Budowa III etapu Instalacji Odsiarczania Spalin i I etapu Instalacji Odazotowania Spalin dla kotłowni WR-25 w Gliwicach
0
Głosów
Opis zrealizowanej inwestycji
Przed realizacją inwestycji PEC Gliwice eksploatował instalację odsiarczania spalin (dalej: IOS) na kotłowni WR-25, jednak jej sprawność odsiarczania była niewystarczająca dla spełniania konkluzji BAT. Dlatego konieczna była modernizacja IOS polegająca na jej modernizacji i rozbudowie. Konieczna była również budowa instalacji odazotowania spalin, w którą kotłownia WR-25 nie była wyposażona przed realizacją przedmiotowej inwestycji.
III etap instalacji odsiarczania spalin w Ciepłowni Gliwice obejmował budowę nowej trzeciej linii odsiarczania spalin oraz modernizację istniejących dwóch linii odsiarczania dla kotłów WR-25, tak aby wszystkie linie odsiarczania mogły przejąć spaliny z czterech kotłów WR-25 pracujących z wydajnością 29 MWt każdy, tj. łącznie 208 000 Nm3/h spalin suchych. Ogólny układ technologiczny nowej linii odsiarczania jest identyczny jak linii istniejących i składa się z suszarki rozpyłowej (absorbera), filtra tkaninowego i wentylatora wspomagającego.
Modernizacja istniejących linii odsiarczania spalin dla kotłów WR-25 obejmowała:
− modernizację i zmianę funkcji istniejącej stacji przygotowania sorbentu oraz budowę nowej stacji wytwarzania mleka wapiennego,
− zmianę układów dozowania zawiesin do głowic rozpyłowych,
− przebudowę układu przewodów spalin tak aby spaliny z dowolnego kotła mogły być kierowane do dowolnej linii odsiarczania,
− wymianę wentylatora wspomagającego w linii odsiarczania Nr 1 (wcześniej dla kotłów nr 3 i 4),
− zmianę tras transportu pneumatycznego produktu odsiarczania spod filtrów,
− budowę układów automatycznego odbioru i transportu produktu odsiarczania spod absorberów.
W ramach rozbudowy i modernizacji instalacji odsiarczania spalin dla kotłów WR-25 wybudowany został nowy magazyn produktu odsiarczania, wspólny dla wszystkich linii odsiarczania.
Nowa linia nr 3 odsiarczania spalin
Nowa linia odsiarczania spalin ma maksymalną przepustowość 113 700 Nm3/h spalin suchych. W linii oczyszczania, spaliny ujęte z kolektora wspólnego dla wszystkich kotłów WR-25 kierowane są do kanału wlotowego, znajdującego się w górnej części absorbera. W górnej części komory absorbera spaliny nie oczyszczone kontaktują się z rozpyloną mgłą zawiesiny reakcyjnej, stanowiącej mieszaninę mleka wapiennego oraz zawiesiny recyrkulowanego produktu odsiarczania. Odsiarczone i schłodzone spaliny za absorberem ujmowane są z pobocznicy jego leja i kierowane do filtra workowego, gdzie zostają dokładnie odpylone. Oczyszczone spaliny opuszczą filtr workowy, po czym przez wentylator wspomagający odprowadzane są do komina. Charakterystyka nowej linii nr 3 IOS:
− przepustowość w odniesieniu do spalin suchych 113 700 Nm3/h,
− temperatura spalin na wylocie z IOS ok. 70 – 900C.
W skład nowej linii wchodzą:
− absorber z umieszczoną centralnie głowicą rozpyłową,
− układy dozowania mleka wapiennego i zawiesiny recyrkulowanego produktu odsiarczania – każda z dozowanych zawiesin pobierana jest z własnego rurociągu cyrkulacyjnego zasilanego ze zbiornika-mieszalnika poprzez układ pompowy. Niezależnym rurociągiem cyrkulacyjnym dostarczana jest woda technologiczna do okresowego płukania głowicy oraz płukania zaworów dozujących zawiesiny,
− filtr workowy pulsacyjny – filtr wyposażony jest w system automatycznego sterowania regeneracją worków oparty na pomiarze spadku ciśnienia (pomiar oporu przepływu spalin) lub opcjonalnie, trybie czasowym. Dolna część lejów zsypowych filtra jest ogrzewana elektrycznie dla zabezpieczenia przed wykraplaniem się pary wodnej zawartej w spalinach. Dodatkowo do filtra jest podłączona instalacja suszenia postojowego, zabezpieczająca filtr i absorber przed kondensacją wilgoci w okresach postoju instalacji. Charakterystyka filtra workowego:
• typ filtra PFS-2 x30 x13 – 7,0 – Off Line,
• powierzchnia filtracyjna 2 573 m2,
• ilość sekcji w filtrze 6,
• ilość worków w filtrze 780 sztuk,
• system regeneracji worków Pulse Jet, OFF LINE
− układ przewodów spalin – wszystkie linie odsiarczania zasilane są ze wspólnego dla wszystkich kotłów WR-25 kolektora spalin, zabudowanego powyżej istniejących przewodów odprowadzających spaliny z kotłów bezpośrednio do komina. Spaliny odsiarczone z nowej linii nr 3 są odprowadzane poprzez wentylator wspomagający do zmodernizowanego przewodu zbiorczego.
"Kubatura konstrukcji żelbetowych 930 m3,
Tonaż konstrukcji stalowych wsporczych 300 000 kg
Tonaż kanałów spalin 120 000 kg
Tonaż zbiorników i filtra workowego 205 000 kg
Długość rurociągów 5 000 m
Długość przewodów elektrycznych / AKPiA 48 000 m ".