Rozbudowa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie o kompleks 10 pracowni zawodowych
0
Głosów
Zrealizowane przez Powiat Wejherowski zadanie dotyczy rozbudowy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie (po zmianie prawa oświatowego Powiatowy Zespół Szkół w Redzie) o kompleks 10 pracowni zawodowych. Ideą przedsięwzięcia jest inwestycja w infrastrukturę edukacyjną Powiatu Wejherowskiego poprzez rozbudowę szkoły ponadpodstawowej wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Celem rozbudowy była poprawa warunków kształcenia młodzieży z terenu Powiatu Wejherowskiego poprzez dostosowanie standardu infrastruktury edukacyjnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie (po zmianie prawa oświatowego Powiatowy Zespół Szkół w Redzie) do wymogów współczesnej dydaktyki i oczekiwań przed nią stawianych.
Efektem rozbudowy wzniesiono w kompleksie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie (po zmianie prawa oświatowego Powiatowy Zespół Szkół w Redzie) nowy samodzielny budynek szkolny kształcenia technicznego. Poprzez tę rozbudowę:
1. Szkoła ta zwiększyła dostępność młodzieży do wysokiej jakości kształcenia zawodowego w Powiecie Wejherowskim.
2. Zapewniono rozwój infrastruktury szkoły w zakresie kształcenia zawodowego, nauk cyfrowych i języków obcych poprzez utworzenie po wybudowaniu i aranżacji 11 szkolnych pracowni zawodowych.
3. Zwiększono dostępność w infrastrukturze edukacyjnej powiatu o 300 miejsc.
4. Dostosowano infrastrukturę placówki do trendów demograficznych (zwiększającej się liczby uczniów) oraz zróżnicowanych potrzeb wszystkich użytkowników, w tym osób niepełnosprawnych.
5. Wdrożono nowoczesne metody nauczania oparte o TiK oraz edukację praktyczną oraz dostosowano je do indywidualnych potrzeb uczniów.
6. Podniesiono jakość kształcenia.
7. Poprawiono atrakcyjność i konkurencyjność placówki poprzez poszerzenie i unowocześnienie oferty edukacyjnej i procesu dydaktycznego.
Decyzję o rozbudowie szkoły Powiat Wejherowski podjął w 2015 roku. Okres realizacji inwestycji trwał od września 2018 r. do sierpnia 2019 r.
Rozbudowa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie (po zmianie prawa oświatowego Powiatowy Zespół Szkół w Redzie) o samodzielny budynek szkolny objęła:
1. Roboty budowlane – fundamenty, konstrukcja naziemna wraz z wykończeniem zewnętrznym, stolarka i ślusarka zewnętrzna, dach z elementami pokrycia i kanalizacją deszczową.
2. Roboty budowlane – roboty wykończeniowe wewnętrzne i zewnętrzne.
3. Roboty budowlane instalacji wodno-kanalizacyjnej; instalacji wentylacji i klimatyzacji, c.o., instalacji elektrycznej, instalacji teletechnicznej i monitoringu.
4. Roboty związane z zagospodarowaniem terenu.
5. Roboty zewnętrzne nawierzchniowe.
6. Kompleksowe wyposażenie 11 pracowni zawodowych.
7. Cały budynek został w pełni przystosowany do potrzeb wychowanków z niepełnosprawnością ruchową.
Jednostka projektowa rozbudowy: Pracownia Projektowa Joanna Okraska,
ul. Łukowa 16 /4, 93-410 Łódź.
Generalny wykonawca budowy: WOJ-MAR Mariusz Gustowski,
ul. Kwiatowa 8, 84-200 Sopieszyno.
Ogółem powierzchnia użytkowa – 1849,95 m2.
Wartość rozbudowy wyniosła ponad 8,1 mln zł.
Jednokondygnacyjny obiekt ma 11 sal dydaktycznych, pomieszczenia socjalne dla nauczycieli, uczniów i personelu oraz sąsiaduje z dotychczasową siedzibą szkoły. Na parterze zaplanowana została strefa wejściowa wraz z portiernią, 3 pracownie komputerowe do nauki zawodu, 2 sale języków obcych, pokój wicedyrektora, 1 sala do nauki teoretycznych przedmiotów zawodowych, węzeł sanitarny oraz zaplecze gospodarcze. Na pierwszym piętrze zaplanowano 4 komputerowe pracownie zawodowe, salę języków obcych, węzeł sanitarny oraz pomieszczenie gospodarcze. Przestronny hol, który wraz z salą przyległą będzie służył także jako aula szkolna, która będzie również wykorzystywana do organizacji imprez, uroczystości szkolnych i środowiskowych, prowadzenia dodatkowych zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania i zdolności uczniów. W podpiwniczeniu znajduje się strzelnica, szatnia, pomieszczenia gospodarcze i sanitarne.
W nowym obiekcie znalazły się pracownie zawodowe do nauki zawodów w technikum branż kreatywnych i technikum mundurowego:
1. Pracownia komunikacji w języku obcym.
2. Pracownia logistyczna.
3. Pracownia eksploatacji portów i terminali.
4. Pracownia komunikacji w języku obcym.
5. Pracownia rysunku technicznego.
6. Pracownia projektowania i architektury krajobrazu.
7. Pracownia druku cyfrowego.
8. Pracownia poligraficznych procesów przygotowawczych.
9. Pracownia komputerowych technik fotograficznych w reklamie i grafice.
10. Pracownia ekonomii sprzedaży i zarządzania firmą w reklamie, grafice i logistyce.
11. Pracownia technik reklamy i badań fokusowych.
Zarówno forma architektoniczna nowego budynku, jak i materiały w niej zastosowane stworzyły wrażenie obiektu nie tylko zachwycający formą i designem, ale przede wszystkim przyjaznego uczniom. Ciepłe kolory i naturalne materiały budują tu klimat spokoju i bezpieczeństwa, ciepła i wygody, które pozytywnie oddziałują na młodych uczniów. Duże przeszklenia natomiast pozwoliły nie tylko lepiej doświetlić sale lekcyjne, ale i otworzyć je na otoczenie.
W miarę możliwości Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie (po zmianie prawa oświatowego Powiatowy Zespół Szkół w Redzie) będzie się dzielił nową infrastrukturą z lokalną społecznością, angażując się również w miejskie projekty, m.in. prowadząc zajęcia w pomieszczeniach nowego budynku dla słuchaczy Uniwersytetu III wieku. Budynek umożliwił wygospodarowanie nowych przestrzeni i udogodnień, których dotychczas nie miał Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie (po zmianie prawa oświatowego Powiatowy Zespół Szkół w Redzie), jak na przykład dostęp do budynku dla osób niepełnosprawnych. Większa przestrzeń znacząco zwiększy komfort pracy uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.