Budynek apartamentowy z funkcją turystyczną w Zegrzu Południowym

1
Głosów
Projekt: 2013-2021
Realizacja: 20221-2024
Zespół Projektowy
Architektura: Piotr Bujak, Rafał Bujnowski, Łukasz Barej, Hubert Szczęsny, Paweł Wielgo
Konstrukcja: PROKONBUD Bogumił Duraj
Instalacje sanitarne: PROFEN sp. z o.o.
Instalacje elektryczne: PROFEN sp. z o.o.
Drogi: CTD - Civil Transport Designers s.c., proj. Maciej Kryński
Zieleń: Paweł Bartman
Część hydrotechniczna (przebudowa zapory bocznej): Adam Dymkowski, Elżbieta Jarominek
Budynek zlokalizowany jest na działce leżącej przy zaporze bocznej Jeziora Zegrzyńskiego.
Na wąskiej działce między ulicą i zaporą boczną starano się stworzyć zabudowę w jak największym stopniu wkomponowaną w otwarte przestrzenie wzdłuż brzegów Zalewu, kreując najlepsze z możliwych środowisko sprzyjające rekreacji i czasowemu zamieszkiwaniu. Podjęto próbę stworzenia warunków prawidłowej koegzystencji terenów otwartych, projektowanej zabudowy i rozdrobnionej zabudowy jednorodzinnej w zieleni, ruchu kołowego, pieszego i rowerowego. Na działce zapewniono separację ruchu kołowego i pieszego.
Bryłę ukształtowano w formie 4 budynków punktowych o zróżnicowanym obrysie zlokalizowanych na wspólnym parterze wyrastającym od strony ulicy z zielonej skarpy nawiązującej do kształtu zapory bocznej. Punktowy charakter zabudowy zapewnia przenikanie się przestrzeni, jej optyczną ciągłość oraz ruch mas powietrza między strefą rekreacyjną i miejską.
Na terenie działki pozostawiono część po stronie odwodnej zapory jako otwarte tereny rekreacyjne połączone z wodami Jeziora pomostami o funkcji cumowniczej i rekreacyjnej.
Bryły budynków stanowią akcent wyraźnie wyróżniający się w perspektywie ulicy. Zastosowane materiały wykończeniowe, mają budzić skojarzenia z obiektami o charakterze wypoczynkowym, tworząc atmosferę spokoju i harmonii. Duże przeszklenia w formie ścian kurtynowych zapewniają połączenie wnętrz apartamentów z unikalnym otoczeniem na zewnątrz budynku. Widok z okna każdego z apartamentów staje się w ten sposób kluczowym elementem ich aranżacji. Zapewnia przenikanie zewnętrza do wnętrza pomieszczeń. Każdy z ”punktowców” zwieńczony jest wielospadowym dachem o zdynamizowanym kształcie. Wytworzony wzdłuż ulicy rytm, który uznano za zbyt narzucający się w tak naturalnym kontekście, postanowiono złagodzić poprzez wrażenie ukształtowania formy każdej z „wież” jako wyciętej z większej całości. Prześwity, interwały między kubaturami z jednej strony otwierają perspektywy widokowe od strony ul. Rybaki, z drugiej stanowią swego rodzaju negatyw części, które zostały „usunięte”, tworząc iluzję przechodzenia formy jednej „wieży” w drugą zapewniając wrażenie spójności czterech dominujących elementów kompozycji.
W grupie rozwiązań infrastrukturalnych zdecydowano na zastosowanie jako źródła ciepła dla budynku gruntowej pompy ciepła wspomaganej przez kotłownię gazową. Pompa ciepła zasilana jest pionowym gruntowym wymiennikiem ciepła (98 otworów) i zapewnia zasilanie centralnego ogrzewania, centralnej wody użytkowej oraz ciepła technologicznego do ogrzewania części wspólnych budynku i wymiennika basenowego.
Na stropie nad garażem zlokalizowanym na parterze budynku zaprojektowano zielone ogrody, które optycznie stanowią przedłużenie poziomu korony zapory bocznej jeziora. Przewidziano retencjonowanie wód opadowych w zbiorniku i wykorzystywanie ich do nawadniania w porach suchych.
Szczególną troską objęto projekt terenu rekreacyjnego położonego po stronie odwodnej zapory. W minimalnym stopniu ingerowano w istniejący układ przyrodniczy brzegu jeziora. Przewidziano pomosty wychodzące w wodę między istniejącymi szuwarami porastającymi brzeg. Stworzono teren rekreacyjny z plażą piaskową, boiskiem do siatkówki plażowej, łąkami kwietnymi i roślinnością wydmową, a trawniki wykonano jako murawy rekreacyjne. Kompozycją i doborem gatunkowym nawiązano do siedliska oraz charakteru otoczenia.
Projekt obejmował również przebudowę urządzenia hydrotechnicznego tj. zapory bocznej Jeziora Zegrzyńskiego w uzgodnieniu z PGW WODY POLSKIE.