Ułęż /
lubelskie
Modernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Ułężu
0
Głosów
Inwestor
Gmina Ułęż
Wykonawca
PRB TERMOCHEM Sp. z o.o. Puławy
Projektant
PROJEKTORIUM Anna Lis Lublin
OPIS INWESTYCJI
„PRZEBUDOWA, ROZBUDOWA I NADBUDOWA BUDYNKU GOK W
UŁĘŻU„
Budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Ułężu powstał w roku 1972, w którym w części wyższej: znajdowało się przedszkole, biblioteka oraz pomieszczenia GOK, w części niższej sala wielofunkcyjna GOK wraz z zapleczem socjalno-technicznym. Budynek był wykonany na planie odwróconej litery „L”, tradycyjnie, przy zastosowaniu ogólnodostępnych materiałów. We frontowej bryle budynku znajdowały się dwie kondygnacje nadziemne, w całości podpiwniczone oraz dobudowana część parterowa, niepodpiwniczona z pomieszczeniami gospodarczo-garażowymi.
Pomieszczenia w większości były niewentylowane, wymagały remontu, zwłaszcza w zakresie instalacji wewnętrznych. W tylnej części znajduje się jedna nadziemna sala wielofunkcyjna, częściowe piętro z podpiwniczeniem, które zostaną przebudowane już w 2023r. Obiekty były połączone ze sobą komunikacyjnie za pośrednictwem łącznika, do którego dobudowana była odrębna klatka schodowa do pomieszczeń pietra przy sali wielofunkcyjnej. W tylnej części Sali wielofunkcyjnej znajduje się parterowe zaplecze sali. Przy sali wielofunkcyjnej zlokalizowana jest również otwarta scena z zadaszeniem o konstrukcji stalowej.
Od wielu lat budynek służył lokalnej społeczności głównie jako przedszkole, biblioteka publiczna oraz pomieszczenia GOK, w części niższej sala wielofunkcyjna GOK wraz z zapleczem socjalno-technicznym. Mieszkańcy korzystali z obiektu celem kultywowania kultury ludowej, wielokrotnie organizowano spotkania istniejących na terenie gminy Ułęż Kół Gospodyń Wiejskich, jednak istotnym problemem był fakt, iż budynek nie był
przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Kolejnym aspektem był brak miejsc dla młodych mieszkańców gminy, które zachęciłyby ich do
wyjścia z domu oraz integracji z rówieśnikami.
Z biegiem lat stan techniczny budynku uległ znacznemu pogorszeniu, pomimo przeprowadzanych remontów, niektórych elementów nie można było zmienić. W 2019 roku w/w argumenty wpłynęły na podjęcie ostatecznej decyzji o kompleksowej przebudowie istniejącego budynku.
Decyzja o przebudowie znalazła wielu zwolenników, ale również przeciwników, którzy od początku nie wierzyli w sukces tej inwestycji. Podstawowym założeniem, którym się kierowaliśmy było zapewnienie wszystkim osobom (ze szczególnym zwróceniem uwagi na osoby starsze i niepełnosprawne w tym poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz młodzież w wieku szkolnym) równego dostępu do usług przestrzeni publicznej poprzez stworzenie swoistego centrum życia społecznego, kulturalnego i informacyjnego oraz możliwości pożytecznego spędzania czasu wolego.
Dnia 29 sierpnia 2019r. w siedzibie Urzędu Gminy w Ułężu popisaliśmy umowę z firmą PROJEKTORIUM Anna Lis z siedzibą :ul. Graniczna 21/7, 20-010 Lublin na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Przygotowanie dokumentacji oraz uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń, trwało ponad półtora roku.
