Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Izabelinie
0
Głosów
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to nowoczesny obiekt składający się z dwóch budynków. Pierwszy z nich to budynek wielofunkcyjny, który wyposażony jest w: kawiarenkę naprawczą, magazyn odpadów niebezpiecznych, magazyn „drugiego życia odpadów”, świetlicę edukacyjną oraz pomieszczenia socjalne.
Drugi z budynków to wiata na 11 kontenerów KP-7, zamykana bramami sterowanym elektrycznie z dostępem z jednej strony dla mieszkańców, z drugiej – dla firmy odbierającej odpady.
Cały obiekt zasilany będzie z energii pozyskanej z paneli fotowoltaicznych, które zamontowano na dachach obu budynków.
Dodatkowo na terenie Punktu postawiono wiatę edukacyjną oraz utworzono ścieżkę ekologiczną. Wiata wyposażona jest w stoły z wbudowanymi planszami o tematyce ekologicznej m.in. na temat segregacji odpadów.
Cały teren został odgrodzony ekranami dźwiękochłonnymi oraz pasem zieleni izolacyjnej.
Woda z terenu PSZOK-u odprowadzana jest do 40-metrowego zbiornika retencyjnego, z którego następnie rozprowadzana do podlewania zieleni.
Aby zapewnić ewidencję odpadów, Punkt wyposażony został w wagę najazdową, wózek widłowy z wagą i drukarką, jak również w panel do samodzielnego otwierania szlabanu (przy użyciu karty mieszkańca). Mieszkaniec legitymuje się kartą mieszkańca, która otwiera drogę do wyboru frakcji odpadów. Po wyborze frakcji automatycznie otwiera się szlaban bramy garażowej, a stosowny wyświetlacz sygnalizuje miejsce, do którego powinien się udać mieszkaniec.
Zakres planowanej inwestycji uzgadniany był z władzami Kampinoskiego Parku Narodowego, na terenie którego położona jest gmina Izabelin. Zgodnie z wytycznymi zamontowano ule, pszczele azyle oraz maszt dla jerzyków, co pozwoli chronić ptaki. Również możliwość szczelnego zamykania wiaty uniemożliwiającej dostanie się do niej zwierząt jest formą ochrony, o którą prosił Dyrektor KPN.
Planowane działanie Kawiarenki naprawczej, „drugiego życia odpadów” czy zajęć edukacyjnych w zakresie edukacji ekologicznej pozwoli wyedukować społeczeństwo i będzie miało realny wpływ na poziomy recyklingu. Cały projekt sprzyja ochronie klimatu, sam obiekt wybudowano tak, aby dać mieszkańcom możliwość pozbywania się frakcji problematycznych, takich jak odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczni i elektroniczny, gruz budowlany itp. Zastosowane, nowoczesne rozwiązania pozwolą na prowadzenie pełne ewidencji odpadów. Szereg rozwiązań logistycznych, tj. otwieranie za pomocą karty mieszkańca czy aplikacji, wskazanie kontenera przy użyciu sygnalizacji świetlnej ograniczy liczbę pracowników niezbędnych do obsługi Punktu.
Wszystkie przesłane zdjęcia są wykonane na stan po zakończeniu budowy.