INTRACO Prime ul. Stawki 2B Warszawa
0
Głosów
„Muranów to wyjątkowa dzielnica Warszawy, w której w szczególny sposób historia spotyka się z nowoczesnością.
Przystępując do tej inwestycji od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że nowopowstały budynek powinien wkomponować się w istniejącą przestrzeń, w atrakcyjny sposób ją uzupełniając. Poprzez proste zasady projektowe, a także dobór materiałów chcieliśmy podkreślić niezwykły klimat tego miejsca. Dużym wyzwaniem dla architektów było także stworzenie jednej spójnej przestrzeni, na której będą funkcjonowały obok siebie dwie zupełnie różne bryły – istniejący od wielu lat wieżowiec i nowoczesny budynek biurowy”
W sercu warszawskiego Muranowa – dzielnicy, która w ostatnich latach przechodzi duże zmiany – u zbiegu ulic Stawki i Andersa powstał budynek INTRACO Prime, którego inwestorem jest Polski Holding Nieruchomości.
Nowoczesny biurowiec położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z pierwszych warszawskich wysokościowców, budynku INTRACO. Uzupełniona w ten sposób została pierzeja ulicy Stawki.
Projekt architektoniczny INTRACO Prime opracowała pracownia Juvenes, znana już wcześniej z kilku udanych realizacji. Zamierzeniem projektantów było stworzenie budynku, którego powściągliwa bryła nie będzie konkurowała z otoczeniem, a w udany sposób je uzupełniała. Projektantom zależało także na tym, aby budynek przez swoją skalę i kolorystykę tworzył harmonijną całość z istniejącymi domami mieszkalnymi i obiektami użyteczności publicznej. Inwestycja łączy w sobie typową dla nowoczesnego budynku biurowego szklaną fasadę z tradycyjnym rozwiązaniem, którym jest zastosowanie pełnej ściany w beżowo-szarej kolorystyce, charakterystycznej dla okolicznej zabudowy.
Elewacja, została pomyślana jako element dostosowany do otoczenia, wprowadzający wrażenie spokoju dzięki powściągliwej rytmice powtarzających się wypełnień wykonanych z ryflowanych płyt włókno - cementowych. Bryła budynku jest delikatnie przełamana przez podcienie, podkreślające wejście do budynku. Wszystkie elewacje budynku są aluminiowo-szklane z przeszkleniami na pełną wysokość kondygnacji, dające nieograniczony dostęp do naturalnego światła. Północna fasada budynku, co jest rzadkością, jest dobrze oświetlona naturalnym światłem, odbitym od szklanej fasady INTRACO. Zastosowanie uchylnych okien pozwala użytkownikom budynku na uniknięcie tak częstego w biurowcach wrażenia pracy w hermetycznie zamkniętej przestrzeni.
INTRACO Prime to budynek w standardzie klasy A w tradycyjnej już żelbetowej konstrukcji monolitycznej. Łączy funkcję biurową oraz funkcje handlowo-usługowe na powierzchni ok. 13 tys. mkw. (GLA). Nadziemna część to osiem kondygnacji, z których parter jest przeznaczony na usługi, a kolejnych siedem na biura. Trzypoziomowy parking podziemny oferuje możliwości ładowania samochodów elektrycznych oraz dostępną bezpośrednio z zewnątrz przestrzeń dla rowerzystów, z zapleczem higieniczno-sanitarnym. To wszystko spinają dwa trzony komunikacyjne z trzema windami każdy. Kondygnacje biurowe można dzielić na mniejsze przestrzenie, a na parterze przewidziano możliwość lokalizacji usług gastronomicznych. Jeden z lokali na parterze może także uzyskać bezpośrednie połączenie z pierwszym piętrem, co otwiera ciekawe możliwości najemcom, którzy chcą połączyć funkcje biurowe i usługowe.
Budynek, który jest objęty certyfikacją BREEAM, uzyskał na etapie projektu certyfikat interim Very Good, jednakże na etapie final zakładany poziom certyfikacji to Excellent.
Projekt został wykonany w metodyce BIM, w związku z tym wszelka dokumentacja, podobnie jak wszelkie sprawy formalne, podlegają dystrybucji i zatwierdzeniu na podstawie wspólnej platformy wymiany danych (CDE). Dokumentacja ta pozwoli na zarządzanie i monitorowanie budynku na najnowocześniejszym światowym poziomie.
Budowa INTRACO Prime rozpoczęła się 1 kwietnia 2020 r. i pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej zakończyła się po 24 miesiącach zakończyła się po 24 miesiącach. Inwestorem i przyszłym zarządcą nieruchomości jest Polski Holding Nieruchomości