Budynek usługowy restauracja Villa Toscana w Zakopanem
0
Głosów
Budynek, w którym obecnie mieści się restauracja „Villa Toscana” został wybudowany ok 1910 i ma ponad stu letnią historię.
Pierwszym właścicielem był zasłużony dla Zakopanego wydawca tzw. „Kalendarzyka Tatrzańskiego” profesor zoologii Mieczysław Kowalewski. Nazwał on wzniesioną willę „Nowa”. Był to budynek drewniany noszący znamiona stylu zakopiańskiego, zbudowany na rzucie wydłużonego prostokąta z ryzalitowo wysuniętą piętrową werandą od strony frontowej (południowej) i podwórza (północnej). Miał konstrukcję zrębową, a ściany szalowane deskami co było na owe czasy dość typowe, ze względu na znaczne koszty płazów. Powszechnie uważa się, że drewniane wille w stylu zakopiańskim miały dachy kryte gontem jednak liczne pożary sprawiły, że zaczęto stosować materiały ogniotrwałe jak w przypadku willi „Nowa” gdzie użyto do krycia eternitu płaskiego. Stanisław Witkiewicz twórca stylu zakopiańskiego dopuszczał stosowanie tych materiałów jako pokryć dachowych zwłaszcza dachówki czy eternitu i sam w swoim pierwszym i najbardziej chlubnym projekcie willi „Koliba” w dobudowanym zachodnim skrzydle zastosował gontopodobną dachówkę ceramiczną.
Początkowo willa „Nowa” służyła za pensjonat i dotrwała w tej formie do wybuchu II wojny światowej. Bywali tu poeta Jan Izydor Sztaudynger oraz rosyjski polityk Włodzimierz Lenin.
Po II wojnie światowej w nowej już rzeczywistości politycznej willa „Nowa” podobnie jak większość prywatnych budynków została objęta publiczną gospodarką lokalami mieszkalnymi czyli tzw. kwaterunkiem. Budynek został podzielony na kilka mieszkań, których lokatorzy nie dbali o należyte utrzymanie zajmowanych pomieszczeń i przez lata nie przeprowadzono w nich żadnego gruntownego remontu ani adaptacji do współczesnych potrzeb o czym świadczyła zachowana pierwotna forma architektoniczna.
Czas nie był łaskawy dla budynku przez lata zaniedbany w momencie zakupu przez właścicieli nadawał się do wyburzenia. W najgorszym stanie znajdowało się posadowienie oraz pokrycie dachowe, a zniszczenie budynku wynosiło 75% co sugerowało, że ze względu na dzisiejsze normy budowlane remont i modernizacja budynku są nieopłacalne.
Właściciele ze względu na zły stan techniczny willi „Nowa” otrzymują zgodę na jej wyburzenie.
Jednak Państwo Rejowscy zauroczeni historią miejsca pełni entuzjazmu i zapału wbrew temu co podpowiadał nie tylko rozsądek ale i grono ekspertów z zakresu budownictwa podejmują próbę sił w ratowaniu zabytku i części historii miasta Zakopane.
Poświęcają wiele lat na renowację i przebudowę willi urzeczywistniając tym samym swoje marzenia o stworzeniu osobliwego miejsca spotkań z historią w tle z prawdziwą włoską kuchnią, ciepłą i miłą atmosferą.
Dzisiaj „Villa Toscana” to włoska restauracja, która powstała z zamiłowania do tworzenia rzeczy doskonałych. W restauracji można spróbować dań kuchni włoskiej przyrządzonych według tradycyjnych, niespolszczonych receptur z oryginalnych, sprowadzanych z Włoch produktów, bo jakość i smak potraw są dla właścicieli najważniejsze. Ręcznie wyrabiane makarony, ravioli, pizza wypiekana w piecu opalanym drewnem … to tylko początek kulinarnej przygody, którą przygotował Szef Kuchni restauracji „Villa Toscana”.