Adaptacja zabytkowego budynku Kasy Oszczędności na Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach
0
Głosów
Starostwo Powiatowe w Ropczycach w roku 2018 realizowało projekt dofinansowany z UE pn.: „Zachowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego poprzez prace remontowo-konserwatorskie przy zabytkowym budynku dawnej Kasy Oszczędności w Ropczycach z przeznaczeniem na cele edukacji kulturalnej”.
Zakres rzeczowy projektu obejmował przebudowę, remont oraz prace konserwatorskie i renowacyjne przy zabytkowym budynku dawnej Kasy Oszczędności w Ropczycach oraz zakup wyposażenia i sprzętu do prowadzenia działalności kulturalnej i edukacji artystycznej.
Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 5 mln złotych, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości prawie 3 mln złotych.
W budynku swoją siedzibę ma samorządowa instytucja kultury pod nazwą „Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach”.
Misją nowej placówki jest jak najszersze udostępnianie kultury poprzez nowoczesne, multimedialne formy, aktywizowanie kulturowe społeczności, poprzez działania artystyczne i edukacyjne, a także generowanie wiedzy i informacji w dziedzinie szeroko pojętej kultury (sztuki, historii miasta i regionu, kultury ludowej, itp.).
Budynek, o którym mowa wpisany jest w rejestr zabytków, jako szczególne dobro kultury regionu, w związku z tym w działalności tej nowoczesnej placówki nie pominięto tego faktu. Jego historyzująca architektura (styl eklektyczny) jest charakterystyczna dla budowli wzniesionych na terenie dawnej Galicji w pierwszej dekadzie XX w. i w przypadku ww. budynku zachowała się do czasów współczesnych w niemal niezmienionej formie. Stanowi także materialny dokument historii rozwoju Kas Oszczędności na terenie Galicji w początku XX w., bo był jej siedzibą, jest więc ważnym przykładem budynku użyteczności publicznej - kasy oszczędności, który nielicznie występuje na terenie woj. podkarpackiego. Obiekt posiada zatem walory artystyczne, historyczne oraz naukowe, dlatego część nowoutworzonej instytucji będzie poświęcona historii regionu, a część stanowić będzie nowoczesna przestrzeń dla działalności artystycznej, co łączy historię z nowoczesnością.
Ponadto budynek usytuowany przy głównej ulicy prowadzącej do centrum Ropczyc, należy do najbardziej okazałych i reprezentacyjnych w mieście, stanowi dominantę przestrzenną w krajobrazie miejskim, a co najistotniejsze, sąsiaduje bezpośrednio z różnymi placówkami edukacyjnymi, skupiającymi młodzież – głównych odbiorców kultury.
Ogólna powierzchnia netto (bez strychu) zabytkowego obiektu wynosi 1203,00 m2 (w tym: piwnica 373,50m², parter: 403,70m², I piętro: 425,80m²).