Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne
0
Głosów
Budowa MCER rozpoczęła się w marcu 2018 r. i trwała zaledwie rok oraz 7 miesięcy. Tempo pracy było wyjątkowo szybkie zwłaszcza, że powstały kompleks miał służyć jednocześnie jako placówka edukacyjna, sportowa, rekreacyjna oraz konferencyjna.
Blisko 15 tys. m2 powierzchni inwestycji, zostało podzielone na dwa budynki. Gmach A pełni funkcję edukacyjną i wybudowano w nim szkołę podstawową wraz z biblioteką oraz blokiem żywieniowym. Budynek B natomiast został poświęcony sportowi i rekreacji. Znajdują w się w nim basen sportowy i rekreacyjny wraz z wydzieloną częścią SPA, a także pomieszczenia sportowe i sala teatralno – widowiskowa.
Całość obiektu uzupełniają dwa boiska zewnętrzne wraz z przestrzenią do uprawiania lekkoatletyki oraz miasteczko ruchu drogowego.
Kompleks został wyposażony w elementy sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu użytkowników: automatyczna regulacja natężenia światła dziennego w pomieszczeniach, stała temperatura, rekuperacja, czy certyfikowane i bezpieczne materiały budowlane i wykończeniowe to tylko niektóre z elementów.
Nowatorskie rozwiązanie MCER to jedyna taka inwestycja w Polsce.
Kompleks z założenia jest „zero-energetyczny”, co oznacza, że w rocznym bilansie zużywa tyle energii, ile sam wyprodukuje. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu systemu odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej i urządzenia do produkcji energii elektrycznej z gazu.
W budynku B zastosowano agregat kogeneracyjny produkujący prąd. Ciepło ze spalania jest wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Zastosowano także mechanizm odzysku ciepła ze ścieków prysznicowych.
Ważnym elementem jest również fotowoltaika. Instalacja na dachu, o mocy 60kW, produkuje zieloną energię, która na bieżąco będzie zużywana przez budynek. Dodatkowo budynek posiada właściwości termoizolacyjne na najwyższym poziomie.
Obiekt wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę, dachy bagienne i zbiorniki retencyjne.
Charakterystycznym elementem budynku jest dach składający się z dwóch obszarów tj. dach zwykły w obszarze posadowienia central wentylacyjnych i dach zielony typu bagiennego. Roślinność bagienna została sprowadzona specjalnie na tą powierzchnię z Borów Tucholskich.
Zielony dach ma właściwości oczyszczające powietrze, tłumi hałas, magazynuje wodę opadową, odciąża sieć kanalizacyjną, jest doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków fauny i flory, a odpowiednio zagospodarowany pełni funkcje rekreacyjne.
Ekologia i energooszczędność
Zastosowane technologie przyczyniają się do efektywnej ochrony środowiska, komfortu użytkowania i wydajności budynku.
Budynek został wyposażony w system BMS, który posłuży do kontroli pracy większości urządzeń oraz do łączenia wielu pracujących systemów w jedną całość. Umożliwi także zarządzanie źródłami energii cieplnej i elektrycznej, sterowanie systemem nawadniania zieleni, czy oświetleniem w pomieszczeniach. Poziom wody w każdej z sekcji dachu będzie monitorowany przez system BMS. Ciągłej kontroli będą poddawane także parametry wody w 25-metrowym basenie sportowym, zlokalizowanym w budynku B.