Bulwary rzeki Słupi w Słupsku
0
Głosów
Oddane w maju bieżącego roku Bulwary rzeki Słupi całkowicie zmieniły swoje dotychczasowe oblicze: stały się najchętniej odwiedzanym przez słupszczan miejscem odpoczynku i rekreacji wśród zieleni. Zagospodarowanie nabrzeży jednej z najważniejszych rzek Pomorza, objęło budowę trzech kładek pieszo-rowerowych, przebudowę ciągów pieszych, budowę drogi dla rowerów, rewaloryzację terenów zielonych i wykreowanie nowych placów i skwerów zieleni obfitujących w rodzime gatunki roślinności porastające zarówno nadrzeczne skarpy oraz tereny przylegające. W ramach inwestycji odtworzona została klimatyczna dawna ulica Kręta, służącą obecnie jako miejsce animacji, a park przed biblioteką zaadaptowany został na potrzeby ogrodu literackiego, nawiązującego do wirydarza, pielęgnowanego przez siostry klasyki, które zamieszkiwały pobliski, nieistniejący obecnie klasztor. Działania zieleniarskie zostały zrealizowane na potrzeby wykreowania Miejsca Animacji Kultury oraz Centrum Debaty Publicznej, znajdujące się w pobliżu dawnego kościoła klasztornego, pw. Św. Mikołaja, w który obecnie stanowi gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Dzięki trzem nowym kładkom łączącym m.in. Plac Muzealny z Basztą Czarownic i Rynkiem Rybackim, miasto podzielone przez rzekę na dwie części, stało się lepiej skomunikowane i w pełni dostępne dla jego mieszkańców. Zagospodarowanie nabrzeży umożliwiło zarówno słupszczanom, jaki i turystom odwiedzającym nasze miasto, dostęp do instytucji, które w historycznych obiektach zabytkowych położonych wzdłuż rzeki realizują działalność kulturalną, animacyjną i aktywizacyjną, tj. Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Muzeum Pomorza Środkowego.
Po zakończeniu przebudowy Bulwarów rzeki Słupi w mieście powstała atrakcyjna i funkcjonalna przestrzeń umożliwiająca kreowanie spójnej oferty społecznej służącej zarówno aktywizacji mieszkańców obszaru rewitalizowanego, jak i podniesienie atrakcyjności osiedleńczej i gospodarczej tego obszaru poprzez wykorzystanie walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych rzeki Słupi. Jest także elementem szerszego projektu przywracania rzeki Miastu. Oczekiwane przez słupszczan zmiany nadrzecznego terenu, objęły także Parku Pianistyki Polskiej oraz na sąsiednich ulicach. Gruntownie przebudowane zostały ulice Kowalska i Dominikańska, Michała Mostnika i Szarych Szeregów, a wkrótce prace obejmą także ulicę Armii Krajowej.
Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska” finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.