Centrum Muzealno-Edukacyjne w Szczebrzeszynie wraz z amfiteatrem
0
Głosów
Projekt pn. „Centrum Muzealno-Edukacyjne w Szczebrzeszynie wraz z amfiteatrem” zrealizowano w ramach Osi 13 Infrastruktura społeczna, działanie 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich.
Obecne Centrum Muzealno-Edukacyjne, to niegdyś siedziba Sądu Pokoju jak wynika z danych archiwalnych datowanych na rok 1918, przekształcony w 1922 roku w Sąd Grodzki. Z biegiem lat zmieniał swoją funkcję m.in. pełnił rolę przedszkola, harcówki oraz siedziby Zakładu Energetyki Cieplnej. Wybudowany z czerwonej cegły, na fundamentach z opoki ze względu na pogarszający się stan techniczny, przestarzałą infrastrukturę i brak dostosowań do potrzeb osób niepełnosprawnych popadał w ruinę.
Zrealizowany projekt, swym zakresem obejmował przebudowę zdegradowanego budynku wraz z terenem przyległym. W obrębie bryły budynku wykonano gruntowne prace budowlane, m.in.: roboty betonowe i murarskie, wymieniono dach i izolację, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, tynki ścian, posadzki. Kompleksowo wymieniono instalację sanitarną, elektryczną i teletechniczną, zamontowano instalację solarną. Przed budynkiem pojawił się parking, nowe chodniki, schody i podjazd dla matek z dziećmi w wózkach czy osób niepełnosprawnych. Wymieniono ogrodzenie. Na tyłach budynku w naturalnym zagłębieniu powstał amfiteatr. Zmodernizowany obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, poprzez wybudowanie podjazdów i montaż windy osobowej.
W budynku przy ul. Sądowej 13 powstała nowa przestrzeń wystawiennicza i edukacyjna. W nowych murach na parterze znajduje się pięć sal, toalety, studio nagrań i korytarz prowadzący na taras. Piętro oraz poddasze zyskały formę użytkową. Sala konferencyjna dostępna dla wszystkich, a mniejsze sale odpowiednie na kameralne spotkania oraz zebrania stowarzyszeń. W budynku Centrum Muzealno-Edukacyjnym jest miejsce dla każdego kto ma talent lub pomysł na wykorzystanie obiektu. W ciągu tygodnia prowadzone są zajęcia dla dzieci, łączące w sobie edukację, rekreację ruchową oraz zabawę. Dla dorosłych warsztaty ceramiczne. Powstały amfiteatr jest bazą do realizacji koncertów plenerowych czy organizacji kina letniego.
Całkowity koszt projektu to 2 155 510,80 zł w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej: 1 442 566,97 zł.