Remont i przebudowa kamienic na obszarze Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu przy ul. Rynek 12 i Wałowej 22 wraz z otoczeniem
0
Głosów
Przedsięwzięcie zrealizowane na terenie miasta Radomia w strefie ochrony konserwatorskiej. Projekt, ze względu na swój charakter, jest projektem rewitalizacyjnym prowadzonym w obiektach wpisanych indywidualnie na listę zabytków oraz położonych na terenie objętym ochroną konserwatorską w całości.
Przedsięwzięcie polegało na renowacji, rewaloryzacji, modernizacji, adaptacji i wyposażeniu istniejącej zabudowy na cele gospodarcze, społeczne oraz mieszkalne (ze szczególnym naciskiem na poprawę efektywności energetycznej) modernizowanych budynków zabytkowych.
Projekt został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał na jego realizację dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa VI Jakość życia, Działanie 6.2 Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych w wysokości 75% wydatków kwalifikowalnych Projektu :
Nr projektu: RPMA.06.02.00-14-8247/17-00
Wartość ogółem: 5 669 995,07 PLN
Wydatki kwalifikowalne: 3 777 592,83 PLN
Wkład UE: 2 833 194,64 PLN.
Efekty społeczno-gospodarcze projektu: nastąpiło zwiększenie dostępności do usług społecznych poprzez udostępnienie pomieszczeń w wyremontowanym budynku na działalność stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych; nastąpiło udostępnienie przestrzeni Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu z przeznaczeniem na Aptekę Kultury - interdyscyplinarny, autorski projekt związany z organizacją wydarzeń kulturalnych w odrestaurowanej dawnej aptece Kasprzykowskich w radomskim Rynku. Zamysłem twórców projektu jest przywrócenie obiektowi życia - tym razem jako miejsca licznych wydarzeń związanych z życiem kulturalnym, ale z zachowaniem pierwotnego wystroju (meble) i klimatu obiektu; w projekcie wykorzystano wyniki konkursu architektonicznego, którego celem było wyłonienie, a następnie realizacja, projektu zagospodarowania dziedzińca wewnątrz remontowanych kamienic z uwidocznieniem dziedzictwa archeologicznego; nastąpiło zwiększenie efektywności energetycznej termomodernizowanych budynków.
Inwestycja została zakończona w III kwartale 2021 roku.