Dnia, 17 maja 2021 r. ogłoszono postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane
obejmujące przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku GOK w Ułężu. Otwarcie ofert nastąpiło
Roboty budowlane rozpoczęto dnia 12 lipca 2021r. Realizacja inwestycji była współfinansowana ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 7 Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego,
Działanie 7.1. Dziedzictwo kulturowe i naturalne na podstawie umowy o dofinansowanie projektu zawartejz Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w dniu 23 kwietnia 2021 r. oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Wartość dofinansowania wyniosła: Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020: 2 238 440,83 złRządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych: 480 000,00 zł
Przebudowa budynku GOK w Ułężu obejmowała swoim zakresem:
- rozbiórkę parterowej części budynku i schodów zewnętrznych,
- przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku wraz z wykonaniem nowych instalacji wewnętrznych,
- wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 6,0 kW,
- budowę przyłącza wodociągowego,
- przebudowę i budowę zewnętrznej instalacji kanalizacji sanitarnej odprowadzeniem ścieków do szczelnego
zbiornika,
- przebudowę przyłącza telekomunikacyjnego,
- wykonanie oświetlenia terenu,
- przebudowę istniejącego i wykonanie nowego utwardzenia terenu (ciągi piesze, pieszo-jezdne, opaska i miejsca
postojowe oraz utwardzone miejsca gromadzenia odpadów stałych),
- budowę wiaty śmietnikowej,
- rozbiórkę murku oporowego i wykonanie nowego z koszy gabionowych,
- rozbiórkę części istniejącego ogrodzenia terenu,
- wykonanie nowego nasadzenia zieleni wysokiej i niskiej
Prace dodatkowe zgodnie z aneksem :
- montaż rusztu drewnianego z łat pod podsufitkę
- uzupełnienie uwarstwienia konstrukcji dachu- podsufitka stalowa powlekana z perforacjami RAL 7016
Roboty budowlane zostały zakończone dnia 31 października 2022r., po czym przystąpiliśmy do czynności odbiorowych. Przy udziale inspektorów nadzoru szczegółowo zweryfikowaliśmy zgodność projektu z wykonanym zadaniem. Wszystkie roboty zostały zakończone terminowo, w sposób należyty oraz zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Dnia 9 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie budynku GOK w Ułężu, efekt końcowy zaskoczył wszystkich przybyłych gości.
Zakres inwestycji obejmował trzy zasadnicze części połączone ze sobą za pośrednictwem projektowanej klatki schodowej oraz windy zapewniającej komunikację w przestrzeni piętra, parteru i głównego wejścia do budynku.
- Część pierwszą stanowiły ogólnodostępne pomieszczenia GOK: usytuowane na parterze
pracownie świetlicowe: szara, żółta, niebieska, czerwona i zielona oraz zlokalizowana na piętrze biblioteka publiczna wraz z niezbędnymi do ich funkcjonowania pomieszczeniami: szatnią ogólnodostępną i zapleczem higieniczno-sanitarnym oraz pom. Pomocniczym użytkowników przeznaczonym na ich potrzeby własne np. przygotowanie kawy czy herbaty.
- Część druga to zespół pomieszczeń, służących prawidłowemu funkcjonowaniu obiektu: biurowych, socjalnych i magazynowych zaprojektowanych na potrzeby pracowników placówki.
- Ostatnią część obejmowały pomieszczenia gospodarcze i techniczne, w tym kotłowania z piecami na pellet i skład opału zlokalizowane w części piwnicznej oraz wydzielone na każdej kondygnacji pomieszczenia porządkowe zapewniające utrzymanie czystości obiektu.
Głównym celem było dostosowanie budynku dla osób z niepełnosprawnościami, efekty jakie uzyskaliśmy to:
- winda zapewniająca dostęp do wszystkich ogólnodostępnych pomieszczeń parteru i piętra.
- na każdej kondygnacji zostało zapewnione wc przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych
Rozwiązania ułatwiające osobom niewidomym i słabo widzącym, osobom starszym i z dysfunkcjami narządu ruchu w tym osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich oraz osobom niesłyszącym i z niedosłuchem poruszanie się w obiekcie:
- Główne wejście do budynku nie ma barier architektonicznych. Komunikację między poziomem terenu przy wejściu głównym a parterem i piętrem zapewnia zaprojektowana winda,
- Kabina dźwigu osobowego (windy) o szerokości co najmniej 1,1 m i długości 1,4m, poręcze na wysokości 0,9m oraz tablicę przyzywową na odpowiedniej wysokości wraz z oznakowaniem dla osób niewidomych i informacją głosową (m.in. informacją na którym piętrze znajduje się kabina windy).
- Wyznaczone, oznakowane miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych o wymiarach min. 5,0m długości i 3,6m szerokości.
-Brak krawężników i różnic w poziomie terenu na ciągach komunikacyjnych prowadzących do budynku.
