Budowa Eko Parku w Ursusie Warszawa
0
Głosów
Eko Park w Ursusie
Na terenie o powierzchni 5,5 ha wzdłuż ul. Gierdziejewskiego w dzielnicy Ursus m.st. Warszawy powstał rekreacyjny teren zielony, który łączy w sobie nowoczesną architekturę, naturalistyczną zieleń oraz nowatorskie rozwiania proekologiczne. W parku można odpocząć, poznać przyrodę, a także aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.
Zieleń
Park ma charakter naturalistyczny, zbliżony do dzikiego. Blisko 70 procent parku
to przestrzeń biologicznie czynna - przeważa tam zieleń, w której mogą zamieszkać owady i małe zwierzęta. Ptaki, poza wybudowanymi budkami lęgowymi, znajdą miejsce gniazdowania w otulinach krzewów, a dla biedronek, motyli i innych owadów architekci przewidzieli ochronne domki. Łąki kwietne latem ozdobią park, a także będą pokarmem dla pszczół i trzmieli. Ogrodnicy będą kosić trawniki tylko pięć razy w roku, a łąkę kwietną jedynie raz. Dzięki temu park zachowa swój naturalny charakter.
Ekologia
W Eko Parku zastosowano innowacyjne rozwiązania oraz elementy pochodzące
z recyklingu. Znajdziemy tu wiele proekologicznych rozwiązań, np. latarnie zasilane energią odnawialną z ogniw fotowoltaicznych, system niecek bioretencyjnych odbierających i gromadzących wodę opadową z terenu parku, czy też nawierzchnie ciągów komunikacyjnych, gdzie wykorzystano materiały mineralne przepuszczające wodę.
Rekreacja
Na terenie Eko Parku znajdują się liczne obiekty sprzyjające rekreacji, takie jak platformy wypoczynkowe, plac zabaw, siłownia plenerowa zbudowane z najprostszych i ekologicznych materiałów - drewna i stali ocynkowanej. Mieszkańcy będą mogli także korzystać z toalet i miejsca do grillowania. Wydzielono tu również parkingi oraz wybieg dla psów.
Edukacja
Dodatkowym atutem przestrzeni parkowej jest zachęcająca do dbania o środowisko ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, przedstawiająca florę i faunę występującą na terenie parku oraz zastosowane w nim rozwiązania przyjazne środowisku.
Projekt współfinansowany w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020
Wartość projektu: 9 932 272,10 zł
Wkład m.st. Warszawy: 2 760 888,32 zł
Wartość dofinansowania z funduszy UE: 7 171 383,78 zł