Słupsk /
pomorskie
Gospodarka cyrkulacyjna w oczyszczalni ścieków wraz z rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej w aglomeracji Słupsk
0
Głosów
Inwestor
Gmina Słupsk
Wodociągi Słupsk Sp. z o.o.
Wykonawca
DP System Sp. z o.o. Łódź
WaWaTech – Wastewater Technology Sp.z o.o. Sp.k. Piaseczno
Projektant
-
„Wodociągi Słupsk” Sp. z o.o. jako Beneficjent wspólnie z Gminą Słupsk - Podmiotem upoważnionym do ponoszenia wydatków, realizują projekt współfinansowany środkami europejskimi z Funduszu Spójności oraz środkami krajowymi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. „Gospodarka cyrkulacyjna w oczyszczalni ścieków wraz z rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej w aglomeracji Słupsk”.
Wspólne działania przy realizacji tego typu projektów pozwalają na transfer środków na realizacje ważnych społecznie inwestycji nie tylko na terenach Miasta Słupska, ale również na terenie Gminy Słupsk. Model ten pozwala na zintegrowanie wspólnych działań i wyraźne efekty synergiczne budowania jednolitego i efektywnego systemu wodno-kanalizacyjnego, bez ograniczenia granicami administracyjnymi i lokalnymi partykularyzmami.
Celem realizowanego projektu jest osiągnięcie możliwie najbardziej cyrkulacyjnego i domkniętego procesu gospodarowania wodą, ściekami i bioodpadami, jako cennymi zasobami, zgodnie z zasadami tzw. gospodarki w obiegu zamkniętym. Przy realizacji projektu zastosowaliśmy innowacyjne rozwiązania technologiczne spełniające kryteria najlepszych dostępnych technik, zgodnych z dokumentami referencyjnymi obowiązującymi w UE.
W ramach projektu POIiŚ 2014-2020 zrealizowane zostały przedsięwzięcia inwestycyjne zarówno na terenie oczyszczalni ścieków w Słupsku, Miasta Słupsk oraz Gminy Słupsk. W zakresie rozbudowy oczyszczalni ścieków zmodernizowano procesy gospodarki osadowej, poprzez wdrożenie rozwiązań technologicznych dających możliwość stworzenia działań synergicznych zgodnych z zasadami tzw. bio-ekonomi czy bio-gospodarki, która oparta jest na tzw. „circular economy”. Zastosowane do realizacji rozwiązania technologiczne pozwalają na wypracowanie najlepszych modeli – dostępnych technik (NDT) zgodnych z dokumentami referencyjnymi BAT, wyznaczonymi przez Komisję Europejską.
Przedsięwzięcia związane z przebudową i rozbudową słupskiej oczyszczalni obejmowały poprawę funkcjonowania i eksploatacji obiektów i urządzeń dotyczących odprowadzenia osadów ściekowych z części ściekowej oczyszczalni oraz ich końcowego zagospodarowania w kompostowni, przeróbki skratek a także ograniczenie odziaływania odorowego części ściekowej tj. osadników wstępnych. Zakres inwestycji obejmował w szczególności:
Budowę instalacji fermentacji perkolacyjnej, która umożliwi przetworzenie „trudnych” odpadów powstających na kratach oczyszczalni i zmniejszy emisję niektórych odpadów poddawanych dalszemu kompostowaniu. Za pomocą tego innowacyjnego na polskich oczyszczalniach rozwiązania będziemy mieli możliwość zwiększenia produkcji biogazu z bioodpadów, będącego wg. ekspertów i strategów rozwoju paliwem przyszłości.
wdrożenie innowacyjnej technologii procesu deamonifikacji do redukcji azotu w tzw. ciągu bocznym. Poprzez dostosowanie istniejącego reaktora SBR, zmianę części maszyn i urządzeń na bardziej energooszczędne, osiągnięto redukcję ok. 15% całkowitego ładunku azotu w sposób bardziej efektywny i mniej energochłonny. Usuwanie azotu ze ścieków do poziomu poniżej 10 mg/dm3 jest najtrudniejszym i najbardziej energochłonnym procesem w oczyszczaniu ścieków. Zastosowanie nowej technologii stworzyło możliwość obciążenia oczyszczalni większym ładunkiem azotu, m.in. z lokalnego przemysłu. Wykonawcą tego zadania WaWaTech-WAsteWAter TECHnology Spółką z o.o. Spółką komandytową z siedzibą w Piasecznie.
