Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny etap I w Poznaniu

0
Głosów
Realizacja inwestycji ma celu stworzenie obiektu spełniającego najwyższe standardy opieki i bezpieczeństwa a tym samym warunków do realizacji nowoczesnego, racjonalnego i skutecznego leczenia, zwiększenie dostępności, jakości i kompleksowości świadczeń zdrowotnych dla pacjentów oraz jednocześnie stworzenie nowoczesnego i kompleksowego zaplecza dla realizacji kształcenia studentów. Projektując obiekt szpitalny wykorzystano nowoczesne zasady tworzenia przestrzeni szpitalnych, tak by były przyjazne pacjentom, ich rodzinom i personelowi. Naukowo dowiedziono, że pozwala to na znaczną poprawę efektów leczenia przez zmniejszanie stresu i poprawę warunków pracy. Ma to służyć zapewnieniu prywatności, kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, otwarcie na przestrzeń, zewnętrzną zieleń i tworzenie tzw. szpitala otwartego.
Budowa Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jest realizowana na gruncie o powierzchni 6 ha, przy ul. Grunwaldzkiej 55 w Poznaniu, przylegającym do terenu przy ul. Przybyszewskiego 49, na którym mieszczą się obiekty Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.
Podkreślić należy, że realizacja inwestycji w powyższym kształcie umożliwi zapewnienie kompleksowego zabezpieczenia ratunkowego dla mieszkańców centralnej i zachodniej części Poznania, a z punktu widzenia zadań realizowanych przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu będzie stanowiła innowacyjne i kompleksowe zaplecze dla realizacji kształcenia studentów.
Koncepcja architektoniczna CZSK została oparta o współczesne standardy projektowania obiektów szpitalnych: niska zabudowa, modułowe bloki zapewniające optymalne wykorzystanie przestrzeni, efektywny układ ciągów komunikacyjnych, działalność operacyjna i zabiegowa skumulowana w jednej przestrzeni, 2-osobowe sale chorych dla pacjentów. Takie podejście do projektowania umożliwi nie tylko stworzenie nowoczesnego obiektu pod względem medycznym, ale także zapewni komfortowe warunki pobytu dla pacjentów oraz minimalizację kosztów eksploatacyjnych.