Centrum Szkoleniowo-Wystawienniczego i Turystyki Wodnej w porcie jachtowym „Jeziorsko” w miejscowości Ostrów Warcki wraz z infrastrukturą towarzyszącą
0
Głosów
Obiekt zlokalizowany nad malowniczą mariną nad Zbiornikiem Jeziorsko w centralnej Polsce, otoczony nowoczesną infrastrukturą w postaci wyciągów nart wodnych o długościach 810 m i 200 m , pól namiotowych i caravaningowych, będzie pełnić funkcję szkoleniową, wystawienniczą, oraz nadzoru przystani - kapitanat portu. Przebudowane zostały drogi dojazdowe, ciągi piesze, powstały miejsca parkingowe. Zakupiono wyposażenie i sprzęt m.in. : scenę mobilną, oświetlenie i nagłośnienie, urządzenia multimedialne oraz sprzęt wodny –deski SUP i windsurfingowe. Projekt zakłada poszerzenie aktualnej oferty turystycznej o 4 produkty w skali województwa łódzkiego: Centrum „stand up paddle”, „Fitness nad wodą”, Konferencje i szkolenia oraz baza windsurfingu.
Główna część budynku to jednokondygnacyjna bryła o dachu płaskim, przechodząca w część dwukondygnacyjną od strony zbiornika wodnego- części zostały połączone przeszklonym łącznikiem co podkreśla monumentalność bryły. Dla uzyskania czystości bryły jako wykończenie zastosowano jednolite płyty włókno-cementowe, które nawiązują do wybudowanego już budynku zaplecza pola namiotowego.
Górne pasy okien w budynku umożliwiają przenikanie promieni słonecznych do pomieszczeń. Jako akcent elewacyjny zastosowano okrągłe wycięcie w odstawionej ścianie od strony zbiornika- za ścianą tą „ukryto podest/zadaszony balkon, umożliwiający obserwację zbiornika- m.in. podczas zawodów sportowych. Budynek zrealizowano w systemie murowano- szkieletowym w systemie ocieplonym dla zapewnienia minimalnej temperatury +5 st. C w okresie zimowym. Budynek został wykonany w systemie ocieplonym- ściany murowane z pustaków ceramicznych.
W budynku i jego otoczeniu zastosowano zintegrowany system zarządzania i monitorowania urządzeń (BMS). Drzwi ewakuacyjne z budynku są wyposażone w antyelektrorygle (elektrozaczepy) rewersyjne otwierające się w sytuacji pożaru lub innych zagrożeń rozpoznanych w ramach zintegrowanego systemu BMS. Ogrzewanie i ciepła woda użytkowa zasilane w dużym stopniu z energii odnawialnej, tym samym budynek nie jest uciążliwy dla środowiska i ekologii. Realizacja projektu nie byłaby możliwa, bez wsparcia funduszy unijnych.