wykonano modernizację węzła odwodnienia osadu poprzez wymianę wirówki odwadniającej, co umożliwiło poprawę stopnia odwodnienia, a tym samym zmniejszenie ilości osadu kierowanego do dalszego zagospodarowania w procesach kompostowania.
Wykonano wymianę zgarniaczy na wszystkich osadnikach oraz podniesiono efektywność transportu osadów do kompostowni, jednocześnie przeorganizowano magazyny kompostu i surowców, tak aby skrócić drogę transportu.
Wykonano hermetyzację i odprowadzanie powietrza złowonnego z najbardziej emisyjnych obiektów oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej na terenie Słupska, i poddano je procesom biofitracji i adsorpcji na biofiltrach oraz filtrach na węglu aktywnym, co pozwala w większym stopniu organizować i kontrolować emisję gazów złowonnych.
Wykonano modernizację nadrzędnego systemu sterowania procesami technologicznymi w części biologicznej oczyszczalni wraz z wymianą dmuchaw. Inwestycja ta służy poprawie efektywności i niezawodności procesów technologicznych oraz ustabilizowaniu bardzo wrażliwych na różne czynniki procesów usuwania azotu i fosforu w ciągu głównym oczyszczalni. Zastosowanie nowej generacji dmuchaw w połączeniu z predykcyjnym systemem sterowania umożliwiło poprawę efektywności energetycznej oczyszczalni. Wykonawcą tego zadania DP System Spółką z o.o. z siedzibą w Łodzi.
Oczyszczalnia zużywa rocznie ok. 5 GWh energii elektrycznej (jest jednym z największych konsumentów w regionie), z czego ponad 60% na procesy napowietrzania. Wdrażając wskazane przedsięwzięcia oraz stosując kombinację rozwiązań technicznych i technologii informatycznych w znaczny sposób poprawiamy efektywność energetyczną obiektu. Kompaktowość i spójność procesów są jednym z najtrudniejszych elementów na drodze do osiągnięcia celów efektywności i bezpieczeństwa. Tak szeroka ingerencja w dotychczasowy sposób zarządzania procesami wymagała podwyższenia własnych kompetencji, a także wdrożenia inteligentnych instrumentów wspomagania. Zastosowaliśmy nowoczesne systemy nadzoru i sterowania z wykorzystaniem predykcji (przewidywania zjawisk). Nasze działania zostały potwierdzone przez audyty efektywnościowe, przyznające tzw. białe certyfikaty. Słupska oczyszczalnia to obecnie jeden z najlepiej zautomatyzowanych i opomiarowanych obiektów na całym Pomorzu.
Cały program inwestycyjny to nie tylko słupska oczyszczalnia. Efektywny transport ścieków za pomocą kanalizacji sanitarnej to niezbędny element zamkniętej pętli procesów zbierania i oczyszczania ścieków. Rozwój terenów inwestycyjnych wymaga ciągłej gotowości inwestycyjnej, której koszty mogą istotnie wpłynąć na cenę i stawki opłat za ścieki. Dzięki środkom z UE presja ta jest znacznie zmniejszona. Wspólnie z Partnerem projektu – Gminą Słupsk wykorzystaliśmy te środki, aby wybudować i podłączyć nowych odbiorców na terenie Miasta Słupsk oraz Gminy Słupsk w miejscowościach: Kusowo, Wielichowo, Strzelinko, Gać, Krępa Słupska, Gałęzinowo, Swołowo, Strzelino i Głobino. Transport ścieków nie zawsze może odbywać się bez emisyjnie, szczególnie tam gdzie ukształtowanie ternu uniemożliwia funkcjonowanie kanalizacji grawitacyjnej i trzeba odcinkowo pompować ścieki. Dlatego tez w ramach projektu na terenie Miasta Słupsk powstała jedna dodatkowa stacja dezodoryzacji.
