Rozbudowa i przebudowa gminnej oczyszczalni ścieków w m. Chłapowo
0
Głosów
Od maja 2021 roku obserwowaliśmy realizację przedsięwzięcia pod nazwą „Rozbudowa i przebudowa gminnej oczyszczalni ścieków w miejscowości Chłapowo”. Prace te umożliwiły nam wprowadzanie nowych technologii oczyszczania ścieków oraz rozbudowę o nowe węzły technologiczne. Inwestycja miała doprowadzić oczyszczalnię ścieków do obecnego stanu wiedzy technicznej w celu zapewnienia stabilnej pracy obiektu, usprawnienia procesu oczyszczania ścieków i zapewnienie dotrzymania standardów jakości ścieków oczyszczonych, lepszej kontroli procesów oczyszczania, minimalizacji uciążliwości odorowej.
Spółka „Zakład Usług Komunalnych w Dominowie realizowała projekt w ramach „Ogólnopolskiego programu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych.
Oczyszczalnia ścieków oczyszcza dopływające do niej ścieki komunalne, które posiadają następującą przepustowość:
Qd/śr. = 260 m3/dobę — średniodobowa ilość ścieków oczyszczonych
Qd/max. = 375 m3/dobę — maksymalna dobowa ilość ścieków oczyszczonych
Qh/max. = 57 m3/h — maksymalna godzinowa ilość ścieków oczyszczonych.
Zwiększona została również przepustowość oczyszczalni do RLM = 2.167 . równoważna liczba mieszkańców.
Pomimo braków bezpośrednich wymogów prawnych zaprojektowana oczyszczalnia ścieków została przystosowana również do usuwania związków biogennych do następujących wartości dopuszczalnych:
azot ogólny So NOG 15 g N/m3
fosfor ogólny So pog. 2 g P/m3
Oczyszczalnia ścieków pracuje w technologii niskoobciążonego osadu czynnego w układzie tłokowym. W związku ze zmianą sposobu napowietrzania wybudowano zblokowane reaktory biologiczne poprzedzone częścią do mechanicznego oczyszczania ścieków. Rozbudowano również oczyszczalnię o węzeł przeróbki osadów nadmiernych.
W celu zwiększenia efektywności, przepustowości oraz stabilności pracy oczyszczalni niezbędne było dokonanie przebudowy istniejącego obiektu. Obecnie układ składa się z następujących obiektów technologicznych:
przepompownia ścieków surowych - wykonana w konstrukcji żelbetowej. Na wlocie do przepompowni zainstalowana została krata/sito wstępne, mające za zadanie wydzielenie ze ścieków większych zanieczyszczeń stałych. W przepompowni zainstalowano pompy zatapialne wraz z osprzętem oraz rurociągi wykonane z materiałów odpornych na korozję (stal kwasoodporna). Ponadto przepompownia wyposażona jest w system odświeżania ścieków opartych o dyfuzory membranowe, do których kierowane jest sprężone powietrze ze stacji dmuchaw.
punkt zlewny ścieków dowożonych - obiekt służący do przyjmowania ścieków dowożonych. Obiekt wykonany został w postaci kontenera posadowionego na płycie żeIbetowej. Stacja wyposażona w kratę/sito wstępne oraz układ kontrolno — pomiarowy.
zbiornik retencyjny ścieków surowych - obiekt służący do retencjonowania i uśredniania ścieków surowych dopływających do oczyszczalni ścieków. W zbiorniku zainstalowano system mieszania i odświeżania ścieków. Do zbiornika kierowane będą ścieki nadmiarowe, które rozładowywane będą w okresach zmniejszonego napływu.
reaktor biologiczny z wydzielonymi strefami: tlenową, niedotlenioną i beztlenową, komory stabilizacji osadu oraz zblokowany z osadnikiem wtórnym — 2 ciągi technologiczne, obiekty nowe zostały wykonane w konstrukcji żelbetowej wyposażone w m. in.: napowietrzanie drobnopęcherzykowe, układ mieszania komór, system zbierania kożucha itp.
