Grano Residence Gdańsk
0
Głosów
Bryła budynku GRANO (z włoskiego -Pszenica) idealnie wpisuje się w pierzeje zabytkowego otoczenia Gdańskiej Wyspy Spichrzów. Nowoczesna architektura szczególnie odzwierciedlona w głębi detali przystających do dzisiejszych trendów architektonicznych ,bierze swoje źródło z najlepszych wzorców gdańskiej zabudowy minionych wieków.
Sercem budynku ,zarówno historycznym ,jak również estetycznym jest wkomponowany w ustrój konstrukcyjny relikt muru starego spichlerza ,którego powstanie datowane jest wg źródeł historycznych na przełomie XVII i XVIII wieku. Monumentalny ceglany mur stonowany przez okalające go elementy wystroju wnętrza Lobby jest charakterystycznym akcentem witającym mieszkańców i gości przekraczających progi GRANO. Dla spragnionych świeżego powietrza mieszkańców i gości ,projekt oferuje skromne a jednocześnie kameralne tereny zielone zlokalizowane na wewnętrznym dziedzińcu ,którego głównym akcentem jest kolejny z murów spichlerza – relikt muru północnego ,uwydatniający ducha historii .Z historycznego punktu widzenia pierwsze wzmianki o reliktach w lokalizacji obecnej inwestycji pochodzą z XVII, a już w XVIII spichlerze stanowiły zwartą zabudowę na dzisiejszym terenie inwestycji, w kwartale ulic Pszenna, Chmielna i Żytnia. Sam program prac konserwatorskich dotyczył dwóch murów: zachodniego [wkomponowanego w budynek w poziomie parteru] i północnego obecnie stanowiącego element zagospodarowania terenu. Mur zachodni przed rozpoczęciem robót budowalnych wymagał rozbiórki ,to zaś spowodowało konieczność prac zabezpieczających dla muru północnego – poprzez zastosowanie krążyn, tężeń drewnianych jak również zamontowanie stalowych kaset (klatek). Po wykonaniu stropu nad kondygnacją podziemną mur zachodni został odtworzony w miejscu swojego pierwotnego wbudowania z naciskiem na wyeksponowanie pierwotnego układu otworów okiennych jak również okuć kowalskich. Te same zabiegi pielęgnacyjne zastosowano również dla muru północnego. Ponadto architektura budynków odwzorowuje swoim kształtem oraz konstrukcją dachu gdańskie spichlerze
Dzięki omawianiu szczegółowych kwestii prac konserwatorskich z nadzorem konserwatorskim, dzisiaj obydwa elementy możemy podziwiać w pełnej krasie.
W hotelu GRANO wykorzystano elektroniczne zamki hotelowe, które zwiększają wygodę pobytu gości dzięki zastosowaniu technologii RFID poprzez Bluetooth Low Energy (BLE). Wszystkie zamki są kompatybilne z funkcją dostępu mobilnego, która pozwala gościom na otwarcie ich pokoi za pomocą karty lub urządzenia mobilnego (telefon).
Dzięki zastosowaniu rozwiązań mobilnego dostępu, goście mogą pominąć proces rejestracji w recepcji i przejść bezpośrednio do swoich pokoi. Co więcej, mogą poruszać się swobodnie po terenie obiektu, używając urządzenia mobilnego zamiast klucza otwierającego wejście do wszelkich atrakcji hotelu.
Elektroniczne zamki RFID sprawiają, że wejście do pokoju staje się unikalnym doświadczeniem, dostosowanym do potrzeb każdego gościa. W połączeniu z automatyką pokoju systemu INTEREL, pokój przed przyjazdem gościa zostanie automatycznie przygotowany i dostosowany na jego przyjazd (np. temperatura w pokoju, scena świetlna).
Automatyka pokoju INTEREL, przynosi również wymierne korzyści finansowe dla Zarządcy Hotelu, w związku z oszczędzaniem energii. Poprzez zastosowanie czujników ruchu w pomieszczeniach oraz kontaktronów na oknach i drzwiach, system automatycznie wyłączy ogrzewanie/klimatyzację w przypadku otwarcia okna/drzwi, bądź zmniejszy temperaturę i wyłączy odbiorniki elektryczne, gdy gość będzie nieobecny w pokoju.