-Powierzchnia przed windą pozbawiona odbojów, skrobaczek, wycieraczek ruchomych lub innych urządzeń wystających ponad poziom wejścia do budynku lub wpuszczonych poniżej poziomu.
- Szerokość, sposób otwierania drzwi i stopień siły jakiej należy użyć w celu ich otwarcia umożliwia swobodną komunikację.
-Brak progów w drzwiach zewnętrznych i wewnętrznych.
- Nawierzchnie w zewnętrznych i wewnętrznych ciągach komunikacyjnych oraz pomieszczeniach ogólnego przeznaczenia wykonane z materiałów niepowodujących poślizgu.
- Schody zaopatrzone w balustrady z wypełnieniem płaszczyzn pionowych od strony otwartej, zabezpieczającym przed wypadnięciem osób, z obustronnymi poręczami zaprojektowanymi w sposób zapewniający ich bezpieczne użytkowanie
- Stopnie schodów bez nosków i podcięć
- Ściany, sufit i posadzki ciągów komunikacyjnych i pomieszczeń wykończone materiałami matowymi, niepowodującymi olśnienia.
- Odpowiednie oznakowanie elementów stałych i czasowych znajdujących się w przestrzeni użytkowej.
W lutym 2023r. rozpoczęliśmy kolejne zadanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych pn.: "Modernizacja i przebudowa Sali widowiskowej oraz wyposażenie Gminnego Ośrodka Kultury w Ułężu". Wyposażenie będzie obejmować meble, ale także komputery, konsole, sprzęt telewizyjny i audiowizualny, różnego rodzaju gry, które na pewno przyciągną młodszą część społeczności. Ten II etap rozszerzy i uzupełni ofertę GOKU-u i zakończonej inwestycji.
Nowoczesny i dostosowany do wszelkich potrzeb odbiorców budynek umożliwi wyrównywanie różnic w rozwoju regionów w Polsce. To pierwszy tak profesjonalny budynek na terenie niewielkiej gminy Ułęż. To tu będzie możliwość integrowania się lokalnej społeczności, rozwoju kulturalnego, patriotycznego, obywatelskiego dzieci, młodzieży i dorosłych. Jesteśmy dumni, że z udziałem środków zewnętrznych - europejskich i krajowych - udało się nam przebudować Gminny Ośrodek Kultury, który służył będzie nam i następnym pokoleniom.
„PRZEBUDOWA, ROZBUDOWA I NADBUDOWA BUDYNKU GOK W
UŁĘŻU„
Budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Ułężu powstał w roku 1972, w którym w części wyższej: znajdowało się przedszkole, biblioteka oraz pomieszczenia GOK, w części niższej sala wielofunkcyjna GOK wraz z zapleczem socjalno-technicznym. Budynek był wykonany na planie odwróconej litery „L”, tradycyjnie, przy zastosowaniu ogólnodostępnych materiałów. We frontowej bryle budynku znajdowały się dwie kondygnacje nadziemne, w całości podpiwniczone oraz dobudowana część parterowa, niepodpiwniczona z pomieszczeniami gospodarczo-garażowymi.
Pomieszczenia w większości były niewentylowane, wymagały remontu, zwłaszcza w zakresie instalacji wewnętrznych. W tylnej części znajduje się jedna nadziemna sala wielofunkcyjna, częściowe piętro z podpiwniczeniem, które zostaną przebudowane już w 2023r. Obiekty były połączone ze sobą komunikacyjnie za pośrednictwem łącznika, do którego dobudowana była odrębna klatka schodowa do pomieszczeń pietra przy sali wielofunkcyjnej. W tylnej części Sali wielofunkcyjnej znajduje się parterowe zaplecze sali. Przy sali wielofunkcyjnej zlokalizowana jest również otwarta scena z zadaszeniem o konstrukcji stalowej.
Od wielu lat budynek służył lokalnej społeczności głównie jako przedszkole, biblioteka publiczna oraz pomieszczenia GOK, w części niższej sala wielofunkcyjna GOK wraz z zapleczem socjalno-technicznym. Mieszkańcy korzystali z obiektu celem kultywowania kultury ludowej, wielokrotnie organizowano spotkania istniejących na terenie gminy Ułęż Kół Gospodyń Wiejskich, jednak istotnym problemem był fakt, iż budynek nie był
przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Kolejnym aspektem był brak miejsc dla młodych mieszkańców gminy, które zachęciłyby ich do
wyjścia z domu oraz integracji z rówieśnikami.
