Modernizacja wnętrza budynku Zespołu Szkół im. Gen. Franciszka Kleeberga w Woli Gułowskiej
0
Głosów
Modernizacja wnętrz szkoły z lat 80-tych nie jest łatwym wyzwaniem dla architekta, jednak przywrócenie godności uczniom poprzez poprawę jakości przestrzeni edukacyjnej jest wyzwaniem wartym poświęconego czasu i energii.
Przebudowa skrzydła dla najmłodszych klas wraz z zapleczem kuchennym i stołówką jest tego przykładem. Dostosowanie budynku do przepisów pożarowych w sposób oczywisty poprawia bezpieczeństwo użytkowników, a dostosowanie przestrzeni dla osób z niepełnoprawnościami sprawia, że szkoła staje się dostępna dla każdego. Setki szkół zmagają się z takimi samymi problemami, ale niewiele organów prowadzących decyduje się na kompleksowe rozwiązania, uwzględniające potrzeby uczniów, a nie wyłącznie pracowników.
W prezentowanej szkole w roku 2023 został wykonany gruntowny remont. W jego zakres wchodziła termomodernizacja, przebudowa dachu i klatek schodowych, modernizacja łazienek, zaplecza kuchennego i stołówki oraz sal dydaktycznych i świetlicy. Dodano windę, rozbudowano wentylację mechaniczną z rekuperacją. Cała przestrzeń została dostosowana do przepisów pożarowych oraz do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jednak kluczowy okazał się kompleksowy projekt wnętrz, którego celem było stworzenie przyjaznej, estetycznej przestrzeni, uwzględniającej potrzeby najmłodszych użytkowników. W korytarzach pojawiły się siedziska sprzyjające odpoczynkowi i integracji. Każda klasa zyskała swój kolor przewodni oraz nowe meble i tablice na pomoce naukowe. W świetlicy wygospodarowano miejsce na naukę i zabawę, może ona również pełnić funkcję sali sensorycznej. Na szczególną uwagę zasługują toalety. Mało osób zdaje sobie sprawę, że brak możliwości swobodnego skorzystania z bezpiecznej i czystej łazienki ogranicza komfort uczestnictwa w lekcjach i koncentrację na zajęciach.
Zgłaszamy projekt modernizacji szkoły w Woli Gułowskiej jako przykład dobrych praktyk. Chcemy zwrócić uwagę, jak można odczarować przestrzeń zwyczajnej, burej tysiąclatki, tworząc wnętrza przyjazne, bezpieczne i uniwersalne.