Ponadto projektem objęte zostały również niektóre działania polegające na budowie/ przebudowie sieci wodociągowej w mieście Słupsku oraz w miejscowościach Strzelino, Wrzeście – Wiklina oraz Rogawica – Kukowo na terenie Gminy Słupsk.
Realizacja projektu powoduje efekty synergiczne, których oddziaływanie dotyczyć może większej skali, a nie tylko potrzeb eliminacji niedoborów instalacji, w tym m.in.:
zapewnienie dobrego stanu środowiska poprzez właściwą przeróbkę osadów ściekowych i innych odpadów powstających zarówno na oczyszczalni w Słupsku, jak i poza tą oczyszczalnią,
zwiększenie wykorzystania potencjałów energetycznych osadów i odpadów biodegradowalnych, a przez to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych;
zmniejszenie ryzyka skażeń patogenicznych przy stosowaniu osadu lub/i kompostu w rolnictwie;
zmniejszenie immisji całego obiektu oczyszczalni;
uporządkowanie gospodarki osadowej w oczyszczalni ścieków;
rozwój gospodarki lokalnej oraz podniesienie atrakcyjności terenu dla inwestorów i promocja turystycznych walorów regionu,
podniesienie poziomu życia mieszkańców regionu słupskiego.
Należy podkreślić, iż motywem przewodnim realizowanego projektu są działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej. Zadania te wpisują się w ideę gospodarki w obiegu zamkniętym wykorzystując potencjały energetyczne i nawozowe zawarte w ściekach i odpadach. Spółka wykorzystuje już istniejące instalacje zwiększając ich wydajność i efektywność w zakresie produkcji biogazu oraz energii elektrycznej i cieplnej w jednostkach kogeneracyjnych. Jest to kontynuacja działań w kierunku poprawy bilansu energetycznego w całym przedsiębiorstwie oraz większej produkcji własnej „czystej” energii z OZE, która będzie mogła być wykorzystana również w innych projektach społecznych (m.in. Słupski Klaster Bioenergetyczny).
Te wskazane powyżej ambitne zadania są kontynuacją działań Spółki w kierunku budowy nowoczesnego i efektywnego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, spełniającego oczekiwania odbiorców naszych usług na akceptowalnym poziomie taryf.
Wspólne działania przy realizacji tego typu projektów pozwalają na transfer środków na realizacje ważnych społecznie inwestycji nie tylko na terenach Miasta Słupska, ale również na terenie Gminy Słupsk. Model ten pozwala na zintegrowanie wspólnych działań i wyraźne efekty synergiczne budowania jednolitego i efektywnego systemu wodno-kanalizacyjnego, bez ograniczenia granicami administracyjnymi i lokalnymi partykularyzmami.
Celem realizowanego projektu jest osiągnięcie możliwie najbardziej cyrkulacyjnego i domkniętego procesu gospodarowania wodą, ściekami i bioodpadami, jako cennymi zasobami, zgodnie z zasadami tzw. gospodarki w obiegu zamkniętym. Przy realizacji projektu zastosowaliśmy innowacyjne rozwiązania technologiczne spełniające kryteria najlepszych dostępnych technik, zgodnych z dokumentami referencyjnymi obowiązującymi w UE.
W ramach projektu POIiŚ 2014-2020 zrealizowane zostały przedsięwzięcia inwestycyjne zarówno na terenie oczyszczalni ścieków w Słupsku, Miasta Słupsk oraz Gminy Słupsk. W zakresie rozbudowy oczyszczalni ścieków zmodernizowano procesy gospodarki osadowej, poprzez wdrożenie rozwiązań technologicznych dających możliwość stworzenia działań synergicznych zgodnych z zasadami tzw. bio-ekonomi czy bio-gospodarki, która oparta jest na tzw. „circular economy”. Zastosowane do realizacji rozwiązania technologiczne pozwalają na wypracowanie najlepszych modeli – dostępnych technik (NDT) zgodnych z dokumentami referencyjnymi BAT, wyznaczonymi przez Komisję Europejską.
