Rewitalizacja budynku dawnej wozowni przy Ruinach Zamku w Tworkowie
0
Głosów
Wozownia, stanowi element Ruin Zamku w Tworkowie, całość wpisana jest do rejestru zabytków Województwa Śląskiego. Geneza obiektu sięga średniowiecza, a najstarsze części obecnej bryły pochodzą z renesansowej budowli z II połowy XVI wieku. Dzisiejszy, neorenesansowy charakter zamku nadała mu przebudowa rozpoczęta w 1860 r. przez słynnego architekta Carla Heydenreicha.
W styczniu 1931 roku wybuchł w pałacu pożar, który strawił prawie cały budynek, dzieła zniszczenia dokonały działania wojenne podczas II Wojny Światowej. Od tego czasu zachowany w formie ruiny obiekt, ulegał stałej degradacji i niszczeniu, zaniedbany przez właścicieli powojennych.
W 2003 r. właścicielem ruin została Gmina Krzyżanowice i od tego czasu prowadzone są prace konserwatorskie oraz prace porządkowe i pielęgnacyjne zieleni parkowej. W 2017 roku, Gmina Krzyżanowice pozyskała środki z Unii Europejskiej na przeprowadzenie prac umożliwiających udostępnienie zabytkowych ruin dla mieszkańców i turystów. Obiekt oficjalnie udostępniono latem 2020 roku. W zachodnim skrzydle ruin, na wysokości 21 metrów, w odtworzonej, zabytkowej wieży pałacowej, utworzono wieżę widokową z której rozpościera się wspaniały widok na miejscowość i dolinę Odry. Przedmiotowa wieża włączona została do szlaku wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia o nazwie "Silesianka".
Na tym jednak nie poprzestaliśmy. Pałacowa wozownia była i jest miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych i tematycznych. W 2021 roku, Gmina pozyskała pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, dzięki czemu kompleksowo zaaranżowano pomieszczenia dawnej wozowni na cele społeczne i kulturalno-widowiskowe oraz wydzielono w skrzydle północno-wschodnim pomieszczenia higieniczno-sanitarne i pomocnicze dla obsługi funkcji kulturalnej obiektu.
Dziś pałacowa wozownia, to miejsce organizacji koncertów, spotkań integracyjnych, wydarzeń kulturalnych oraz kiermaszy. Wykonane roboty budowlane, znacznie ułatwiły organizację tych wydarzeń i zwiększyły potencjał wykorzystania obiektu przez naszą lokalną społeczność oraz odwiedzających nas gości.
Odtworzony i zabezpieczony obiekt oferuje dziś odwiedzającym nie tylko doznania duchowe podczas licznie odbywających się wydarzeń kulturalnych ale również swoistą podróż do czasów szlacheckich. Dawne krużganki, arkady, pomieszczenie wozowni i korytarze pozwalają na własnej skórze doświadczyć trwającej od XIII w. historii tego miejsca.
Niezmiernie się cieszymy, że udało się ocalić dla potomnych wspaniały element naszego dziedzictwa.