Nowy plac zabaw w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
0
Głosów
Nowy plac zabaw, który powstał w Łazienkach Królewskich, to ogólnodostępna dla wszystkich przestrzeń z nowoczesną i ekologiczną infrastrukturą, o walorach edukacyjnych i rekreacyjnych. Mogą z niego korzystać zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli oraz seniorzy, zainteresowani ekologią czy rekreacją na świeżym powietrzu.
Teren ten zajmuje obszar dawnego placu zabaw oraz częściowo zaplecza ogrodniczego dawnych szklarni. Obiekty te zostały wcześniej rozebrane. Nowe zagospodarowanie ogrodu odpowiada na potrzeby zwiedzających, w tym lokalnych społeczności Warszawiaków - jako miejsce spotkań sąsiedzkich, wypoczynku na świeżym powietrzu i aktywności ruchowych. Projekt stanowi odpowiedź na wyraźnie sygnalizowane potrzeby, a jego budowa cieszyła się dużym wsparciem społecznym.
Całość placu podzielona jest na strefy przeznaczone dla różnych grup wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Dzieci mają do dyspozycji huśtawki, wkomponowane we wzniesienia zjeżdżalnie, karuzelę, równoważnie oraz różnej wielkości zestawy do wspinaczki. Na obleganym przez najmłodszych w słoneczne dni placu wodnym można z kolei samodzielne przeprowadzać proste eksperymenty i doświadczenia z wodą, ucząc się jednocześnie współpracy i współdziałania w grupie rówieśników. Także inne urządzenia do zabawy, takie jak drewniane domki, sprzyjają rozwijaniu umiejętności społecznych. Nie brakuje też elementów integracyjnych, dobranych w taki sposób, aby zarówno dzieci z niepełnosprawnościami, jak i w pełni sprawne mogły spędzić czas na wspólnej zabawie. Są to m.in. urządzenia dźwiękowe, takie jak gongi czy dendrofon. Najmłodsi użytkownicy, często boso, ale zawsze z uśmiechem na ustach, swobodnie przemieszczają się pomiędzy poszczególnymi strefami, korzystając z różnorodnych i nieograniczonych możliwości aktywności i zabawy, które oferuje przestrzeń tego niezwykłego ogrodu.
Na placu zabaw znajdują się również stoliki do gry w szachy lub warcaby, altana, ławki i leżaki terenowe, zachęcające do wypoczynku, spotkań i integracji osób w różnych grupach wiekowych, a także miniamfiteatr przeznaczony do aktywności teatralnych i warsztatów na świeżym powietrzu.
Dopełnieniem infrastruktury edukacyjno-rekreacyjnej będzie wkomponowany w otaczającą zieleń nowoczesny pawilon toaletowy, który powstaje w pobliżu (otwarcie II kwartał 2023 roku).
Ogród Edukacji i Zabawy utworzony został na bazie naturalnych, odnawialnych materiałów takich jak drewno, stal, piasek i kamień naturalny które idealnie wkomponowały się w zabytkową przestrzeń ogrodu, nie wprowadzając tym samym efektu konkurencji bądź dominanty nad zabytkową formą zabytkowego założenia parkowego. Wprowadzone elementy zagospodarowania tej części ogrodu uatrakcyjniły działania rekreacyjne oferowane przez Muzeum zwiedzającym i umożliwiły bezpośredni kontakt z przyrodą. Oryginalny, odbiegający od tradycyjnych placów zabaw, efekt wizualny stanowi wizytówkę tej przestrzeni, a wyznacznikiem jego sukcesu i atrakcyjności są tłumy Warszawiaków i przyjezdnych, którzy codziennie odwiedzają to miejsce.