Centrum Samorządowe Szemud – skupiamy administrację dla mieszkańców Gminy Szemud
0
Głosów
Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Szemud, będące inwestorem, zauważając problem płynący z wciąż rosnącego poziomu zanieczyszczenia atmosfery, podjął się budowy energooszczędnego Kompleksu budynków wchodzących w skład Centrum Samorządowego Szemud(CSS), przewidziany został jako centrum administracyjne Gminy Szemud, znajdującej się w województwie pomorskim, powiecie wejherowskim, na działkach nr 885/4 w msc. Szemud. Obiekt położony jest na obszarze objętym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Szemud. Nowobudowane Centrum Samorządowe dotychczas jest budynkiem najbardziej pasywnym, energooszczędnym i niskoemisyjnym w skali gminy, powiatu i jednym z czołowych obiektów „proekologicznym” w województwie. Przedmiotowy obiekt będzie skupiał siedziby instytucji publicznych takich jak m.in. Urzędu Gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteki Publicznej, Policji Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Dotychczas wymienione instytucje Państwowe mieszczą się w obiektach ogrzewanych tzw. Kopciuchami, tj. piecami opalanymi na węgiel niektóre z tych obiektów nie były "odpowiednio" docieplone i nie spełniały wymogów WT2021, charakteryzowały się nieenergooszczędnym oświetleniem wewnętrznym typu świetlówkowe fluorescencyjne.
Gmina Szemud, która będzie wiodącą jednostką wynajmującą przedmiotowe obiekty kładzie bardzo duży nacisk na ekologię i na możliwie maksymalne wykorzystanie elementów, systemów, rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych.
Budynki dostosowano do możliwości lokalizacyjnej działki, w tym korzystnego usytuowania względem stron świata, ukształtowania terenu oraz nasłonecznienia i zacieniania, by móc maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, do wykorzystania jako alternatywnego źródła energii elektrycznej, która zostanie wykorzystana zarówno do oświetlenia jak i częściowo ogrzewania obiektu. Ze względów użytkowych budynki zaprojektowano jako zwarte bryły, jednakże dla poprawienia walorów architektonicznych zostały one wizualnie rozrzeźbione w formie mniejszych „kubików”, które składają się w jedną całość. Budynek A (urząd gminy i jednostki pomocnicze) – o powierzchni użytkowej 3980,39 m2, budynek B ( budynek służb mundurowych)- o powierzchni użytkowej 1 257,48m2.