Z biegiem lat stan techniczny budynku uległ znacznemu pogorszeniu, pomimo przeprowadzanych remontów, niektórych elementów nie można było zmienić. W 2019 roku w/w argumenty wpłynęły na podjęcie ostatecznej decyzji o kompleksowej przebudowie istniejącego budynku.
Decyzja o przebudowie znalazła wielu zwolenników, ale również przeciwników, którzy od początku nie wierzyli w sukces tej inwestycji. Podstawowym założeniem, którym się kierowaliśmy było zapewnienie wszystkim osobom (ze szczególnym zwróceniem uwagi na osoby starsze i niepełnosprawne w tym poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz młodzież w wieku szkolnym) równego dostępu do usług przestrzeni publicznej poprzez stworzenie swoistego centrum życia społecznego, kulturalnego i informacyjnego oraz możliwości pożytecznego spędzania czasu wolego.
Dnia 29 sierpnia 2019r. w siedzibie Urzędu Gminy w Ułężu popisaliśmy umowę z firmą PROJEKTORIUM Anna Lis z siedzibą :ul. Graniczna 21/7, 20-010 Lublin na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Przygotowanie dokumentacji oraz uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń, trwało ponad półtora roku.
Dnia, 17 maja 2021 r. ogłoszono postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane
obejmujące przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku GOK w Ułężu. Otwarcie ofert nastąpiło
Roboty budowlane rozpoczęto dnia 12 lipca 2021r. Realizacja inwestycji była współfinansowana ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 7 Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego,
Działanie 7.1. Dziedzictwo kulturowe i naturalne na podstawie umowy o dofinansowanie projektu zawartejz Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w dniu 23 kwietnia 2021 r. oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Wartość dofinansowania wyniosła: Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020: 2 238 440,83 złRządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych: 480 000,00 zł
Przebudowa budynku GOK w Ułężu obejmowała swoim zakresem:
- rozbiórkę parterowej części budynku i schodów zewnętrznych,
- przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku wraz z wykonaniem nowych instalacji wewnętrznych,
- wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 6,0 kW,
- budowę przyłącza wodociągowego,
- przebudowę i budowę zewnętrznej instalacji kanalizacji sanitarnej odprowadzeniem ścieków do szczelnego
zbiornika,
- przebudowę przyłącza telekomunikacyjnego,
- wykonanie oświetlenia terenu,
- przebudowę istniejącego i wykonanie nowego utwardzenia terenu (ciągi piesze, pieszo-jezdne, opaska i miejsca
postojowe oraz utwardzone miejsca gromadzenia odpadów stałych),
- budowę wiaty śmietnikowej,
- rozbiórkę murku oporowego i wykonanie nowego z koszy gabionowych,
- rozbiórkę części istniejącego ogrodzenia terenu,
- wykonanie nowego nasadzenia zieleni wysokiej i niskiej
Prace dodatkowe zgodnie z aneksem :
- montaż rusztu drewnianego z łat pod podsufitkę
- uzupełnienie uwarstwienia konstrukcji dachu- podsufitka stalowa powlekana z perforacjami RAL 7016
Roboty budowlane zostały zakończone dnia 31 października 2022r., po czym przystąpiliśmy do czynności odbiorowych. Przy udziale inspektorów nadzoru szczegółowo zweryfikowaliśmy zgodność projektu z wykonanym zadaniem. Wszystkie roboty zostały zakończone terminowo, w sposób należyty oraz zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Dnia 9 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie budynku GOK w Ułężu, efekt końcowy zaskoczył wszystkich przybyłych gości.
Zakres inwestycji obejmował trzy zasadnicze części połączone ze sobą za pośrednictwem projektowanej klatki schodowej oraz windy zapewniającej komunikację w przestrzeni piętra, parteru i głównego wejścia do budynku.
- Część pierwszą stanowiły ogólnodostępne pomieszczenia GOK: usytuowane na parterze
pracownie świetlicowe: szara, żółta, niebieska, czerwona i zielona oraz zlokalizowana na piętrze biblioteka publiczna wraz z niezbędnymi do ich funkcjonowania pomieszczeniami: szatnią ogólnodostępną i zapleczem higieniczno-sanitarnym oraz pom. Pomocniczym użytkowników przeznaczonym na ich potrzeby własne np. przygotowanie kawy czy herbaty.
