Dom Wenecki w Nysie
0
Głosów
Głównym celem projektu była rewitalizacja i nadanie charakteru otwartości poprzemysłowego założenia zespołu budynków młyna w Nysie. Celem było również przeobrażenie przestrzeni przybrzeżnej rzeki Nysa Kłodzka w części śródmieścia miasta, a także wskazanie otwartości władz miasta na łączenie nowoczesnej architektury z zastaną tkanką zabytkową.
Funkcja budynku została zmieniona z produkcyjnej na usługową. Budynek i teren jest otwarty dla osób, które chętnie korzystają z usług gastronomicznych, hotelowych, handlowych. Teren otaczający budynek został częściowo podniesiony – wcześniej budynek znajdował się w zagłębieniu w stosunku do ulicy Mostowej. Dzięki przeobrażeniu najbliższego otoczenia, zarówno pod względem wysokościowym, jak i jakości zagospodarowania, funkcja zaaplikowana do budynku wyróżnia się pośród innych, podobnych w mieście.
Przestrzeń, przy jednym z dwóch mostów w mieście, odzyskała prestiż elementu witającego przekraczających rzekę. Pobudzono zainteresowanie przechodniów, zarówno budynkiem, jak i jego otoczeniem. Pojawiła się, szczególnie wśród dzieci, chęć integracji z nową przestrzenią – w głównej mierze dzięki fontannie będącej zaznaczeniem przebiegu dawnej młynówki. Ponadto, jest to nowy punkt spotkań dla mieszkańców i gości miasta, a dzięki powstałym w budynku lokalom usługowym, przestrzeń tętni życiem do późnego wieczora.
Zespół budynków młyna z niedostępnego i zaniedbanego stał się dowodem potencjału świeżości i użyteczności terenów poddanych rewitalizacji. Dzięki rewitalizacji przestrzeni, przywrócona została świadomość miejsca po starym młynie. Turystyka miasta wzbogaciła się o miejsce prestiżowe.