Wieża ciśnień w Zawadzkiem
17
Głosów
Zawadczańska Wieża ciśnień to obiekt budowlany o szczególnym charakterze technicznym. W jej górnej części umieszczony jest zbiornik wody, w którym gromadzona woda rozprowadzana jest rurami do miejsc docelowych. Zbiornik wieży, wykonany w technologii lanego betonu (stanowiący jednolitą bryłę), umieszczony jest na wysokości około 30 m, aby uzyskać odpowiednie ciśnienie rozprowadzanej wody i umożliwić doprowadzenie jej do ostatecznych odbiorców poprzez sieć wodociągów bez dodatkowego zasilania (wykorzystując zjawiska fizyki na zasadzie naczyń połączonych). Czyni to budowlę energooszczędną oraz stanowiącą rezerwuar wody dla miasta na wypadek wyłączenia zasilania. Woda do zbiornika wieżowego doprowadzana jest za pomocą pomp ze studni głębinowych.
Wieżowy zbiornik wodny zlokalizowany jest w rejonie ul. Opolskiej 45 w Zawadzkiem. Został wybudowany na przełomie lat 60. i 70. XX w. w ramach wodociągów miejskich. Był on wówczas jednym z pierwszych tego typu eksperymentalnych budowli w kształcie lejka. Pierwszy proces remontowy wraz z opracowaniem ekspertyzy stanu technicznego został przeprowadzony w latach 1984-1987 i dotyczył renowacji zewnętrznej strony wieży, drugi remont szczątkowy budowli został wykonany w 2002 r.
Zakład Gospodarki Komunalnej „ZAW-KOM” Sp. z o.o. przeprowadził kompleksowy remont obiektu w 2019 r.
Remont został podzielony na 2 etapy. W etapie I wykonano remont wnętrza zbiornika na wodę. W zakres prac tego etapu wchodziły roboty związane m.in. z: rozebraniem pokryć z żywic, czyszczeniem mechanicznym powierzchni poziomych, skośnych, pionowych oraz sufitowych, osuszaniem wnętrza zbiornika, antykorozyjnym zabezpieczenie odkrytego zbrojenia betonu, naprawa metodą iniekcji spękań betonu, gruntowanie uprzednio oczyszczonych i naprawionych powierzchni, szlamowanie powierzchni ścian zbiornika preparatem specjalistycznym, pokrycie ścian zbiornika preparatem docelowym uszczelniającym.
W etapie II wykonano remont zewnętrznej elewacji Wieży ciśnień. W zakresie prac tego etapu znalazły się w szczególności: czyszczenie powierzchni elewacji, czyszczenie odkrytego zbrojenia, mycie elewacji, antykorozyjne zabezpieczenie uwidocznionych i odkrytych prętów zbrojeniowych, miejscowa naprawa betonu, naprawa iniekcyjna szczelin w betonie, przygotowanie podłoża pod malowanie, malowanie elewacji farbami emulsyjnymi.
Spółka wykonała własnymi siłami wymianę orurowania wewnątrz budowli, zakupiła i wymieniła 13 sztuk okien w górnej części wieży, a także przeprowadziła kompleksowy remont dachu wraz z "latarnią" na jej szczycie i instalacją odgromową.
Trudnością w pracach remontowych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, sprawiała nietypowa konstrukcja budowli, jej wysokość oraz nachylenie kielicha.
Budowla stanowi wizytówkę miasta, punkt charakterystyczny i znany wszystkim Mieszkańcom. Ponadto jest miejscem edukacyjnym dla wielu wycieczek najmłodszych, których zapoznajemy z zasadami oszczędzania i doceniania zasobów wody jako źródła życia.