Przebudowa ulicy Głębokiej w Cieszynie - miejskiej arterii łączącej Wzgórze Zamkowe z Rynkiem
0
Głosów
Przebudowa ulicy Głębokiej stanowi część większego przedsięwzięcia związanego z realizacją projektu pn. „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki”, którego celem jest stworzenie transgranicznego produktu turystycznego inspirowanego historią dawnego cieszyńskiego tramwaju z początku ubiegłego wieku oraz rekonstrukcja symbolicznego szlaku, przebiegającego od ulicy Wyższa Brama, przez Rynek, wzdłuż ulicy Głębokiej, w części ulicy Zamkowej, aż po ulice Hlavni (Główną) i Nádražní (Kolejową) po dzisiejszej czeskiej stronie miasta. Szlak zlokalizowany w szczególnym miejscu na obszarze dwóch państw przybliży zwiedzającym wspólną historię Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Dzięki swojej dostępności i położeniu cieszyć się będzie wartościami turystycznymi oraz edukacyjnymi, jednocześnie tworząc nową atrakcyjną przestrzeń do spędzania czasu zarówno dla mieszkańców, przedsiębiorców, jak i turystów.
Projekt „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki” współfinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Etap przebudowy ulicy Głębokiej został ukończony 12 stycznia 2022 roku przez partnera wiodącego –Miasto Cieszyn.
W ramach wykonanych działań pas ulicy Głębokiej wypełniony został historyczną, ciemnoczerwoną kostką porfirową. Miejscowo poszerzono i zrównano z poziomem drogi chodniki, których nawierzchnię wykonano z różnowymiarowych, prostokątnych, odpowiednio licowanych płyt szarego granitu. Nowym, atrakcyjnym elementem stała się szyna tramwajowa, którą zatopiono w nawierzchni chodnika. Miejscowo od ul. Browarnej w dół ul. Głębokiej, z uwagi na zróżnicowane ukształtowanie terenu, wykonano schody zintegrowane z zielenią i ławkami.
W kolejnym etapie realizacji projektu szlak zostanie wyposażony w małą architekturę, dodatkowe oświetlenie, oznaczenie symbolicznych przystanków tramwaju słupkami w miejscach ich pierwotnego usytuowania. W miejscach ww. przystanków, zamontowane zostaną tablice z oznaczeniem atrakcji i nośnikami rozszerzonej informacji multimedialnej - tzw. przystanki multimedialne, a w powiązaniu z tym, wykonana zostanie aplikacja w technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) dla korzystających z urządzeń mobilnych. Na szlaku ustawione zostaną także m.in.: ławeczka multimedialna oraz ścianka tramwajowa do robienia zdjęć.
Niewątpliwie walorem ulicy Głębokiej jest jej nietypowe ukształtowanie przebiegu, ze znacznym spadkiem od Rynku w kierunku ulicy Zamkowej oraz zabytkowa zabudowa, a ciekawostką historyczną geneza kolejno jej nadawanych nazw: Polska, Głęboka, Arcyksiężnej Stefanii, Arcyksięcia Karola, Głęboka, Legionów, Armii Czerwonej. W roku 1989 ponownie przywrócono jej nazwę Głęboka.
Nazwa ulicy Polska po raz pierwszy pojawia się w źródłach historyczny z roku 1514. Ulica łączyła wówczas dwa ważne ośrodki władzy miasta - książęcy na Wzgórzu Zamkowym z podporządkowanym mu przez długie wieki miejskim, ulokowanym w ratuszu na Rynku.