Rewitalizacja Willi Mimoza w Puszczykowie
0
Głosów
Willa Mimoza jest wyjątkowym budynkiem, nie tylko ze względu na swoją historię, która sięga lat świetności Puszczykowa jako letniska z początku XX wieku, do którego weekendami przyjeżdżało ok. 30 tysięcy turystów. Jest perełką architektoniczną miasta, która wraz z innymi zabytkowymi budynkami tworzy charakterystyczny puszczykowski klimat.
Willa Mimoza została wybudowana w 1908 roku w stylu tyrolskim. Na parterze budynku znajdowała się restauracja „Restaurant Kyffhäuser”, natomiast na piętrach zlokalizowany był pensjonat dla letników, którzy chcieli spędzić więcej niż jeden dzień w najpiękniejszej podpoznańskiej miejscowości. Po wyzwoleniu Puszczykowa w wyniku Powstania Wielkopolskiego w roku 1918/1919 „Restaurant Kyffhäuser” zmieniła nazwę na bardziej polską, a do dzisiaj znaną, czyli na willę Mimozę. Po II wojnie światowej puszczykowskie wille, pensjonaty i restauracje w większości zostały zamienione na mieszkania kwaterunkowe lub mieszkania pod wynajem i taki też los spotkał Willę Mimozę. Do nowo wydzielonych lokali trzeba było doprowadzać piony kanalizacyjne czy też inne instalacje. Willa Mimoza w tym okresie przeszła kilka przeróbek, w wyniku których została otynkowana elewacja, co przy-czyniło się do przysłonięcia ściany wykonanej w technice muru pruskiego na wyższych kondygnacjach, usunięto również wieżyczkę, która była cechą charakterystyczną tej budowli.
W końcu obiekt poważnie już zdewastowany przez czas i wieloletnie użytkowanie został przejęty przez Miasto. Przez wiele lat dalej był wykorzystywany jako mieszkania, jednakże stan techniczny budynku był fatalny.
Na rewitalizację „Mimozy” miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości 3,4 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+działanie 4.4 „Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego” pozostałe fundusze pochodziły z miejskiej kasy. Początkowo szacowano, że wszystkie koszty rewitalizacji zamkną się w kwocie 4 milionów złotych. Niestety fatalny stan obiektu generował dodatkowe koszty, których nie sposób było przewidzieć przed rozpoczęciem prac. Dla przykładu, po przeprowadzeniu prac rozbiórkowych okazało się, że bardzo wiele elementów budynku (m.in. belki stropowe),są w katastrofalnym stanie. Konserwator zabytków zgodził się m.in. na demontaż starych belek i zastosowanie na jednej kondygnacji stropu gęstożebrowego wraz z wieńcem obwodowym. Wybrane rozwiązanie pozwoliło „spiąć” budynek oraz ustabilizować i usztywnić jego konstrukcję. Belki wymieniono także w konstrukcji dachu. Ostatecznie rewitalizacja pochłonęła ok. 5 mln złotych.
Willi Mimozie przywrócono dawny blask, rekonstruując pod nadzorem konserwatorskim wszystkie charakterystyczne elementy budowli. Po zdjęciu rusztowań rewitalizowana willa Mimoza pokazała się w pełnej krasie. Czerwień nowych dachówek, połyskująca w słońcu odbudowana kopuła pokryta miedzianą blachą i szachulcowa konstrukcja, uwypuklona podczas prac robią niesamowite wrażenie. Po zakończeniu prac „Mimoza” zarządzana jest przez Bibliotekę Miejską Centrum Animacji Kultury i wykorzystywana jest na cele społeczno-kulturalne. Na parterze budynku znajdują się dwie sale, toalety dostosowane dla osób niepełnosprawnych, szatnie i aneks kuchenny oraz dźwig — platforma dla osób niepełnosprawnych. Na piętrze mieści się duża lustrzana sala, węzeł sanitarny oraz sale, w których można organizować np. wystawy prac plastycznych. Po rewitalizacji wykorzystywane jest także poddasze – są tam sale do zajęć np. plastycznych, fotograficznych czy kulinarnych.