Tężnia solankowa z komorą inhalacyjną Bochnia ulica Oracka


0
Głosów
Tężnia solankowa w Bochni.
Solnemu miastu przybyła nowa atrakcja. W sąsiedztwie zabytkowego Plant stanęła tężnia solankowa wraz z komorą inhalacyjną i kompleksem rekreacyjno-sportowym. Projekt o wartości blisko 8 mln zł, został zrealizowany jest przy udziale środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka ZUE S.A. z siedzibą w Krakowie, będąca jednym z czołowych podmiotów budownictwa branży kolejowej oraz infrastruktury miejskiej. Obecnie trwają prace przygotowania do ostatecznego uruchomienia obiektu, który zostanie udostępniony mieszkańcom oraz turystom od kwietnia 2020r.
Władze miasta planując inwestycję uwzględniły nie tylko wzrost atrakcyjności turystycznej Bochni, lecz również korzyści lecznicze, jakie niosą ze sobą tego typu obiekty. Inhalacje przy tężniach solankowych pozwalają na „odtrucie” organizmu, który na co dzień narażony jest na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Spaliny samochodowe, niska emisja, zanieczyszczenia przemysłowe – to stałe zagrożenia dla naszego zdrowia.
Walory zdrowotne tężni
Znane co najmniej od XVII w. tężnie powstały z potrzeby oszczędzania energii potrzebnej do warzenia (odparowania solanki) soli. Początkowo ręcznie przelewano solankę przez gałęzie tarniny, która pod wpływem wiatru i słońca traciła część wody. Mechanizacja i zastosowanie pomp umożliwiło budowanie wielkich kompleksów stężających solankę, długich czasami na kilkaset metrów i wysokich na kilkanaście, tworzących przy okazji w swoim otoczeniu bogaty w jony mikroklimat, działający podobnie jak morska bryza.
Spacerując wokół murów z tarniny, na których rozbijają się kropelki solanki - wdychamy minerały i mikroelementy w niej zawarte, co wpływa korzystnie na nawilżenie śluzówki dróg oddechowych, rozrzedzeniu wydzieliny oskrzelowej, co umożliwia łatwiejsze odksztuszanie. Podczas takiej kuracji następuje także intensywne wchłanianie jodu, powodujące dłużej trwający wzrost jego poziomu we krwi i przenikanie do tkanek organizmu. Godzinna inhalacja w solankowej atmosferze zapewnia dostarczenie do organizmu dawki porównywalnej z trzydniowym pobytem nad morzem. Warto podkreślić przy tym, że jod jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, regulującym przemiany energetyczne w organizmie.
Solankowe inhalacje również korzystnie wpływają na profilaktykę i leczenie zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej, a także w przypadku ogólnego wyczerpania organizmu.
Sól i rekreacja
Zakończona inwestycja to nie tylko obiekt leczniczy ale także plac zabaw, siłownię na świeżym powietrzu oraz tereny zespół boisk wielofunkcyjnych, do siatkówki, koszykówki piłki nożnej i szczypiorniaka z głównym przeznaczenie dla uczniów i uczennic pobliskiej szkoły podstawowej nr. 2. Obiekty sportowe, po zajęciach szkolnych i w dni wolne będą do dyspozycji mieszkańców Bochni, turystów, lokalnych NGO itp.
Tężnię solankową wzniesiono w formie niepełnej elipsy z wejściem głównym od strony Plant Salinarnych. Forma obiektu tworzy przymknięty, wybrukowany dziedziniec z centralnie położoną fontanną, wokół którego rozmieszczone są ławki i podświetlenie tarninowych ścian. Do budowy tężni wykorzystano szlachetne drewno modrzewiowe do konstrukcji szkieletowej, ścian, balustrad, więźby dachowej oraz krzewy tarniny wprost z bieszczadzkich siedlisk. We wnętrzu obiektu wydzielona została komora inhalacyjna, gdzie solanka zostanie rozproszona do postaci mgiełki. Taki zabieg pozwoli na jeszcze bardziej intensywne przyswajanie makro- i mikroelementów zawartych w bocheńskiej solance. Inwestycja ta niewątpliwie zachęci przybywających do Bochni turystów do odwiedzenia nie tylko Kopalni Soli wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale również średniowiecznego centrum miasta które aktualnie przechodzi rewaloryzację.