Przedsięwzięcia związane z przebudową i rozbudową słupskiej oczyszczalni obejmowały poprawę funkcjonowania i eksploatacji obiektów i urządzeń dotyczących odprowadzenia osadów ściekowych z części ściekowej oczyszczalni oraz ich końcowego zagospodarowania w kompostowni, przeróbki skratek a także ograniczenie odziaływania odorowego części ściekowej tj. osadników wstępnych. Zakres inwestycji obejmował w szczególności:
Budowę instalacji fermentacji perkolacyjnej, która umożliwi przetworzenie „trudnych” odpadów powstających na kratach oczyszczalni i zmniejszy emisję niektórych odpadów poddawanych dalszemu kompostowaniu. Za pomocą tego innowacyjnego na polskich oczyszczalniach rozwiązania będziemy mieli możliwość zwiększenia produkcji biogazu z bioodpadów, będącego wg. ekspertów i strategów rozwoju paliwem przyszłości.
wdrożenie innowacyjnej technologii procesu deamonifikacji do redukcji azotu w tzw. ciągu bocznym. Poprzez dostosowanie istniejącego reaktora SBR, zmianę części maszyn i urządzeń na bardziej energooszczędne, osiągnięto redukcję ok. 15% całkowitego ładunku azotu w sposób bardziej efektywny i mniej energochłonny. Usuwanie azotu ze ścieków do poziomu poniżej 10 mg/dm3 jest najtrudniejszym i najbardziej energochłonnym procesem w oczyszczaniu ścieków. Zastosowanie nowej technologii stworzyło możliwość obciążenia oczyszczalni większym ładunkiem azotu, m.in. z lokalnego przemysłu. Wykonawcą tego zadania WaWaTech-WAsteWAter TECHnology Spółką z o.o. Spółką komandytową z siedzibą w Piasecznie.
wykonano modernizację węzła odwodnienia osadu poprzez wymianę wirówki odwadniającej, co umożliwiło poprawę stopnia odwodnienia, a tym samym zmniejszenie ilości osadu kierowanego do dalszego zagospodarowania w procesach kompostowania.
Wykonano wymianę zgarniaczy na wszystkich osadnikach oraz podniesiono efektywność transportu osadów do kompostowni, jednocześnie przeorganizowano magazyny kompostu i surowców, tak aby skrócić drogę transportu.
Wykonano hermetyzację i odprowadzanie powietrza złowonnego z najbardziej emisyjnych obiektów oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej na terenie Słupska, i poddano je procesom biofitracji i adsorpcji na biofiltrach oraz filtrach na węglu aktywnym, co pozwala w większym stopniu organizować i kontrolować emisję gazów złowonnych.
Wykonano modernizację nadrzędnego systemu sterowania procesami technologicznymi w części biologicznej oczyszczalni wraz z wymianą dmuchaw. Inwestycja ta służy poprawie efektywności i niezawodności procesów technologicznych oraz ustabilizowaniu bardzo wrażliwych na różne czynniki procesów usuwania azotu i fosforu w ciągu głównym oczyszczalni. Zastosowanie nowej generacji dmuchaw w połączeniu z predykcyjnym systemem sterowania umożliwiło poprawę efektywności energetycznej oczyszczalni. Wykonawcą tego zadania DP System Spółką z o.o. z siedzibą w Łodzi.
Oczyszczalnia zużywa rocznie ok. 5 GWh energii elektrycznej (jest jednym z największych konsumentów w regionie), z czego ponad 60% na procesy napowietrzania. Wdrażając wskazane przedsięwzięcia oraz stosując kombinację rozwiązań technicznych i technologii informatycznych w znaczny sposób poprawiamy efektywność energetyczną obiektu. Kompaktowość i spójność procesów są jednym z najtrudniejszych elementów na drodze do osiągnięcia celów efektywności i bezpieczeństwa. Tak szeroka ingerencja w dotychczasowy sposób zarządzania procesami wymagała podwyższenia własnych kompetencji, a także wdrożenia inteligentnych instrumentów wspomagania. Zastosowaliśmy nowoczesne systemy nadzoru i sterowania z wykorzystaniem predykcji (przewidywania zjawisk). Nasze działania zostały potwierdzone przez audyty efektywnościowe, przyznające tzw. białe certyfikaty. Słupska oczyszczalnia to obecnie jeden z najlepiej zautomatyzowanych i opomiarowanych obiektów na całym Pomorzu.
