Nowa siedziba Miejskiego Zakładu Zieleni w Lesznie
0
Głosów
Przedmiotem inwestycji była budowa nowej siedziby Miejskiego Zakładu Zieleni w Lesznie Sp. z o. o. wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Zaprojektowano budynek użyteczności publicznej – budynek biurowy z częścią socjalną dla pracowników Spółki.
Jest to budynek wolnostojący, jednokondygnacyjny, nie podpiwniczony pokryty dachem płaskim wraz z towarzyszącym zagospodarowaniem: komunikacja drogowa, fotowoltaika, miejsca postojowe oraz teren zielony.
Gabaryty budynku – 29 x 29 m, wysokość 5,20 m. Teren został ogrodzony po obrysie działki.
Budynek biurowo-socjalny został podzielony na dwie części:
- część biurowa z zapleczem sanitarnym, kuchennym, archiwum, salką konferencyjną dla pracowników administracyjnych,
- zaplecze socjalno-szatniowe dla pracowników terenowych Zakładu.
Do budynku prowadzą dwa wejścia – wejście główne do części biurowo-administracyjnej oraz wejście robocze do części socjalno-szatniowej.
W całym budynku zastosowano system ogrzewania podłogowego z wykorzystaniem pompy ciepła, natomiast w każdym z pomieszczeń zamontowano elektroniczny system sterowania temperaturą. Pomieszczenia wentylowane są za pomocą centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, która została wyposażona w sekcję z nagrzewnicą elektryczną.
Wokół budynku wykonano drenaż opaskowy oraz instalację odwadniającą teren i dach, dzięki czemu odzyskiwane będą wody opadowe przechowywane następnie w podziemnych zbiornikach. Wody te służyć będą do podlewania zieleni miejskiej.
Nowa siedziba Miejskiego Zakładu Zieleni w Lesznie Sp. z o. o. w dużej części zasilana będzie przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, czyli w naszym przypadku promieniowania słonecznego. Wykonana instalacja fotowoltaiczna pozwala także na ładowanie pojazdów elektrycznych.
Opisane i zastosowane w naszej nowej siedzibie rozwiązania technologiczne takie jak zbieranie wód opadowych czy wykorzystanie fotowoltaiki niewątpliwie będą miały pozytywny wpływ na środowisko naturalne – podczas produkcji tego rodzaju energii nie są emitowane do atmosfery gazy cieplarniane i powstaje znacznie mniejsza ilość odpadów niż podczas wykorzystania paliw kopalnianych. Woda deszczowa jest bezpłatnym i stosunkowo czystym źródłem, a jej zbieranie oszczędza wysokiej jakości źródła wody pitnej oraz łagodzi presję w naturalnych zbiornikach wodnych czy też skutki powodzi i erozji gleby.
Wchodząc do części administracyjnej widzimy salę konferencyjną z tzw. „zieloną ścianą”, z której mamy wejście do pomieszczenia serwera. Zielona ściana to niezwykły element aranżacji wprowadzający do naszego bezpośredniego otoczenia cząstkę natury, poprawia jakość powietrza, którym oddychamy oraz neutralizuje szkodliwe substancje. Zielona ściana wprowadza ponadto spokój i harmonię, nie zajmuje też naszej przestrzeni użytkowej. W dalszej części, po prawej stronie znajduje się toaleta dostosowana w całości dla osób niepełnosprawnych. Natomiast po lewej stronie zlokalizowano sekretariat z aneksem kuchennym. Wzdłuż korytarza znajdują się kolejno: biuro Prezesa Zarządu, archiwum, pomieszczenia biurowe, toalety personelu biurowego, a także kuchnia i pomieszczenie socjalne. Na końcu korytarza znajdują się drzwi ewakuacyjne.
Do części dla pracowników terenowych wchodzimy bezpośrednio z placu roboczego. Po prawej stronie znajduje się szatnia z umywalnią dla kobiet, na wprost od wejścia znajdują się toalety damska i męska, a na lewo znajduje się szatnia z umywalnią dla mężczyzn. Dodatkowo z korytarza dostępne są pomieszczenia suszarni i obuwia pracowników, magazyn posiłków regeneracyjnych i wody, pomieszczenia porządkowe oraz przejście do jadalni w centralnej części obiektu.
Z zewnątrz dostępne jest pomieszczenie kotłowni oraz stróżówka.
Warto wspomnieć, iż w dachu budynku zaprojektowano świetliki systemowe o wymiarach 120 x 120 cm, które doskonale doświetlają wszystkie pomieszczenia.
W bezpośrednim sąsiedztwie nowej siedziby Spółki projektowany jest park miejski, a nasza Spółka bierze czynny udział w pracach projektowych w zakresie rozwiązań koncepcji parku – w zakresie rozwiązań funkcjonalnych wykorzystane będą motywy, które kilka lat temu opracowała Spółka – na przykład kino plenerowe czy też toaleta ekologiczna.