komora pomiarowa recyrkulacji
wiata magazynowa osadu odwodnionego — Wiata wyposażona jest w szczelną posadzkę, murek oporowy oraz zadaszenie. Odcieki z wiaty kierowane są do układu oczyszczania ścieków
budynek socjalny - wykonany został w tradycyjnej konstrukcji murowanej. W budynku wykonane zostały pomieszczenia sanitarno — socjalne, administracyjne, techniczne zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo w budynku zlokalizowana została sterownia, serwerownia oraz kotłownia na paliwo stałe, która na etapie prac została zmieniona na ekologiczne źródło ciepła, czyli pompę ciepła powietrzną połączoną z ogrzewaniem podłogowym.
rurociągi technologiczne
Implementację systemu SCADA służącą do monitoringu i sterowania oczyszczalnią z poziomu Dyspozytorni wraz z montażem urządzeń do pomiarów fizyko-chemicznych
nowy układ dróg i placów manewrowych wraz z monitoringiem, cały obiekt został podłączony i wyposażony w agregat prądotwórczy uruchamiany automatycznie podczas braku zasilania elektrycznego.
budynek techniczny — jako obiekt nowy, wykonany w tradycyjnej konstrukcji murowanej. W budynku zlokalizowano:
a) zblokowaną oczyszczalnię mechaniczną służącą do wydzielania ze ścieków zanieczyszczeń stałych typu skratki i piasek. Instalacja wyposażona została w system płukania pod wysokim ciśnieniem.
b) stację dmuchaw napowietrzających mających za zadanie kierowanie powietrza do komór nitryfikacji, komory stabilizacji tlenowej osadu oraz przepompowni. Dmuchawy umieszczone zostały w obudowach dzwiękochłonnych, które zminimalizowały uciążliwy hałas.
c) stacja odwadniania osadu nadmiernego, do której kierowany jest osad po stabilizacji. W ramach wyposażenia zainstalowano urządzenie do mini higienizacji osadu pozwalające na dodawanie wapna do odwodnionego osadu,
d) stacja dozowania reagentów chemicznych mająca za zadanie kierowanie do ścieków substancji chemicznych wspomagających proces biologicznego oczyszczania ścieków lub reagowania w stanach zakłóceń pracy (koagulanty, flokulanty itp).
e) pomieszczenia warsztatowo - garażowe,
Rozbudowa oczyszczalni ścieków jest elementem szerszego wieloletniego planu inwestycyjnego, który zakładał, że po wybudowaniu nowoczesnej oczyszczalni ścieków możliwa będzie dalsza rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej, jak również przyjmowanie ścieków z terenu całej gminy nie objętej jeszcze siecią kanalizacyjną. Inwestycja pozwala na dalszy rozwój Gminy Dominowo oraz poprawę jakości życia mieszkańców przy wzrastających wymogach z zakresu ochrony środowiska.
Realizację przedsięwzięcia rozpoczęliśmy 27.05.2021 roku. Inwestycję prowadziło Konsorcjum firm PTB NICKEL Sp. z o.o. oraz PTB NICKEL Technologia Sp. z o.o. z Jelonka koło Poznania. Wykonawca został wyłoniony w ramach procedury przetargowej. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 10 934 700 PLN brutto. Spółka podpisała umowę o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, zgodnie z którą uzyskana pomoc w formie pożyczki to 7 897 000 PLN. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że 30% z wspomnianej kwoty będzie umorzone po upływie okresu spłaty 70 % pożyczki. Zakończenie prac zgodnie z umową przewidziane było do dnia 30 listopada 2022, ale udało się zakończyć inwestycję w 17 miesięcy. Rozbudowa i przebudowa Oczyszczalni ścieków została przeprowadzona przy utrzymaniu technologii oczyszczania ścieków, zapewniając ciągłe utrzymanie obiektu w ruchu.