Cały program inwestycyjny to nie tylko słupska oczyszczalnia. Efektywny transport ścieków za pomocą kanalizacji sanitarnej to niezbędny element zamkniętej pętli procesów zbierania i oczyszczania ścieków. Rozwój terenów inwestycyjnych wymaga ciągłej gotowości inwestycyjnej, której koszty mogą istotnie wpłynąć na cenę i stawki opłat za ścieki. Dzięki środkom z UE presja ta jest znacznie zmniejszona. Wspólnie z Partnerem projektu – Gminą Słupsk wykorzystaliśmy te środki, aby wybudować i podłączyć nowych odbiorców na terenie Miasta Słupsk oraz Gminy Słupsk w miejscowościach: Kusowo, Wielichowo, Strzelinko, Gać, Krępa Słupska, Gałęzinowo, Swołowo, Strzelino i Głobino. Transport ścieków nie zawsze może odbywać się bez emisyjnie, szczególnie tam gdzie ukształtowanie ternu uniemożliwia funkcjonowanie kanalizacji grawitacyjnej i trzeba odcinkowo pompować ścieki. Dlatego tez w ramach projektu na terenie Miasta Słupsk powstała jedna dodatkowa stacja dezodoryzacji.
Ponadto projektem objęte zostały również niektóre działania polegające na budowie/ przebudowie sieci wodociągowej w mieście Słupsku oraz w miejscowościach Strzelino, Wrzeście – Wiklina oraz Rogawica – Kukowo na terenie Gminy Słupsk.
Realizacja projektu powoduje efekty synergiczne, których oddziaływanie dotyczyć może większej skali, a nie tylko potrzeb eliminacji niedoborów instalacji, w tym m.in.:
zapewnienie dobrego stanu środowiska poprzez właściwą przeróbkę osadów ściekowych i innych odpadów powstających zarówno na oczyszczalni w Słupsku, jak i poza tą oczyszczalnią,
zwiększenie wykorzystania potencjałów energetycznych osadów i odpadów biodegradowalnych, a przez to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych;
zmniejszenie ryzyka skażeń patogenicznych przy stosowaniu osadu lub/i kompostu w rolnictwie;
zmniejszenie immisji całego obiektu oczyszczalni;
uporządkowanie gospodarki osadowej w oczyszczalni ścieków;
rozwój gospodarki lokalnej oraz podniesienie atrakcyjności terenu dla inwestorów i promocja turystycznych walorów regionu,
podniesienie poziomu życia mieszkańców regionu słupskiego.
Należy podkreślić, iż motywem przewodnim realizowanego projektu są działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej. Zadania te wpisują się w ideę gospodarki w obiegu zamkniętym wykorzystując potencjały energetyczne i nawozowe zawarte w ściekach i odpadach. Spółka wykorzystuje już istniejące instalacje zwiększając ich wydajność i efektywność w zakresie produkcji biogazu oraz energii elektrycznej i cieplnej w jednostkach kogeneracyjnych. Jest to kontynuacja działań w kierunku poprawy bilansu energetycznego w całym przedsiębiorstwie oraz większej produkcji własnej „czystej” energii z OZE, która będzie mogła być wykorzystana również w innych projektach społecznych (m.in. Słupski Klaster Bioenergetyczny).
Te wskazane powyżej ambitne zadania są kontynuacją działań Spółki w kierunku budowy nowoczesnego i efektywnego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, spełniającego oczekiwania odbiorców naszych usług na akceptowalnym poziomie taryf.
54.475647734044, 17.030938267585