Budowa Gminnego Przedszkola w Wólce Kosowskiej
0
Głosów
Uroczyste otwarcie nowego przedszkola w Wólce Kosowskiej odbyło się 4 września 2020 r.
Nowe przedszkole ma powierzchnię 1953,80 m2, znajduje się w nim 8 oddziałów przedszkolnych z osobnymi zapleczami szatniowymi i sanitarnymi, kuchnia przystosowana do wydawania 200 posiłków oraz sala integracji społecznej wraz z zapleczem.
Całkowity koszt budowy wraz z wyposażeniem wyniósł 11 656 583,12 zł.
Bryła budynku przedszkolnego jest zwarta, prosta, założona na rzucie prostokąta. Budynek został wykonany w technologii tradycyjnej – murowany, z elementami akcentów typu płyty fasadowe. Elewacje proste z akcentami kolorystycznymi podkreślającymi układ dachów dwuspadowych, nadających bryle charakteru niewielkich, kolorowych domków. Forma architektoniczna wynika z kształtu działki, która jest podłużna, wąska i prostokątna.
Wejście główne do budynku dostępne ze strefy parkingowej, stanowi jednocześnie strefę rodzica, w którym zlokalizowana jest toaleta dla rodziców przystosowana do osób niepełnosprawnych. Z głównego ciągu komunikacyjnego (korytarza) dostępne są poszczególne oddziały, do których dzieci dostają się bezpośrednio (w czasie zajęć) lub poprzez wydzielone szatnie, gdzie po zostawieniu odzieży wierzchniej i zmianie obuwia, przechodzą na salę oddziałową. Szatnie wyposażone w niskie szafki otwarte, przystosowane do wzrostu małych dzieci. Każda sala, oprócz szatni, posiada również własne zaplecze sanitarne wyposażone w natrysk, kabiny toaletowe oraz umywalki. Sale posiadają również w magazynki podręczne na pomoce dydaktyczne.
Na końcach budynku, tj. przy głównej strefie wejściowej oraz przy wyjściu z budynku na teren planowanego placu zabaw, zlokalizowane są salki ćwiczeń z dostępem do toalety oraz z własnym magazynkiem na sprzęt sportowy. W układ funkcjonalny wpisane zostały pomieszczenie logopedy/psychologa (zmianowo) oraz pomieszczenia pielęgniarki. Pomieszczenia te wchodzą w skład tzw. strefy cichej, gdyż odbywają się w nich zajęcia indywidualne, które wymagają ciszy i spokoju, dlatego wydzielone zostały od korytarza głównego niewielkim przedsionkiem, z którego dostępna jest toaleta przeznaczona do korzystania dla dzieci biorących udział w terapii logopedycznej, psychologicznej lub dzieci, którym udzielona została pomoc pielęgniarska.
Klatka schodowa prowadząca na poddasze, gdzie zlokalizowane są pomieszczenia administracyjne oraz zaplecze socjalne dla kadry pedagogicznej, zaprojektowane zostały w niedalekim sąsiedztwie strefy wejścia głównego z uwagi na względy praktyczne i funkcjonalne. Z klatki tej korzystają wychowawczynie, dyrekcja, personel obsługi, a także rodzice – np. podczas zapisów dzieci do przedszkola, regulowania należności czy wizyty w gabinecie dyrektora, stąd jej bliskość w stosunku do strefy wejściowej. Klatka ta posiada również wyjście na zewnątrz (względy ewakuacyjne).
Na poddaszu oprócz wspomnianych pomieszczeń, znajdują się pomieszczenia techniczne (kotłownia gazowa, wentylatornia, hydroforownia) oraz magazyn. Pozostała część stanowi poddasze nieużytkowe, mogące również pełnić funkcję magazynu.
W strefie wyjściowej na teren planowanego placu zabaw z przedsionkiem, wydzielona została toaleta dla dzieci biorących udział w zabawach lub zajęciach na świeżym powietrzu (placu zabaw), bez konieczności przechodzenia do budynku.
Kuchnia z zapleczem, dostępna z zewnątrz na zapleczu budynku (strefa dostaw) przez niezależne wejście. Kuchnia przystosowana do przygotowania ok. 200 posiłków jednorazowo, wydawanych w bemarach na salach oddziałowych. Na zapleczu budynku znajduje się również pomieszczenie odpadów kuchennych, magazyn zewnętrzny na sprzęt ogrodowy oraz pomieszczenie rozdzieli głównej i pożarowej. Wszystkie te pomieszczenia posiadają własne wejścia dostępne bezpośrednio z zewnątrz.