Rewitalizacja Parku podworskiego w Wojanowie
0
Głosów
Park w Wojanowie to liczący ponad 9 hektarów kompleks z XVIII w. Został skomponowany w stylu romantycznym. Z obiektów architektonicznych zachowały się jedynie budynki gospodarcze i dom zarządcy, fragment ruin pałacu (kamienie najprawdopodobniej z fundamentów, niewielkie ilości cegły rozbitych ścian). Historyczne elementy małej architektury to kilka stopni kamiennych schodów, pozostałość po fontannie (bortnica), fragmenty zastawki spiętrzającej wodę, rozrzucone bezładnie wzdłuż grobli między dwoma stawami postumenty pod rzeźby lub donice z kwiatami. Park wraz zabudowaniami otoczony był murem ceglanym. Zachowały się jego fragmenty.
Ogółem w parku występuje 26 gatunków drzew. Około 100 drzew rosnących w parku liczy powyżej 200 lat. Największym drzewem w parku jest dąb szypułkowy o obwodzie 668 cm.
Park w Wojanowie został przywrócony do świetności w ramach projektu „Rewaloryzacja Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego w Wojanowie”. Projekt o łącznej wartości 1 697 723,04 uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w wysokości 1 252 852,85 zł. Gmina Pruszcz Gdański realizowała to zadanie z partnerem - Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Realizacja projektu obejmowała:
- zabiegi ochronne roślin - m.in. karczowanie pni, gęstych krzewów i podszycia, zabiegi pielęgnacyjne, nasadzenia drzew, montaż budek dla ptaków, nietoperzy, wiewiórek i hoteli dla owadów.
- budowę ścieżek i tras widokowych wraz z ich oświetleniem - odtworzenie historycznego układu ścieżek, wykonanie wejścia do parku, budowa drewnianego pomostu i tarasu widokowego, montaż koszy na śmieci i ławek, montaż tablic informacyjnych, wykonanie parkingu przy wejściu do parku, oznakowanie istotnych elementów parku kamiennymi kodami QR.
- rekultywację zbiorników wodnych.