Fuzja Ogrody Anny na rewitalizowanym terenie po dawnych zakładach włókienniczych Karola Scheiblera w Łodzi

0
Głosów
Ogrody Anny
Ogrody Anny powstały na terenie, który jest fragmentem obszaru poprzemysłowego po dawnej fabryce Karola Scheiblera, z zabytkową elektrownią w centrum założenia zaliczanej współcześnie do najpiękniejszych przykładów przemysłowej secesji w Polsce i w Europie. Kompleks w całości objęty jest ewidencją obszarów zabytkowych i został włączony w projekt rewitalizacji pod nazwą Fuzja. Na terenie kompleksu znajdowały się budynki poprzemysłowe oraz elementy infrastruktury związane z prowadzoną dawniej działalnością produkcyjną, powstałe od lat 20. XIX wieku do drugiej połowy XX wieku. Wybrane obiekty budowlane przeznaczone zostały do rozbiórki, jednak znacząca część obszaru dawnej fabryki poddawana jest rewitalizacji i trwają aktualnie prace budowlane.
Przedmiotowy teren, który w przeszłości pełnił funkcję centralnego placu, przed rozpoczęciem inwestycji był zdegradowany, przez lata nieużytkowany i częściowo zagruzowany. Zagospodarowanie stanowiły przede wszystkim - przeznaczone do rozbiórki - elementy infrastruktury, w tym kolejowej, a także częściowo utwardzone nawierzchnie: wielkoformatowe płyty betonowe, bruk oraz płyty żeliwne. Istniejąca zieleń miała charakter nieuporządkowany, teren był nieregularnie porośnięty i zaniedbany.
Nowy plac miejski
Punktem wyjścia dla opracowania stał się plac umiejscowiony w centralnym punkcie kompleksu, przed zabytkową elektrownią – wizytówką dawnego imperium Karola Scheiblera. Obszar o powierzchni blisko 3.600 mkw. stanowi jedną z wielu wspólnych i otwartych przestrzeni zaplanowanych na terenie Fuzji, które łącznie liczyć będą ponad 4 hektary.
Usytuowany w sercu inwestycji, nowy plac miał pełnić rolę miejskiego dziedzińca, zapraszającego do spędzania czasu w wyjątkowym otoczeniu historii i zieleni. Koncepcja zakładała stworzenie przed elektrownią przyjaznej, niezabudowanej przestrzeni publicznej, która sprzyjać będzie rozmaitym aktywnościom, jak sport czy gry towarzyskie, a jednocześnie pozwoli na relaks i odpoczynek. Zależało nam na tym, aby stworzyć miejsce, w którym każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Różnorodność funkcji placu miały zapewniły poszczególne jego strefy wydzielone naturalnym układem przestrzeni i krajobrazem.
Powstająca, otwarta przestrzeń została dedykowana wszystkim użytkownikom – mieszkańcom okolicznych apartamentów, użytkownikom pobliskich usług, pracownikom biur na terenie Fuzji, jak i mieszkańcom Łodzi.
Dwie strefy Ogrodów Anny
Na terenie Ogrodów Anny zaprojektowaliśmy zieloną część o charakterze leśnym, żwirową strefę cienia, która została obsadzona endemicznym gatunkiem brzozy i zaaranżowana swobodnym układem siedzisk, strefę trawników niskich, a także niestandardowy i rozwijający wyobraźnię najmłodszych plac zabaw. Wszystkie powierzchnie wspólne zostały zaprojektowane z dbałością i odpowiedzialnością za ład przestrzenny i środowisko.
Zielona część Ogrodów Anny została podzielone na dwie strefy - mineralną i wegetalną. Wegetalna skoncentrowana jest na zieleni – tej naturalnej, dającej cień i utrzymującej wody opadowe długo w swojej strukturze. Mineralna z kolei wysypania jasnym łamanym tłuczniem, pozwala przesiąkać wodom opadowym, ale i oddychać glebie, zacieniona jest porastającymi ją drzewami.
Postała przestrzeń w całości udostępniona jest użytkownikom, wśród których ważną grupą odbiorców są seniorzy, a także dzieci i młodzież. Zapewniliśmy im strefę cienia, która umożliwia odpoczynek. Ogrody Anny to przestrzeń otwarta dla ludzi, samochody zostały z niej dyskretnie usunięte, ukryte w podziemnych garażach.
Zielona przestrzeń
Ogrody Anny to synonim przestrzeni, pomyślanej jako współczesna interpretacja nowego, miejskiego dziedzińca w otoczeniu zabytkowych budynków. Naszą ambicją było stworzenie obok historycznej elektrowni - perły Fuzji jak najbardziej naturalnego otoczenia. Uwolniliśmy plac od klasycznej, betonowej posadzki, tworząc powierzchnię, przez którą przedziera się natura. Zieleń współistnieje tu z otoczeniem.
Udało się zachować równowagę pomiędzy budynkami a wkomponowaną w teren, dokładnie przemyślaną zielenią, która stanowić ma 35 proc. powierzchni kompleksu. Na terenie Fuzji zachowanych zostało 15 istniejących drzew, a inwestor dokona nasadzenia kolejnych 92, będą to m. in. brzozy, klony oraz jarzębiny, w tym 42 drzewa w obrębie Ogrodów Anny.
Plac stał się przestrzenią zieleni i retencji, biologicznie czynną i odpowiedzialną, co pozwala wpisać się projektowi w ogólnoświatowy trend zazieleniania przestrzeni publicznej, przy jednoczesnym przywracaniu jej lokalnym społecznościom. Swą różnorodnością łączy ludzi różnych pokoleń.
Stworzyliśmy w Łodzi nowy obszar dla tych, którzy wierzą, że zieleń jest istotną wartością. Z naszych doświadczeń wynika, że właśnie takie przestrzenie są wyraźną społeczną potrzebą, na którą odpowiadamy naszym projektem.