Multimedialne Centrum Edukacyjne Nadleśnictwa Oborniki
0
Głosów
Multimedialne Centrum Edukacyjne Nadleśnictwa zostało wykonane na przełomie III i IV kwartału 2022 roku i rozpoczęło swoje pełne funkcjonowanie od 1 stycznia 2023 roku. To nowoczesna ekspozycja traktująca w sposób holistyczny aspekty środowiska naturalnego w XXI wieku. Biorąc pod uwagę spektrum treści zawartych na wystawie i technologii, które zostały na niej wykorzystane jest to pierwsze takie Centrum w Polsce przygotowane przez Lasy Państwowe. Integrujemy ze sobą różne obszary nauki tworząc z nich szersze powiązania. Startujemy od porównania ekosystemów leśnych do wielkiej fabryki, gdzie dostrzegamy wiele analogii, dalej pokazujemy łańcuchy powiązań między organizmami, wyraźnie eksponując obecność i rolę martwego drewna w ekosystemach. Wszystko po to, aby na ostatniej prostej prześwietlić różnorakie wykorzystanie drewna, jako surowca wszech czasów. Wchodząc w szczegóły sięgamy po technologię wirtualnej rzeczywistości. Pozwalamy poczuć uczestnikom na czym polega praca leśnika i drwala, a także zabieramy ich we wspaniałą podróż po świecie wodą malowanym. Tylko w naszym Centrum można przenieść się na Mazury lub w góry po to, aby poznać i zachwycić się wspaniałymi mokradłami, których jest coraz mniej nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. A to właśnie od tych ekosystemów będzie zależeć nasza przyszłość.
Do budynku Multimedialnego Centrum Edukacyjnego prowadzi winda, która powstała w ramach projektu pod nazwą "Windą do lasu (...)" współfinansowanego ze środków WRPO na lata 2014-2022. Nie ma zatem wykluczenia z zajęć osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie wsparcia ruchowego. Także toalety są zaadaptowane do potrzeb takich uczestników.
Ponadto, jesteśmy świadomi, że nowoczesne technologie, które wykorzystujemy oznaczają określone - dodatkowe - zużycie energii. W bezpośrednim otoczeniu budynku zlokalizowaliśmy demonstracyjną instalację fotowoltaiczną, która pokrywa zapotrzebowanie naszej wystawy na energię elektryczną. Posiadanie tej konstrukcji właśnie w tym miejscu pozwala powiązać i wskazać zależności energetyczne we współczesnym świecie i omówić kierunki prośrodowiskowe w rozwoju energetyki.
Oczywiście uzupełnieniem opisanej wyżej ekspozycji są dwie nowe ścieżki edukacyjne, które stworzyliśmy w pobliskim lesie. To oferta edukacyjna dla pieszych oraz dla tych, którzy korzystają z jednośladów. Ścieżki są zaopatrzone w tablice edukacyjne, które mogą stanowić element urozmaicenia pobytu w lesie. Bo przecież bezpośredni kontakt z lasem winien być dla nas priorytetem na każdym etapie naszego rozwoju i dojrzewania.