Budowa Szkoły Podstawowej w Pogórzu
0
Głosów
Szkoła Podstawowa im. kontradmirała Xawerego Czernickiego w Pogórzu
Szkoła Podstawowa im. kontradmirała Xawerego Czernickiego, mieszcząca się przy ulicy Szkolnej 15 w Pogórzu powstała z inicjatywy gminy Kosakowo i z jej środków własnych. jest to bardzo ważną inwestycją dla mieszkańców Pogórza, Suchego Dworu i Kosakowa. Budynek dla pół tysiąca uczniów z gminy został oddany do użytku we wrześniu 2020 roku. Łączna wartość inwestycji wyniosła blisko 20 milionów złotych.
To nowo wybudowany budynek dydaktyczny wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu. Budynek składa się z trzech kondygnacji i jest częściowo podpiwniczony. W jego wnętrzu mieści się 20 sal lekcyjnych, pomieszczenia o funkcji integracyjnej i edukacyjnej (świetlica, harcówka/świetlica sołecka, biblioteka), pomieszczenia bloku żywieniowego (kuchnia i stołówka), blok sportowy (wspomagający istniejącą salę gimnastyczną), zaplecze administracyjne, sanitarne, socjalne, magazynowe i techniczne. Nowoczesny obiekt charakteryzują: przestrzenne wnętrze, duże okna, dobrze zaplanowany układ sal lekcyjnych oraz szkolnych korytarzy. Obiekt jest wyposażony w osobową windę, spełniając tym samym wymogi dostępności dla osób niepełnosprawnych do wszystkich pomieszczeń użytkowych na wszystkich piętrach.
Obiekt wyposażony został w instalację wodociągową (wody zimnej użytkowej; wody ciepłej użytkowej i cyrkulacyjnej – woda cwu z elektrycznych, pojemnościowych podgrzewaczy, łazienki w węźle sportowym – cwu i cyrkulacja z budynku sali gimnastycznej; hydrantowej), kanalizacji sanitarnej wraz z przepompownią, kanalizacji deszczowej wraz z przepompownią wód deszczowych, drenaż opaskowy z pompownią wód drenażowych, instalację centralnego ogrzewania (źródło ciepła – zestaw dwóch gazowych pomp ciepła i kondensacyjnego kotła gazowego; ogrzewanie podłogowe; grzejniki ścienne w sanitariatach, na klatkach schodowych i w piwnicy), gazową, wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, klimatyzacji w pomieszczeniu serwerowni, instalacji elektrycznych: zasilania, gniazd wtyczkowych, odgromową i uziemiająca, oświetleniową, oświetlenia awaryjnego/ewakuacyjnego, mikroinstalację (panele fotowoltaiczne o sumarycznej mocy zainstalowanej 33,88 kW), instalacji teletechnicznych: sieci strukturalnych ( w tym serwerownię) i CCTV, oddymiania klatek schodowych, systemu sygnalizacji włamania i napadu, kontrolę dostępu obejmującą wszystkie wejścia do budynku, nagłośnienia. Wykonano zasilanie szkoły o mocy 150 kW z napowietrznego przyłącza od strony ulicy Słowackiego.
W ramach zagospodarowania terenu przygotowano 20 miejsc postojowych, wybudowano jednokierunkową drogę wewnętrzną, chodniki i plac pieszy, ponadto powstał murek rekreacyjny z siedziskami, stojaki na 20 rowerów, trawniki, odwodnienie – wpusty deszczowe, oświetlenie terenu.
Realizację inwestycji podzielono na 3 etapy:
a) Etap I – budowa nowego budynku szkoły
b) Etap II – rozbiórka istniejącej szkoły
c) Etap III – rozbudowa o stołówkę 2.2.