ride - dojazd do centrum rowerem i dalej komunikacją publiczną (z szatniami i prysznicami). Zamontowano monitoring, nagłośnienie, oświetlenie, pompy ciepła. Wykonano nasadzenia zieleni. W zimie obiekt pełni rolę miejskiego lodowiska z zapleczem.