Zielone kieszonki klimatyczne Torunia tj. toruńskie parki kieszonkowe: "Szwajcarski Zakątek", "Greckie Klimaty", "Zacisze Holandii", "Litewska Ojczyzna"
204
Głosów
Od 2021 r. w Toruniu urządzane są tzw. parki kieszonkowe (ang. pocket park). Niewielkie skwery o powierzchni od 300 do 5000 m2 powstają na różnych osiedlach Torunia, a ich nazwy, roślinność i styl nawiązują do przyrody i symboliki krajów europejskich. Toruńskie parki kieszonkowe to jednak przede wszystkim unikalne w skali kraju przedsięwzięcie krajoznawczego szlaku kulturowo-przyrodniczego, dedykowanego działaniom sprzyjającym adaptacji do zmian klimatu – z ekologicznymi alejkami parkowymi zawierającymi przepuszczalną nawierzchnią mineralno-gruntową, dostosowane do potrzeb osób
z niepełnosprawnościami, elementami zagospodarowania sprzyjającymi tzw. małej retencji (m.in. ogrody deszczowe, roślinność okrywowa jako alternatywa dla trawników), energooszczędne oświetlenie, nasadzenia i elementy małej architektury - wzmacniające bioróżnorodność (tj. ogrody ziołowe, rośliny miododajne, karmniki i poidełka dla ptaków, hotele dla owadów), czy roślinność bogata w fitoncydy – naturalne substancje hamujące rozwój wirusów, bakterii i grzybów. Lokalizacje tych zieleńców wybrali mieszkańcy m.in. podczas konsultacji społecznych w 2020 r., w ramach których miasto przedstawiło im kilkanaście propozycji terenów możliwych do takiego zagospodarowania, sprawdzonych pod kątem dostępności, zapisów w planach zagospodarowania przestrzennego i zapotrzebowania społecznego.
Obecnie mamy już w Toruniu „Szwajcarski Zakątek” z zegarem kwiatowym i elementami krajobrazu górskiego (ul. Zagonowa/Narcyzowa), „Zacisze Holandii”, z innowacyjną grą terenową przedstawiającą przyrodniczą historię dzielnicy „Stawki” i miniaturą wiatraka oraz holenderskich chodaków (ul. Szuwarów/Tataraków), mozaikowe nawierzchnie, zielone zadaszenie z drzew formowanych i roślinność w stylu śródziemnomorskim w „Greckich Klimatach” (ul. Rydygiera 4-8) czy „Litewską Ojczyznę” z wieżą Giedymina, łąką kwietną
i tablicami edukacyjnymi oraz symbolicznymi roślinami - świerzopem i gryką
(ul. Matejki/Słowackiego).
Parki kieszonkowe – czyli Zielone kieszonki klimatyczne Torunia - kształtują innowacyjny projekt miasta Torunia, mający na celu stworzenie zintegrowanej sieci rozproszonych w tkance miejskiej terenów zieleni o powierzchni do 0,5 ha, których sposób zagospodarowania będzie odpowiadał aktualnym wymogom UE w kwestiach walki z postępującymi zmianami klimatu. Na tej bazie kreowany jest kompleksowy szlak przyrodniczo-kulturowy o tematyce krajoznawczej, ułatwiającej dodatkowo promocję przedsięwzięcia również na szczeblu ponadlokalnym, a dedykowany w szczególności działaniom sprzyjającym adaptacji do zmian klimatu.
Wykonawcą większości toruńskich kieszonek jest toruńska firma Rubus Verde Dariusz Malinowski, która poprze swój profesjonalizm i zamiłowanie do toruńskiej zieleni, uczyniła z tych terenów wyjątkowo piękne i estetyczne kreacje.