Rewitalizacja Starego Młyn na Centrum Kultury Zgierz
0
Głosów
Budynek Starego Młyna znajdujący się przy ul. Długiej 41A w Zgierzu powstał na początku XX wieku jako młyn motorowy, zbożowy z dziesięcioma parami walców obrotowych i parą kamieni młyńskich. Należał do braci Braun. Był to budynek murowany z czerwonej cegły ceramicznej, dwupiętrowy przekryty dachem jednopołaciowym, kryty papą na deskowaniu. Budynek przez wiele lat stał pusty, nieużywany, co spowodowało, że jego stan techniczny z roku na rok się pogarszał a bryła budynku w dużej części uległa trwałemu uszkodzeniu. Zamiast prezentować swoje walory historyczne był mało atrakcyjnym wizualnie reliktem przeszłości.
Po dokonanej rewitalizacji budynek zmienił się nie do poznania. Wykonana modernizacja obiektu polegała jednak nie tylko na jego rozbudowie i nadbudowie o jedną kondygnację, ale przede wszystkim na dostosowaniu budynku do nowych funkcji - siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury.
W trakcie wykonywania kompleksowych prac budowlanych pamiętano, że w procesie przywracania budynkowi wymaganej wartości technicznej nie można zagubić jego walorów historycznych i architektonicznych. Po dokonanej rewitalizacji można śmiało powiedzieć, że tradycja połączyła się z nowoczesnością.
W ramach prac rewitalizacyjnych młyna powstało nowe centrum kultury. Wśród pomieszczeń, które zostały utworzone dzięki zaadaptowaniu Starego Młyna na potrzeby kulturalne, znalazły się m.in. sala widowiskowa z publicznością na ok. 200 miejsc, galeria sztuki, studio nagrań, przestrzeń gastronomiczna, a także pracownie: fotograficzna, baletowa i plastyczna. Powierzchnia użytkowa nowej siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury liczy sobie 1300 m2.