Budowa Centrum Sportu i Edukacji w Narewce

0
Głosów
Ww. obiekt powstał w ramach realizacji projektu polegającego na rewitalizacji przestrzeni publicznej i nadaniu jej nowej funkcji poprzez modernizację budynku gospodarczo-garażowego (będącego w stanie zdegradowanym). W efekcie powstał obiekt umożliwiający podejmowanie indywidualnej aktywności fizycznej i rekreacyjnej przez mieszkańców, w tym osoby starsze i z niepełnosprawnościami.
W rezultacie przeprowadzenia ww. inwestycji, udało się widocznie podnieść standard życia w gminie Narewka, uatrakcyjnić formy spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież, a za sprawą częstszych kontaktów mieszkańców poprawie uległy również więzi sąsiedzkie. Dzięki przedsięwzięciu na piętrze powstała wyczekiwana przez lokalną społeczność siłownia, natomiast parter został zaadaptowany do celów edukacyjno-szkoleniowych oraz ćwiczeniowych. W obiekcie odbywają się aktualnie nie tylko stałe formy zajęć zorganizowanych z wykwalifikowanymi instruktorami, ale i turnieje, takie jak np. Gminne Mistrzostwa o Puchar Wójta w Tenisie Stołowym.
Nowo powstały budynek to także miejsce spotkań funkcjonującego na terenie gminy Młodzieżowego Klubu Sportowego „Białe Żubry” Narewka. W centrum znajduje się wysokiej klasy sprzęt multimedialny (podłoga interaktywna „Magiczny Dywan” dla najmłodszych użytkowników, 2 telewizory do projekcji filmów o tematyce sportowej, sprzęt nagłośnieniowy). Ponadto obiekt dysponuje zapleczem kuchennym (aneks), łazienkami z prysznicami (w tym dla osób z niepełnosprawnościami) oraz szatniami dla uczestników zajęć. W ramach inwestycji zagospodarowano również teren przyległy do budynku (ławki, zieleń, miejsca parkingowe wraz z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami) oraz utworzono wielostanowiskową siłownię zewnętrzną wraz ze zjazdem linowym dla dzieci (tyrolka). Aktualnie w jednym z pomieszczeń Centrum funkcjonuje również Punkt Konsultacyjno-Doradczy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, będący zarazem miejscem bezpłatnych konsultacji z gminnym psychologiem.
Ze względu na fakt, iż budynek pozostawał w fatalnym stanie technicznym, jak również jego parametry użytkowe były niewystarczające oraz nie spełniały obowiązujących przepisów, należało obok przebudowy dokonać także jego nadbudowy i rozbudowy. Poza robotami budowlanymi obiekt został również doposażony w podstawowe meble części szkoleniowo-edukacyjnej oraz w sprzęt sportowy.
Rozwiązania architektoniczne zastosowane w projekcie są zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego, co oznacza, iż obiekt pozostaje dostępny dla wszystkich zainteresowanych - bez względu na wiek, stan zdrowia czy stopień niepełnosprawności.