Przedszkole Publiczne ulica Pocztowa 3 Banie
0
Głosów
Inwestycją objęto zniszczony i nieużytkowany obiekt dawnej synagogi w Baniach usytuowany na terenie Starego Miasta w Baniach wpisanego w roku 1955 do Rejestru Zabytków nr rej.: 70 z 29.10.1955. Budynek wzniesiony był ok. połowy XIX w. na potrzeby sakralne gminy żydowskiej. Pierwotnie miał kształt litery L, stanowiąc narożnik ulicy Bischofstr. (obecnie ul. Pocztowa i Bol. Chrobrego).
Kompozycję elewacji ulicznych stanowiła neorenesansowa dekoracja złożona z rytmu łuków i pilastrów. Podstawę kompozycji stanowił wyraźny kamienny cokół.
Obiekt po roku 1909 został sprzedany przez gminę prywatnej osobie. Był wielokrotnie przebudowywany. W czasie wojny lub tuż po został częściowo zrujnowany w części północno-wschodniej. W miejscu tym postawiono jednokondygnacyjny pawilon. Budynek dawnej synagogi wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków.
Budynek synagogi o łącznej wysokości ok. 9 m (od poziomu terenu do kalenicy) jest obiektem niepodpiwniczonym, stojącym na wysokim kamiennym cokole wychodzącym od 90+0 cm nad teren. Tak dużą kubaturę wnętrza w celu maksymalnego jej wykorzystania na potrzeby sąsiedniego przedszkola podzielono na 2 kondygnacje w proporcjach ok. 4 m przyziemie i ok. 3,50+1 m wysokość poziomu planowanego 1 piętra poddaszowego.
Zmiana schematu konstrukcji wnętrza synagogi pozwoliła w poziomie przyziemia stworzyć obszerne jednoprzestrzenne wnętrze sali wielofunkcyjnej, a powstałe przez podział piętro stanowi dodatkową powierzchnię z salami na pobyt dzieci, sanitariatami podręczną szatnią i pomieszczeniami o charakterze technicznym. Piętro zostało połączone przejściem z piętrem sąsiedniego budynku przedszkola i stanowi integralną część jego funkcji dydaktycznych i pobytowych dzieci.
Jednoprzestrzenna sala na parterze służy wszystkim oddziałom przedszkolnym jako sala wielofunkcyjna związana z dydaktyką, rekreacją, zajęciami korekcyjnymi, pozwala na organizowanie imprez przedszkolnych, ale też zajęć z udziałem dzieci, młodzieży czy dorosłych nie związanych z przedszkolem. By taki schemat funkcjonalny tego obiektu spełniał wszelkie wymogi planowanego sposobu użytkowania, wprowadzono na styku obu obiektów klatkę schodową, a w przebudowywanym dawnym pawilonie sanitarnym zlokalizowano część główną wejściową z ulicy Pocztowej z holem recepcyjnym i toaletami (damskimi i męskimi oraz dla osób niepełnosprawnych). Obiekt dostępny jest zarówno od strony ulicy Pocztowej jak i od strony wewnętrznego ogrodu przedszkola.
Z racji wpisu obiektu do gminnej ewidencji zabytków tylko nieznacznie go podwyższono (ok. 40 cm), by umożliwić stworzenie w jego wnętrzu 2 kondygnacji.
W elewacjach od strony ulic przyjęto zachowanie mocno zniszczonej istniejącej historycznej kompozycji z łęków i pilastrów i gzymsów. W tym celu wprowadzono w obiekt budynku synagogi siatkę stalowych słupów i podciągów stabilizujących wszystkie mocno zniszczone ściany elewacyjne.
W elewacjach od ulicy pozostawiono wtórnie wprowadzone po wojnie okna, zmniejszając ich gabaryty, by w jak najmniejszym stopniu kolidowały z historyczną kompozycją. Pozbawione dekoracji ściany budynku od strony ogrodu wyposażono w otwory okienne by prawidłowo doświetlić wnętrze parteru i piętra. Część okien wprowadzono w połaciach dachowych.
Dawną synagogę i sąsiedni pawilon wyposażono w media: wodę, kanalizację, energię elektryczną, wentylację mechaniczną i ogrzewanie. Ocieplenie obiektu wprowadzono od wnętrza by nie kolidowało z obowiązującymi liniami zabudowy i nie niszczyło oryginalnej dekoracji elewacji ulicznych. Adaptowany obiekt połączono funkcjonalnie z istniejącym przedszkolem na poziomie piętra wprowadzając schody wyrównujące różnicę poziomów obu obiektów.