- Część druga to zespół pomieszczeń, służących prawidłowemu funkcjonowaniu obiektu: biurowych, socjalnych i magazynowych zaprojektowanych na potrzeby pracowników placówki.
- Ostatnią część obejmowały pomieszczenia gospodarcze i techniczne, w tym kotłowania z piecami na pellet i skład opału zlokalizowane w części piwnicznej oraz wydzielone na każdej kondygnacji pomieszczenia porządkowe zapewniające utrzymanie czystości obiektu.
Głównym celem było dostosowanie budynku dla osób z niepełnosprawnościami, efekty jakie uzyskaliśmy to:
- winda zapewniająca dostęp do wszystkich ogólnodostępnych pomieszczeń parteru i piętra.
- na każdej kondygnacji zostało zapewnione wc przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych
Rozwiązania ułatwiające osobom niewidomym i słabo widzącym, osobom starszym i z dysfunkcjami narządu ruchu w tym osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich oraz osobom niesłyszącym i z niedosłuchem poruszanie się w obiekcie:
- Główne wejście do budynku nie ma barier architektonicznych. Komunikację między poziomem terenu przy wejściu głównym a parterem i piętrem zapewnia zaprojektowana winda,
- Kabina dźwigu osobowego (windy) o szerokości co najmniej 1,1 m i długości 1,4m, poręcze na wysokości 0,9m oraz tablicę przyzywową na odpowiedniej wysokości wraz z oznakowaniem dla osób niewidomych i informacją głosową (m.in. informacją na którym piętrze znajduje się kabina windy).
- Wyznaczone, oznakowane miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych o wymiarach min. 5,0m długości i 3,6m szerokości.
-Brak krawężników i różnic w poziomie terenu na ciągach komunikacyjnych prowadzących do budynku.
-Powierzchnia przed windą pozbawiona odbojów, skrobaczek, wycieraczek ruchomych lub innych urządzeń wystających ponad poziom wejścia do budynku lub wpuszczonych poniżej poziomu.
- Szerokość, sposób otwierania drzwi i stopień siły jakiej należy użyć w celu ich otwarcia umożliwia swobodną komunikację.
-Brak progów w drzwiach zewnętrznych i wewnętrznych.
- Nawierzchnie w zewnętrznych i wewnętrznych ciągach komunikacyjnych oraz pomieszczeniach ogólnego przeznaczenia wykonane z materiałów niepowodujących poślizgu.
- Schody zaopatrzone w balustrady z wypełnieniem płaszczyzn pionowych od strony otwartej, zabezpieczającym przed wypadnięciem osób, z obustronnymi poręczami zaprojektowanymi w sposób zapewniający ich bezpieczne użytkowanie
- Stopnie schodów bez nosków i podcięć
- Ściany, sufit i posadzki ciągów komunikacyjnych i pomieszczeń wykończone materiałami matowymi, niepowodującymi olśnienia.
- Odpowiednie oznakowanie elementów stałych i czasowych znajdujących się w przestrzeni użytkowej.
W lutym 2023r. rozpoczęliśmy kolejne zadanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych pn.: "Modernizacja i przebudowa Sali widowiskowej oraz wyposażenie Gminnego Ośrodka Kultury w Ułężu". Wyposażenie będzie obejmować meble, ale także komputery, konsole, sprzęt telewizyjny i audiowizualny, różnego rodzaju gry, które na pewno przyciągną młodszą część społeczności. Ten II etap rozszerzy i uzupełni ofertę GOKU-u i zakończonej inwestycji.
Nowoczesny i dostosowany do wszelkich potrzeb odbiorców budynek umożliwi wyrównywanie różnic w rozwoju regionów w Polsce. To pierwszy tak profesjonalny budynek na terenie niewielkiej gminy Ułęż. To tu będzie możliwość integrowania się lokalnej społeczności, rozwoju kulturalnego, patriotycznego, obywatelskiego dzieci, młodzieży i dorosłych. Jesteśmy dumni, że z udziałem środków zewnętrznych - europejskich i krajowych - udało się nam przebudować Gminny Ośrodek Kultury, który służył będzie nam i następnym pokoleniom.
51.591367878074, 22.105032205568