Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa budynku Banku Spółdzielczego ul. 3 Maja 32 Ostrów Mazowiecka
0
Głosów
Założeniem projektu było zadbanie o zabytkowy budynek banku oraz stworzenie nowoczesnych przestrzeni biurowych.
Elementem powiązującym te dwa style zabudowy stał się charakterystyczny szklany łącznik.
Projektując nowy budynek i wnętrza nie zapomnieliśmy o poszanowaniu oryginalnego stylu banku. Zgodnie z pierwotnym projektem dobudowano brakująca część elewacji frontowej.
Przebudowa głównego budynku Banku Spółdzielczego zbudowanego w 1926 roku wg projektu architekta Władysława Muzolfa polegała na doprojektowaniu filara bocznego od ulicy 3-go Maja, w taki sposób, by dotychczasowa niesymetryczna elewacja uzyskała układ osiowy, który był pierwotnym projektowym założeniem budynku, a nie został wykonany. W piwnicach budynku znaleziono oryginalną głowicę, którą zwieńczono nowa kolumnę.
Prace remontowe prowadzone na elewacjach budynku poprawiły jego stan techniczny wykonane zostały ze szczególną uwagą na detale architektoniczne. Odkrycie kolorów dzięki badaniom stratygraficznym pozwoliły przywrócić pierwotny wygląd budynku. Na istniejącym budynku zachowano strukturę tynków oraz gzyms a także ich uzupełnienie. Zmieniono poszycie dachu z istniejącej dachówki bitumicznej na dachówkę ceramiczną
Zaplanowane prace prowadzące do odtworzenia zamysłu pierwotnego projektu, niosły za sobą duży wkład finansowy i znaczny stopień trudności wykonania robót budowlanych. Nie miej jednak otrzymaliśmy więcej korzyści dla budynku, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Ostrowi Mazowieckiej. Zamysłem Inwestora było doprowadzenie budynku do bardzo dobrego stanu technicznego i zachowanie jego zabytkowej struktury zewnętrznej, przy jednoczesnym dostosowaniu go do współczesnych wymagań funkcjonowania instytucji jakiej jest bank, tak by budynek był wykorzystywany i mógł spełniać swoją funkcję. Nie mogliśmy zapomnieć iż został on projektowane właśnie jako siedziba Banku Ludowego.
Z uwagi na wspomnianą konieczność dostosowania budynku do aktualnych wymogów funkcjonowania banku, jak również konieczność zapewnienia osobom przebywającym w obiekcie bezpieczeństwa, na inwestorze spoczywał obowiązek wykonania niezbędnych prac polegających na rozbudowie budynku o ewakuacyjną klatkę schodową. Dbając o strukturę budynku wszelkie projektowane elementy, nie będące uzupełnieniem zabytkowej struktury budynku zostały zaprojektowane poza obrysem zewnętrznym części budynku wpisanej do rejestru zabytków. W związku z tym, ewakuacyjna klatka schodowa została odsunięta od ściany szczytowej budynku by nie naruszać istniejących gzymsów. Jej kształt, przez nowoczesną i skromna formę, nie konkuruje z istniejącą zdobioną elewacją budynku. Przy projektowanej klatce schodowej zaprojektowano przeszkloną panoramiczną windę, która pozwala dostrzec wnętrze dziedzińca, które przez przymkniecie zyskało kameralny charakter. Wysokość bryły klatki schodowej została dobrana w raki sposób by tworzyła jedną linię z załamaniem dachu mansardowego. W związku z nadbudowaniem kondygnacji zaistniała potrzeba połączenia skrzydła biurowego, z przestrzenią poddasza zaadaptowana na salą konferencyjną. W związku z tym zaprojektowano przeszklony łącznik, który tak jak przeszklona winda pozwala wniknąć wzrokiem w głąb dziedzińca.
Uwagę zwraca fakt, iż wszelkie techniczne elementy budynku zostały w znacznej części ukryte w doprojektowanych częściach budynku, nie są widoczne i nie oszpecają.
Zabytkowa część budynku zachowuje swoją formę i charakter. Projektowana cześć budynku jest niezbędnym uzupełnieniem dla działania banku i stanowi kolejny rozdział w historii budynku.